Ekorodzice

Opakowania po jedzeniu na wynos – gdzie wyrzucać?

Autor: Redakcja Ekorodzice.pl 2022.03.31, 22:20

Obecnie, ze względu na aktywny tryb życia i stały pośpiech, nie wszyscy mają czas, by samodzielnie przygotowywać posiłki w domach. Właśnie dlatego tak ogromną popularnością cieszy się jedzenie zamawiane na wynos. Wraz z nim do mieszkań docierają też opakowania, które gwarantują bezpieczny transport różnych dań i napojów. Kiedy jednak zostaną zużyte, trzeba z nimi coś zrobić. Warto się zawczasu zorientować, gdzie powinno się je wyrzucać.

Opakowania po jedzeniu na wynos – z czym mamy do czynienia?

Zwykle opakowania po jedzeniu na wynos są pojemnikami jednorazowymi, które powinno się wyrzucić zaraz po użyciu. Przygotowuje się je z różnych materiałów. Najbardziej praktycznym spośród nich okazuje się plastik, który lokale gastronomiczne i firmy cateringowe wykorzystują zdecydowanie najczęściej. Obecnie stawia się na ten podlegający recyklingowi, a zarazem pochodzący z tworzywa, które zostało takiemu procesowi poddane.

Jako że dbałość o środowisko jest w tym momencie kluczowa, chętnie sięga się też po opakowania z ekologicznych surowców. Wśród nich wymienić należy pulpę papierową, a także otręby czy pulpę z trzciny cukrowej. W niektórych przypadkach używane są również sztućce z drewna oraz opakowania wykonane ze zwykłego papieru.

Segregacja opakowań – gdzie powinny trafiać po zużyciu?

Wiele osób może mieć problem z tym, by określić, gdzie powinno się umieścić zużyte opakowania po jedzeniu na wynos. Wszystko zależy oczywiście od materiału, z którego zostały one wykonane. Tak na przykład papierowe torebki powinny trafić do niebieskiego kontenera, przeznaczonego specjalnie na papier i rzeczy tekturowe. Również tam nierzadko trafiają opakowania cateringowe, dzielone i niedzielone, wykonane na przykład z pulpy papierowej.

Innym, często używanym materiałem, jest plastik. Zużyte opakowanie z tego surowca umieszcza się natomiast w żółtym kontenerze, który oznacza tworzywa sztuczne.  Z kolei drewniane elementy, takie jak sztućce, należy wrzucić do kontenera brązowego, często oznaczanego jako produkty biodegradowalne.

Trzeba mieć jednak świadomość, że aby wyrzucić którekolwiek z opakowań do przeznaczonego im kontenera, musi być ono idealnie czyste. W przypadku zabrudzeń, które powstały na skutek tłuszczu czy od innych brudzących składników, obecnych w żywności, nie można uznać opakowania za w pełni biodegradowalne. Niestety, takie pojemniki brudzą się bardzo często. Nie znaczy to oczywiście, że jest to normą. Podobnie jest w przypadku każdego innego surowca (jeśli papierowa torebka się zabrudziła, również trzeba będzie ją wyrzucić do odpadów zmieszanych). Jeśli są to opakowania trwalsze, takie jak te wykonane z plastiku, można spróbować je umyć przed wyrzuceniem, a następnie umieścić w żółtym kontenerze. 

Jak segregować opakowania na wynos prowadząc biznes?

Prowadząc biznes gastronomiczny z jedzeniem typu fast-food warto zaopatrzyć się się w dedykowane opakowania dobrej jakości, np. w hurtowni online  https://unipack.pl/sklep/opakowania-fast-food/. Często zdarza się bowiem, że nawet jeżeli lokal oferuje jedzenie na wynos, klienci i tak spożywają posiłek w środku lub przed punktem gastronomicznym. Wówczas segregacja odpadów należy oczywiście do osoby zarządzającej takim biznesem i w gruncie rzeczy jej zasady nie różnią się od tych, których powinni przestrzegać wszyscy. Warto oczywiście zaopatrywać swój biznes w biodegradowalne opakowania do jedzenia na wynos, jednak trzeba wiedzieć w jakiej sytuacji będą one mogły zostać poddane recyklingowi.


Przeczytaj także:

Zobacz jak oszczędzać na ogrzewaniu dzięki sterownikom ogrzewania podłogowego

Zobacz jak oszczędzać na ogrzewaniu dzięki sterownikom ogrzewania podłogowego

Dzięki regulacji ogrzewania podłogowego możesz dostosować ilość ciepła, które dociera do danego pomieszczenia. Zwykle robi się to za pomocą systemu bezprzewodowego, który otwiera i zamyka różne obwody grzewcze. Dobrze dobrany system sterowania... więcej »
Jak zachęcić dziecko do uprawiania sportu?

Jak zachęcić dziecko do uprawiania sportu?

Uprawianie sportu wpływa pozytywnie na rozwój psychofizyczny dzieci – o tym wiedzą wszyscy. Pytanie, jak zachęcić najmłodszych, by z entuzjazmem angażowali się w zajęcia sportowe i aby stały się one dla nich ciekawą formą spędzania wolnego... więcej »
Insulina i leptyna - diabelskie sztuczki otyłości

Insulina i leptyna - diabelskie sztuczki otyłości

„Przestań jeść i zacznij się ruszać” – taki sygnał powinien otrzymać nasz mózg za każdym razem, gdy próbujemy przeholować z jedzeniem. Niestety, tego typu mechanizm często zawodzi. Kto lub co za tym stoi? Na to pytanie odpowiedzi szukał... więcej »
Wszystko, co musisz wiedzieć o niestrawności

Wszystko, co musisz wiedzieć o niestrawności

Ból brzucha u dzieci to jedno z najczęstszych dolegliwości i dotyczy nawet 10-20% młodzieży w wieku szkolnym. Może być objawem organicznych chorób układu pokarmowego lub mieć podłoże czynnościowe. Jak odróżnić bóle, znaleźć ich... więcej »
Jak zadbać o urozmaicony jadłospis maluszka, włączając do jego diety kleiki i kaszki?

Jak zadbać o urozmaicony jadłospis maluszka, włączając do jego diety kleiki i kaszki?

Zgodnie ze schematem żywienia niemowląt, rozszerzanie diety dziecka można rozpocząć, kiedy maluszek zdobędzie umiejętności niezbędne do spożywania pokarmów innych niż mleko, po 4. – 6. miesiącu życia. Wtedy w menu pociechy mogą pojawić... więcej »


Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »