Ekorodzice

Sposoby łagodzenia kolki niemowlęcej

Autor: ADMIN 2019.08.19, 18:52

Kolka jelitowa to zjawisko występujące najczęściej u dzieci, które nie skończyły jeszcze pierwszych 6 miesięcy życia. Problem dotyczy ok. 40% dzieci niezależnie od płci. Objawem świadczącym o kolce jest płaczliwość. Płacz związany z kolką opisywany jest jako trwający ok. 3 godzin dziennie, 3 razy w tygodniu, utrzymujący się co najmniej 3 miesiące. Przyczyny występowania kolki nie są jasne, ale postuluje się za teorią łączącą kolkę z zaburzeniami trawiennymi.

Jak pozbyć się kolki?

Kolka jest problemem zazwyczaj ustępującym samoistnie. Przemija ona z czasem, a wszystkie objawy mijają zwykle po ukończeniu pierwszej połowy roku życia. Należy jednak wprowadzać leczenie objawowe w przypadku pojawienia się tej przypadłości. Działania minimalizujące objawy kolki to zarówno stosowanie środków farmakologicznych, jak również zabiegi opiekuńcze skierowane w uspokojenie dziecka. Należą do nich:

  • Przytulenie i dotyk – nieoceniony wpływ na dobrostan dziecka ma zwyczajne przytulenie. Pozwala nie tylko odciągnąć uwagę od bólu, ale również pozwala na jego łagodzenie.
  • Uważne karmienie dziecka – zapobieganie połykania powietrza w trakcie karmienia zmniejsza ilość gazów znajdujących się w jelicie dziecka. Zapobieganie wzdęciom jest niezwykle istotne w leczeniu kolki. Cel ten można osiągnąć poprzez bardziej spionizowaną pozycję w trakcie karmienia.
  • Pomoc w usuwaniu nadmiaru gazów w jelicie dziecka – delikatne poklepywanie po plecach jest metodą pomagającą w pozbyciu się zalegającego powietrza z układu pokarmowego.
  • Zmiana diety – kolka prawdopodobnie spowodowana jest przez zaburzenia trawienne. Zmiana mleka modyfikowanego lub diety karmiącej piersią matki pozwala czasem na zmniejszenie objawów kolki jelitowej. Dieta matki polegająca na unikaniu mleka krowiego, jajek oraz pszenicy czasami przynosi pozytywne efekty dla doznającego kolki jelitowej dziecka.
  • Stosowanie preparatów farmakologicznych – często używany lek symetykon, zawarty w preparacie Espumisan, poprzez zmniejszenie napięcia powierzchniowego baniek zalegających gazów pozwala na ich rozpuszczenie i pozbycie się problemu ze wzdęciami.
  • Stosowanie probiotyków – zastosowanie specjalnych probiotyków, zawierających "przyjazne" bakterie, pozwala na eliminację bakterii gnilnych z jelita. Pozbycie się szkodliwych bakterii zmniejsza poziom fermentacji wewnątrzjelitowej, co zmniejsza ilość zalegających gazów wywołujących kolkę.
  • Odciąganie uwagi dziecka od kolki – zapewnianie dziecku interesujących bodźców pozwala na odciągnięcie uwagi dziecka od bólu. Przerwanie płaczu będącego głównym objawem kolki można osiągnąć poprzez zabawę z dzieckiem lub zastosowanie tzw. białego szumu telewizora lub muzyki.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Do lekarza należy się udać zawsze, gdy objawy kolki wydają się niepokojące. Nikt nie zna lepiej dziecka niż rodzic, który często podświadomie czuje, że dobrostanowi dziecka grozi niebezpieczeństwo. Objawami, na które należy szczególnie zwracać uwagę, są: krew w stolcu, wymioty, podwyższona temperatura, płaczliwość oraz zmiany w oddawaniu stolca o charakterze biegunek lub zaparć.


Przeczytaj także:

Nawilżacz powietrza z Allegro.pl – czy warto?

Nawilżacz powietrza z Allegro.pl – czy warto?

Na Allegro.pl można kupić niemal wszystko, to samo tyczy się nawilżaczy powietrza. Do wyboru jest wiele stron różnych nawilżaczy – nawilżacze z dzieci, z jonizatorem, aromaterapią czy lampką LED. Wśród takiej ilości sprzętu, użytkownik,... więcej »
Insulina i leptyna - diabelskie sztuczki otyłości

Insulina i leptyna - diabelskie sztuczki otyłości

„Przestań jeść i zacznij się ruszać” – taki sygnał powinien otrzymać nasz mózg za każdym razem, gdy próbujemy przeholować z jedzeniem. Niestety, tego typu mechanizm często zawodzi. Kto lub co za tym stoi? Na to pytanie odpowiedzi szukał... więcej »
Opakowania po jedzeniu na wynos – gdzie wyrzucać?

Opakowania po jedzeniu na wynos – gdzie wyrzucać?

Obecnie, ze względu na aktywny tryb życia i stały pośpiech, nie wszyscy mają czas, by samodzielnie przygotowywać posiłki w domach. Właśnie dlatego tak ogromną popularnością cieszy się jedzenie zamawiane na wynos. Wraz z nim do mieszkań... więcej »
Ortoreksja – zaburzenia odżywiania

Ortoreksja – zaburzenia odżywiania

- Wstaję o 6:00. Idę na pobliski targ do zaufanej sprzedawczyni. Wiem, że ma świeże i zdrowe produkty, innych bym przecież nie kupiła! Dwa pomidory, czerwona papryka, szczypiorek i ogórek – to moje śniadanie. Muszę je zjeść punktualnie... więcej »
Wysiłek fizyczny a odchudzanie

Wysiłek fizyczny a odchudzanie

Żaden lek nie potrafi tego co może wysiłek fizyczny, zwłaszcza taki, który buduje nasze mięśnie. Dlaczego wysiłek fizyczny jest tak skuteczny w przypadku otyłości? Czy dlatego, że spala kalorie? Jest to raczej wątpliwe, gdy weźmiemy pod... więcej »


Jeśli chcesz w pełni korzystać z możliwości i funkcjonalnosci serwisu Ekorodzice.pl, dołącz do nas! Rejestracja nie zajmie Ci więcej niż 2 minuty!

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »