Ekorodzice

Masaż Shantala dla niemowląt i małych dzieci

Autor: Magdalena Sendor 2010.12.08, 21:32

3-6 MIESIĘCY
Wiek od 3 do 6 miesięcy to czas eksploracji różnych części ciała, próby przewracania się na bok i na brzuch. W tym czasie plecy mogą być mocno napięte, tak samo jak twarz. Dziecko zapewne znajdzie więcej przyjemności w masowaniu brzuszka, klatki piersiowej i ramion. To czas kiedy dziecko zaczyna się dużo ruszać. Masujmy w kolejności w jakiej dziecko daje się masować. Niech ona nadaje rytm.


7-12 MIESIĘCY
Od 7 do 12 miesiąca dzieci są skupione przede wszystkim na przemieszczaniu się (pełzanie, raczkowanie, chodzenie). Masaż staje się czasami prawdziwym wyzwaniem. Będzie to mniej czas masażu relaksującego, a częściej czas zabawy czy rytuału przed zaśnięciem, Masaż nie koniecznie będzie wykonywany w swojej pełni. W tym okresie należy w szczególności wykazać się kreatywnością i cierpliwością. Śpiewanki, wyliczanki będą dużym wsparciem dla masującego rodzica, a dla dziecka świetnym bodźcem do rozwoju mowy.


12 MIESIĘCY
Pod koniec pierwszego roku napięcie u dziecka może skupiać się głównie w nogach. Dziecko próbuje stać i chodzić. W tym czasie masaż może dzieci w ogóle nie interesować. Zmęczenie i stymulacja przychodzi przez samą nauką stawania i chodzenia. Być może trzeba będzie wykonywać jedynie części masażu, niektóre ulubione momenty dziecka albo w ogóle z niego zrezygnować na rzecz głaskania czy elementów masażu przy różnych okazjach (przytulanie się, zakładania rajstop, kąpiel).


Masaż nauką delikatności dla starszego rodzeństwa

2-3 LATA
W kolejnych latach, w 2-3  roku życia dziecka, zapewne z chęcią ponownie wróci do masażu. Będzie to dla niego czas przyjemnych wspomnień, może pojawi się drugie dziecko w rodzinie, które te wspomnienia obudzi. Trzylatek będzie być może sam chciał zacząć masować swojego braciszka czy siostrzyczkę. To będzie świetny czas na budowanie więzi między nimi, choćby miało to trwać 3 minuty. Starsze dziecko będzie uczyło się delikatności, przekona się, że maluszek nie jest tak kruchy. Młodsze zaś, zobaczy, że starszy nie tylko potrafi hałasować, gwałtowanie się poruszać, ale i delikatnie dotknąć.


Nauka dobrego dotyku – bardzo ważna nauka na całe życie

Ważną funkcją częstego o regularnego masażu jest jego moc ochronna na całe życie w sferze seksualnej człowieka. Dziecko dowiaduje się, niewerbalnie, w sposób naturalny, co to jest dobry dotyk. Co się czuje, jak zachowuje się osoba, która dotyka z miłością, która robi to, aby nam coś podarować. Późniejsze kontakty będą na tym bazować.


WIĘCEJ ZNAJDZIESZ NA STRONIE www.ekodzieciak.pl.


Autor artykułu
:
Magdalena Sendor - mama 4,5 letniego Joachima i 1,5 rocznej Laetiti,
certyfikowana instruktorka masażu Shantala i doradca noszenia dzieci w chustach.


Przeczytaj także:

Pływanie niemowląt i dzieci

Pływanie niemowląt i dzieci

Każde dziecko od momentu narodzin ma ogromny potencjał rozwoju swoich umiejętności, począwszy od doskonalenia ruchów poszczególnych części ciała, zdolności komunikowania się, wyrażania swoich emocji aż po rozwijanie indywidualnych talentów.... więcej »
Czy warto uczyć dzieci języka hiszpańskiego?

Czy warto uczyć dzieci języka hiszpańskiego?

Jeśli dowiesz się, że po hiszpańsku turrón to świąteczny smakołyk, jutro nie będziesz o tym pamiętać. Jeśli natomiast ktoś da ci go do ręki, będziesz mógł go powąchać, dotknąć, poczuć, jak się lepi, zbadać dłonią jego kształt... więcej »
Dlaczego dzieci uwielbiają słodycze?

Dlaczego dzieci uwielbiają słodycze?

Moje dziecko uwielbia słodycze. Jak nie zje czegoś słodkiego w ciągu dnia, wpada w histerię – płacze i krzyczy aż nie zmiękniemy. Zawsze stawia na swoim. Boję się, że jest uzależnione od łakoci. Jak możemy ograniczyć mu dostęp... więcej »
Dwujęzyczność dzieci – zalety i wady

Dwujęzyczność dzieci – zalety i wady

Każdy rodzic wie, że jego dziecko już od pierwszego dnia życia nabywa język. Ale co w sytuacji, gdy to samo dziecko nabywa...dwa języki? Zjawisko dwujęzyczności dziecięcej wciąż fascynuje wielu badaczy z rożnych dyscyplin, ale ja mam wrażenie,... więcej »
Wszystko o naturalnych placach zabaw

Wszystko o naturalnych placach zabaw

– Dawniej, gdy brakowało zabawek, dzieci same wymyślały różnego rodzaju gry, rysowały piaskiem, tworzyły szałasy, wspinały się na drzewa. Chcieliśmy stworzyć takie miejsce, w którym dzieci mają coś do powiedzenia, które nie jest... więcej »


Komentarzy: 1

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »