Ekorodzice

Czy nauka programowania dla dzieci różni się od tej dla dorosłych?

Autor: Artykuł rekomendacyjny 2019.04.26, 21:14

Współczesne czasy wymagają zarówno od dzieci jak i osób dorosłych szybkiego reagowania na zmiany technologiczne oraz łatwości w adaptowaniu się do nowego środowiska. Wszystkie te cechy kształtuje nauka programowania, która ostatnio staje się bardzo popularna zarówno wśród dzieci jak i młodzieży. Czy w nauce kodowania istnieją górne ograniczenia wiekowe?

Nauka programowania dla dzieci i dorosłych – istotne zalety

Obecnie każda sprawnie funkcjonująca w społeczeństwie jednostka musi posiadać wiedzę o tym, w jaki sposób radzić sobie z problemami, których to często nie da się przewidzieć. W związku z tym programowanie jest bardzo istotne niezależnie od tego ile ma się lat, bowiem dzięki regularnej praktyce pisania kodu, każdy człowiek ćwiczy cenne oraz uniwersalne umiejętności intelektualne.

W związku z tym reakcje u osób dorosłych stają się znacznie szybsze oraz bardziej adekwatne do zaistniałej sytuacji. Ponadto osoby dorosłe poprzez naukę programowania popełniają mniej błędów, łatwiej dostosowują się do nowych sytuacji oraz potrafią wykorzystać zdobytą wiedzę i umiejętności w praktyce.

Każdemu człowiekowi powinno zależeć na tym, aby mieć chłonny umysł, zatem programowanie może stać się ciekawą nauką a nawet hobby w każdym wieku.

Systematyczność, a nauka programowania dla dzieci i dorosłych

Systematyczność w nauce kodowania przyczynia się do trwałych zmian własności poszczególnych komórek nerwowych. Dzieje się tak pod wpływem działania bodźców płynących z otoczenia i dzięki tym zmianom osoby uczące się programowania chętniej podejmują trudne wyzwania, eksperymentują, a co więcej są bardzo otwarte na nowoczesne rozwiązania. Ponadto znacznej poprawie ulegają zdolności metapoznawcze dorosłych oraz rozwija się ich samokontrola.

Ponadto nauka programowania dla dzieci i dorosłych rozwija pamięć wzrokową, myślenie logiczne oraz zdolności poznawcze.

Wspólna nauka programowania dla dzieci i rodziców

Nauka kodowania uczy wytrwałości, cierpliwości oraz doskonalenia swojej pracy. Te istotne cechy znacznie zwiększają opanowanie w oczekiwaniu na efekty oraz ułatwiają krytyczne podejście do rezultatów.

Idealnym rozwiązaniem jest wspólna nauka kodowania dla rodziców oraz dzieci, przynosi ona bowiem obopólne korzyści i rozwój intelektualny. U dorosłych pobudza wyobraźnię oraz wykształca zdrowy dystans do nowoczesnych technologii. Dzięki temu osoby dorosłe są w stanie zrozumieć zafascynowanie swoich dzieci światem komputerów. Ponadto dorośli nabywają umiejętności wykorzystywania technologii w praktyce, co jest kluczowym elementem przyszłości.

Wspólna nauka kodowania pozwala na swobodną rozmowę z dziećmi na temat mądrego jej wykorzystania. Ponadto dzieci i rodzice mogą się od siebie czegoś wzajemnie nauczyć.

Co więcej obie strony nie czują bariery, gdy mają rozmawiać o swoich planach, pomysłach czy rozwiązaniach. Takie postawy sprawiają, że jest znacznie ułatwione kreatywne wymyślanie wartościowych rzeczy oraz generowanie nowych pomysłów.Tagi: nauka   rozwój   programowanie  

Przeczytaj także:

Dzieci z zespołem Aspergera

Dzieci z zespołem Aspergera

Ukryte przed światem w twardej i trudnej do rozbicia skorupie. Odseparowane od rówieśników żyją we własnej samotni. Nie potrafią rozpoznawać emocji, nawiązywać przyjaźni ani komunikować się z otoczeniem. Świat widziany oczami dziecka z... więcej »
Dlaczego dzieci uwielbiają słodycze?

Dlaczego dzieci uwielbiają słodycze?

Moje dziecko uwielbia słodycze. Jak nie zje czegoś słodkiego w ciągu dnia, wpada w histerię – płacze i krzyczy aż nie zmiękniemy. Zawsze stawia na swoim. Boję się, że jest uzależnione od łakoci. Jak możemy ograniczyć mu dostęp... więcej »
Dlaczego dziecko ssie kciuk?

Dlaczego dziecko ssie kciuk?

Jest taki drobiazg, który pomaga wielu maluchom w trudnych chwilach. To kciuk. Czasem palec wskazujący lub środkowy, ale najczęściej kciuk. Kciuk dla niektórych jest po prostu niezastąpiony. Jeśli jesteś rodzicem miłośnika ssania kciuka, jeśli... więcej »
Świat oczami dziecka

Świat oczami dziecka

To nie jest sen. Nie jest to również scenografia do filmu KingSajz. To jest świat widziany dziecięcymi oczami – trzypiętrowy stół, gigantyczny fotel, na który trzeba wspinać się jak na Mont Everest, oraz buty taty przypominające wielkością... więcej »
Zabawki a zdrowie dzieci

Zabawki a zdrowie dzieci

Wysoka cena oraz certyfikaty znajdujące się na produktach dla dzieci nie zawsze są gwarancją wysokiej jakości. Potwierdzają to ostatnie badania przeprowadzone przez Fundację Pro-test. Jak w takim razie możemy chronić zdrowie naszych dzieci?... więcej »


Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »