Ekorodzice

Dixit gra planszowa

Autor: mama_igorka, Redakcja Ekorodzice.pl 2014.06.02, 11:21

Przed wami test zaskakującej gry skojarzeń o tajemniczej nazwie DIXIT od wydawnictwa Rebel. Idealna gra rodzinna do wspólnego odkrywania w gronie przyjaciół i rodziny...


 Gry otrzymaliśmy do przetestowania od producenta www.rebel.pl.

NAZWA PRODUKTU: Gra DIXIT

WIEK: od lat 8

LICZBA GRACZY: 3-6 graczy 

CENA: 108,90 zł

INFORMACJE O GRZE PRODUCENTA:

Każdy gracz w swojej turze staje się bajarzem. Wybiera spośród swoich 6 obrazków jeden i wymyśla do niego skojarzenie. Zdanie może być pojedynczym słowem, dźwiękiem, cytatem - nie ma tu ograniczeń, można nawet coś zaśpiewać! Następnie pozostali gracze wybierają spośród swoich kart taką, która ich zdaniem najlepiej pasuje do hasła bajarza i kładą zakrytą na stole. Bajarz przetasowuje wszystkie te karty, łącznie ze swoją i układa je na stole, odkrywając. Gracze (poza bajarzem) w tajemnicy głosują, która karta jest tą kartą, do której bajarz wymyślał skojarzenie. Kiedy wszyscy dokonają wyboru, rozpoczyna się przyznawanie punktów.

Jeśli nikt nie zgadnie, która karta należała do bajarza, bo jego skojarzenie było zbyt abstrakcyjne, to nie otrzymuje on żadnych punktów, a nagradzani są pozostali gracze. Podobnie jeśli wszystkie głosy wskażą kartę bajarza – to znaczy, że skojarzenie było za proste, albo zbyt dosłowne. W innych kombinacjach przydzielane są punkty i uwaga, jeśli którykolwiek z graczy zagłosuje na zagraną przez Ciebie kartę, bo zagrałeś coś co jego zdaniem lepiej pasowało do skojarzenia to dostajesz bonusowe punkty!

Warto więc sprytnie zagrywać karty, próbując zmylić innych graczy, jednocześnie zachowując te, do których mamy ciekawe skojarzenie i czekając z ich zagraniem do momentu, aż przyjdzie Twoja kolej. Pamiętaj, że jeden obraz jest wart więcej niż tysiąc słów!

PUDEŁKO ZAWIERA: 
  • 1 planszę z torem punktacji wewnątrz pudełka
  • 84 karty 80 x 120 mm 
  • 36 znaczników głosowania
  • 6 pionków
  • instrukcję w języku polskim

TESTERZY: użytkowniczka portalu mama_igorka

WRAŻENIA: Jako że testuję DIXIT dla portalu ekorodzice.pl zaznaczę, że gra jest idealna dla rodziców żyjących w duchu rodzicielstwa bliskości. Sądząc po moich doświadczeniach - gra najwłaściwsza od poziomu 7-8 lat, gdy dziecko jest w stanie zrozumieć, że musi wymyślić hasło pasujące do obrazka, ale nie tak dosłowne, żeby wszyscy od razu widzieli, że chodzi o ten obrazek.
Komentarzy: 12
{opis}
15.06.2014 18:28 - taurant
w empiku jest nieco tańsza - ok. 80 zł a odnośnie wersji językowych - gra się obrazkami, więc chyba nie ma to znaczenia ;) gra jest świetna i chętnie bym ją przygarnęła!!! uwielbiam planszówki :)
{opis}
04.06.2014 10:39 - miraga_
Brzmi ciekawie, choć moja córcia na razie nie nadaje się do takiej gry ;)
{opis}
03.06.2014 13:27 - mama_Igorka
Nie, nie my swojej już nie oddamy:D Szukaj dalej, albo walcz w konkursie!
{opis}
03.06.2014 13:25 - zamotana
Czyżbyś się oferowała? Wymiana czy sprzedaż?
{opis}
03.06.2014 13:24 - mama_Igorka
Na razie możecie sami pograć, a później dopiero z dzieckiem Co do ceny na popularnym serwisie aukcyjnym widziałam taniej... Można też używaną odkupić:D
{opis}
03.06.2014 13:22 - zamotana
Kupiłabym chętnie, ale nie wiem czy moje dziecko nie jest za małe raz, dwa ta cena trochę przeraża...
{opis}
03.06.2014 13:20 - agnieszka
Grę znamy i mamy. Jest jeden problem z DIXITEm Nie jest to gra niezależna językowo. W grę bowiem nie będziemy mogli zagrać z osobami nie władającymi jakimś wspólnym dla wszystkich graczy językiem, nawet jeśli znane im będą reguły gry. Próbowałam z Niemcami grać i nie poszło. Z Informatykami tez ciężko jak ma się humanistyczny umysł!
{opis}
03.06.2014 13:16 - wesoly_romek
Gra jest formalnie od 8 lat, ale nasz 3 latek gra razem z nami i dzielnie sobie radzi. Jak maluchy idą spać to grają sami dorośli... Nie pytajcie o hasła!
{opis}
03.06.2014 13:15 - superbabcia
Gry nie znałam, ale bardzo interesująco się zapowiada... czy poza Polską można ją kupić np. wersja francuska?
{opis}
03.06.2014 13:13 - wielodzietna
Dixit juz mamy od niedawna. Wersję podstawową - na razie wystarczy... Jednak karty po 24 turach się nudzą! Teraz polujemy w konkursie na książeczkę oraz dodatek do DIXITA!
{opis}
03.06.2014 13:09 - zeberka
My gramy tak, że każda runda to jakaś kategoria i w każdy wymyśla do niej jedno hasło. W jednej grze wychodzi zazwyczaj ok. 5-7 kategorii. A kategorie różne, od "sławnego człowieka", przez "politykę", "medycynę", "sport", "tytuł piosenki" do "seksu"... Wszystko zależy od ludzi z którymi się gra, ich poczucia humoru i wyobraźni.

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »