Ekorodzice

Pieluchy wielorazowe – ZALETY

Autor: Anna Nogajska 2010.04.26, 00:20
Jednorazówki kontra pieluszki z materiału. Kto zwycięży w decydującym starciu? O wadach jednorazówek i zaletach pieluch wielorazówek opowie nam Anna Nogajska – znawczyni tematu od podszewki, prywatnie szczęśliwa mama.1. Pieluszki z materiału zapewniają właściwą cyrkulację powietrza w okolicy pieluszkowej.

2. Pieluszki z materiału nie wydzielają aż tak bardzo przykrego zapachu, jak pieluchy jednorazowe.

3. Rodzice dokładnie widzą, jakie ilości są przez dziecko wydalane i, szczególnie w przypadku niemowląt karmionych piersią, nie muszą się martwić, że dziecko wypróżnia się zbyt rzadko.

4. Pieluszki z materiału pomagają dzieciom pojąć "przyczynę i skutek" oraz uświadamiają im zachodzące w organizmie procesy fizjologiczne.

5. Ciepłe i wilgotne środowisko, które panuje w pielusze jednorazowej, sprzyja rozwojowi bakterii.

6. Bardzo chłonne pieluchy jednorazowe powodują, że dzieci przewijane są coraz rzadziej i ich skóra przez długi czas narażona jest na kontakt z amoniakiem zawartym w moczu.

7. Istnieją badania, które dowodzą, że skóra może wchłaniać do 48 różnych substancji zawartych w pieluchach jednorazowych i chusteczkach nawilżających. Nie wiadomo jeszcze zbyt wiele o długoterminowych skutkach odkładania się tych substancji w organizmie.

8. Na opakowaniach pieluszek jednorazowych rzadko podany jest ich pełny skład.

9. Zamiana poliakrylanów w żel redukuje właściwości oddychające pieluchy.

10. M.in. poliakrylany odpowiedzialne są za wywoływanie astmy, wysypek, osłabienie zmysłu powonienia, chronicznych bólów głowy i sztywnienie mięśni.

11. Twoje dziecko zanim osiągnie zupełną "czystość" w pieluszce spędzi około 25 000 godzin, będzie przewijane około 4 000 do 6 000 razy.

12. Jedno dziecko zużywa od 6 do 8 pieluch dziennie, co daje około 6 000 pieluch w ciągu 2,5 roku. To z kolei skutkuje 6 000 litrami śmieci.

13. Tylko w Europie rocznie zużywanych jest około 20 miliardów pieluch.

14. Do produkcji plastiku zawartego w jednej pielusze jednorazowej zużywa się szklankę ropy.

15. Na wyprodukowanie papieru zawartego w pieluchach zużywanych przez jedno dziecko trzeba poświęcić 4-5 drzew.

16. Szacuje się, że pieluchy jednorazowe rozkładają się od 300 do 500 lat.

17. Ludzkie ekskrementy są siedliskiem ponad 100 różnych wirusów i niezliczonych bakterii, które zanieczyszczają glebę.

18. Pieluchy jednorazowe stanowią zagrożenie zakażenia wody wywołane przez wysypiska śmieci.

I tak dalej...Komentarzy: 4
{opis}
12.06.2014 15:14 - ciania
Sama używam pieluszek wielorazowych i gorąco do nich namawiam znajome mamy. Niestety nadal krażą o nich mity - , że są bardzo drogie, że się to nie opłaca, że jest z ty masa roboty, że dzieci się w nich odparzają...Ale jestem z siebie dumna, bo udało mi się przekonać już 3 mamy, które ostatnio zakupiły swoje wielorazówki :) A z pewnością z czasem ta liczba wzrośnie :)
{opis}
19.06.2011 17:40 - dociekliwa
Przykro mi, ale mimo szczerych chęci nie jestem przekonana raz. Dwa gdyby mi rodzic zostawił dziecko w wielorazowej pieluszce w placówce chyba bym zwymiotowała. Co niby miałabym z nią zrobić? Jeśli ktoś chce takie rzeczy przechowywać to niech to robi sam, a nie zmusza kogoś do powrotu do tetry... Co innego biodegradowalne jednorazówki...
{opis}
19.06.2011 17:40 - dociekliwa
Przykro mi, ale mimo szczerych chęci nie jestem przekonana raz. Dwa gdyby mi rodzic zostawił dziecko w wielorazowej pieluszce w placówce chyba bym zwymiotowała. Co niby miałabym z nią zrobić? Jeśli ktoś chce takie rzeczy przechowywać to niech to robi sam, a nie zmusza kogoś do powrotu do tetry... Co innego biodegradowalne jednorazówki...
{opis}
05.09.2010 21:37 - celestynka
AMEN!
Najlepsze prezenty świąteczne
zrobione własnoręcznie np. techniką decoupage
praktyczne, takie które przydadzą się w domu, a nie będą tylko ozdobą
dobra książka - ma szanse trafić w gust każdego
karta podarunkowa
inne