Ekorodzice

Gra Tik tak bum dla najmłodszych

Autor: olenka 2016.04.28, 10:48

Tym razem testujemy grę słowną Tik Tak Bum w wersji dla młodszych graczy! Będzie wesoło i wybuchowo... Zachęcamy do lektury!

Grę to testów przekazał producent PIATNIK

Specyfikacja:

Gra dla 2-12 osób
od lat 5
W skład gry wchodzi 55 kart z obrazkami + 1 elektroniczna bomba

wymagane dwie baterie 1,5V

Testerzy:
6-letni Samuel

3-letni Daniel

Na czym polega gra:

Zadaniem gracza jest jak najszybsze znalezienie słowa lub skojarzenia pasującego do danego obrazka i oddania tykającej bomby kolejnemu uczestnikowi gry. Od włączenia bomby do jej wybuchu mija 10-60 sekund. Nigdy więc nie wiadomo ile jeszcze mamy czasu. Jeśli bomba wybuchnie nam w rękach, zabieramy kartę, do której właśnie dobieraliśmy skojarzenia. Wygrywa gracz z najmniejszą ilością zebranych kart.


PLUSY:

 • Jest jedną z najczęściej wyciąganych gier u nas w domu, a o to chyba chodzi. Z młodszym Danielkiem bawimy się na zasadzie nazywania szukania co jest na obrazku np. kombinerki, pani, bułka, podłoga, trawa, piłka itd. Ta modyfikacja w zasadzie nie zakłóca dynamiki gry, ani o dziwo poziomu trudności, a 3-latkowi pozwoliła zrozumieć reguły Dodatkowo dzięki tej grze bardzo rozwinął słownictwo. W następnych latach zastanawiam się czy nie wykorzystać tego grając po prostu po angielsku. Przyjemne z pożytecznym.
 • W wersji dla zaawansowanych, wyrazy trzeba wypowiadać w porządku alfabetycznym, co z pewnością zaznajamia dzieci z literami, jednak dla nas to jeszcze za wcześnie. 
 • Dzięki temu, że nigdy nie wiadomo kiedy bomba wybuchnie, podczas gry jest ten emocjonujący dzieci dreszczyk i euforia, gdy „Buum” zdarzy się w rękach brata ;) Minimalizuje to też przewagę rodzica nad dzieckiem, starszaka nad maleństwem. 
 • Gra mimo prostych zasad nie jest dla rodzica nudna jak flaki z olejem ;P Pewnie jak się gra ze starszymi dziećmi to może nawet wciągnąć. 
 • Dużym plusem jest w zasadzie nieograniczona liczba osób. Można pograć z samym bratem, jak i na przyjęciu urodzinowym. Szybka rozgrywka i ciągłe zaangażowanie (zamiast długiego czekania na swoją kolej) sprawia, że dzieci się nie nudzą podczas gry i faktycznie się bawią. 
 • Długość rozgrywki można dowolnie modyfikować, albo za pomocą regulacji ilości kart w talii, albo wyznaczenia maksymalnej ilości zebranych kart przez jednego gracza, po której kończymy rozgrywkę. Sprzeczki jakie mogą wyniknąć z zasad gry to przede wszystkim „Kto trzymał bombę jak wybuchła?”, jeśli wydarzyło się to w trakcie przekazywania. Problem rozwiązaliśmy w ten sposób, że każdy musi mieć jedną dłoń otwartą i jak tylko dotknie jej bomba to jest ona już jego, nawet jak drugi gracz jeszcze ją trzyma. 
 • Poza tymi oczywistymi pozytywami, jest jeszcze jeden mniej oczywisty. Samej bomby można używać po prostu jako zabawki – chłopcy uwielbiają jak tyka i wybucha, rozsadzając ich wyimaginowane mosty czy kopalnie złota. Bomba świetnie się też nadaje jako wyliczanka np. kto ma nakarmić rybki. Ostatnio też próbujemy tworzyć swoje gry, w których wykorzystujemy bombę, jako np. element odmierzający czas na wykonanie zadania (m.in. ściągnięcia skarpetki, pobiegnięcia do kuchni i z powrotem, policzeniu do 10 itp.)
 • Obrazki adekwatne do wieku dziecka, czytelne i różnorodne. Bomba prosta, czarna, plastykowa kula ze sznurkiem. Dźwięki, które wydaje są przyjemne dla ucha, nie za głośne. Bateriami nie trzeba się przejmować – jeszcze ani razu nie wymieniałam, a grę mamy już pół roku.
 MINUSY:

 • Gra nie jest szczytem pomysłowości, ale chyba właśnie dzięki jej prostocie tak bardzo podoba się dzieciom i jest uniwersalna :D
 • Gra zapakowana jest w solidne kartonowe pudełko. Nie za duże, choć jak na zawartość gry – mogłoby być mniejsze. Zwracam na to uwagę, bo w pokoju synków brakuje już miejsca...
 • Nie powala dizajnem, ale akurat moim chłopcom to nie robi wielkiej różnicy.
 • Razi nagromadzenie napisów na opakowaniu w czterech językach (polskim, słowackim, serbskim i chorwackim): na opakowaniu czy na kartach, choć dla innych może to być plus. Karty standardowej grubości – niestety przy tak małych dzieciach, trochę się już podniszczyły. 

 

Ocena końcowa:
Bardzo się zdziwiłam, że taka niepozorna gra, a może stać się tak cennym nabytkiem. Wydawałoby się, że nie jest edukacyjna, a słownictwo małemu rozwinęła niewspółmiernie do typowo edukacyjnych gierek, w które po prostu nie chce grać ;P. Niby od 5 lat, a 3-latek bez problemu chwyta zasady i może na w miarę równych zasadach konkurować z 6-latkiem. Rodzice też nie umrą z nudów. Dużo śmiechu i dużo możliwości. Ja myślę, że warto!


Tagi: piatnik   tik tak bum   test gry  

Przeczytaj także:

Wielofunkcyjna mata Igolo

Wielofunkcyjna mata Igolo

Mata Igolo jest produktem ekologicznym, bezpiecznym dla małych alergików, towarzyszem dziecka od niemowlaka do starszaka. W całości jest szyta w Polsce pod ścisłym nadzorem. W praktyce oznacza to, że – począwszy od materiałów a skończywszy... więcej »
Ekologiczne kadzidełko na komary DARY NATURY

Ekologiczne kadzidełko na komary DARY NATURY

Sposobów na komary jest wiele. Jedne bardziej, inne mniej skuteczne. Zazwyczaj zwycięstwo świętuje komarzyca. Co zrobić, aby to zmienić? My postanowiliśmy sięgnąć po ekologiczne kadzidełka odstraszające komary... ... więcej »
Krem do zębów sensitiv Logona

Krem do zębów sensitiv Logona

Krem sensitiv przeznaczony jest do delikatnego mycia i pielęgnacji zębów z nadwrażliwością. Mineralna substancja czynna – chlorek potasu buduje na nich „płaszcz ochronny”, przez co uczucie nadwrażliwości jest redukowane. Delikatne substancje... więcej »
Mydło z ALEPPO ORGANIQUE

Mydło z ALEPPO ORGANIQUE

Jeśli ktoś używa mydeł pewnie staje przed dylematem: kupić w kostce czy płynie, organiczne, szare mydło, „czarne”, kostkę myjącą ? Wybór ogromny, zapachów i kształtów morze. Odnaleźć się w tym „mydlanym oceanie” jest niezwykle... więcej »
Pietruszkowy płyn wielofunkcyjny PARSLEY PLUS

Pietruszkowy płyn wielofunkcyjny PARSLEY PLUS

Świeża pietruszka jak dotąd kojarzyła mi się jedynie z zapachem babcinej zupy i wiosennym piknikiem. Od dzisiaj będzie mi przypominać sobotnie porządki z wielofunkcyjnym płynem, wyprodukowanym z olejku z pietruszki do czyszczenia- Parsley... więcej »


Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »