Ekorodzice

Rzeżucha – butelka PET

Autor: Redakcja Ekorodzice.pl 2020.04.15, 14:22

Rzeżuchę najczęściej wysiewamy na ligninie tuż przed świętami Wielkanocnymi, zapominając, że jest zdrowym i smacznym dodatkiem do kanapek przez cały rok! Zobaczcie, jak przerobić stare butelki plastikowe na recyklingowe doniczki do posadzenia rzeżuchy.

fot. ARTzona Kraków / Jak sadzić rzeżuchę?

Przygotuj:

 • opakowanie nasion rzeżuchy 
 • watę, ligninę lub ziemię
 • wodę
 • butelkę pet z zakrętką
 • papier kolorowy samoprzylepny

 1. Zakręconą Butelkę PET przecinamy w pół. Odcinamy dolną część.
 2. Ok. 3 cm od góry robimy dwa otwory na sznurek (mocowanie naszej recyklingowej doniczki).
 3. Napełniamy butelkę ziemią lub watą, zostawiając ok .4 cm miejsca od góry. Wlewamy 1/4 szklanki wody, żeby ziemia była wilgotna. Wysiewamy opakowanie rzeżuchy. Trzeba siać gęsto i równomiernie.
 4. Ozdabiamy papierem kolorowym butelkę, doklejając wesołe buźki i oczka, tak aby rzeżucha, która wyrośnie, służyła za włosy doniczkowego ludka.
 5. Całość wkładamy w przeźroczystą plastikową torebkę i wieszamy w słonecznym miejscu. Przez 3 dni trzymamy nie podlewając roślin. Po tym czasie rzeżuchę należy podlewać codziennie.  
 6. Po około 5-6 dniach od wysiania można ją już jeść. Smacznego :)

Koniecznie wypróbujcie przepis na zupę z rzeżuchy!

Komentarzy: 4
{opis}
14.05.2014 23:21 - zamotana
Rzeżucha kojarzy się z Wielkanocą, a warto siać ją przez cały rok. To roślina bogata w łatwo przyswajany jod, ponadto zawiera pewne ilości witamin: A, B1, B2, E, PP oraz siarkę, chrom, potas, mangan, magnez i wapń. Jest dobra dla osób chorujących na cukrzycę, osteoporozę, niedoczynność tarczycy, anemię- praktycznie dla wszystkich! Dobrze wpływa na skórę, włosy i paznokcie oraz oczyszczanie organizmu, wykazuje działanie moczopędne. Ma ostry smak, ale doskonale komponuje się w kanapkach, sałatkach, praktycznie do wszystkiego! Doskonałe źródło odporności, a patrząc za okno bardzo się przyda!
{opis}
27.04.2014 18:43 - iaera
Jakie groźne miny mają!
{opis}
16.04.2014 21:03 - tomiza9
świetny pomysl !
{opis}
15.04.2014 15:49 - agnieszka
My wysiewamy rzeżuchę na tacce styropianowej. Polecamy