Ekorodzice

ODKRĘĆ-ZDUŚ-SEGREGUJ

Autor: Redakcja EKORODZICE.PL 2010.06.11, 23:05
ODKRĘĆ-ZDUŚ-SEGREGUJ - ekologiczna kampania społeczna

Od ponad dwudziestu lat butelki PET świecą triumfy wśród opakowań. Są ekologiczne, lekkie i nietłukące, a mimo to ostatnio zrobiło się wokół nich wiele hałasu.

Choć same opakowania PET bezpośrednio nie zagrażają środowisku, to ich objętość stanowi nie lada problem. Ponadto ich krótki czas użytkowania sprawia, że bardzo szybko z pełnej butelki stają się pustym odpadem, który należy poddać recyklingowi. Jednak wrzucenie butelki PET do odpowiedniego kontenera nie rozwiąże sprawy, jeśli nie zrobi się tego w odpowiedni sposób.

Oto prosta instrukcja obsługi:

 1. ODKRĘĆ PETy
  Nie wrzucaj do pojemnika zakręconych butelek, ponieważ podczas prasowania gromadzą one sprężone powietrze, co prowadzi do rozerwania taśm wiążących w trakcie wyciągania ich ze zgniatarki. Dlatego w niektórych zakładach sortujących odpady zaczęto przeciwdziałać temu procederowi i przeprowadza się proces odkręcania nakrętek. Nietrudno się domyślić, że znacznie to spowalnia proces technologiczny. Każdy z nas może pomóc, wystarczy odkręcić PET-a przed wrzuceniem go do kontenera.

 2. ZDUŚ PETy
  Wyrzucanie butelek w ich naturalnym kształcie powoduje, że pojemniki bardzo szybko się wypełniają. Dlatego zanim wrzucisz je do kontenera, najpierw „zgnieć PET-a”. Nie zajmie Ci to wiele czasu, a znacząco przyczynisz się do ochrony środowiska.

  Zgniecione butelki = więcej miejsca w kontenerze = więcej recyklingu

 3. SEGREGUJ z głową
  Segreguj odpady we właściwy sposób. Używaj w tym celu specjalnych pojemników, które coraz częściej zastępują tradycyjne śmietniki. W ten sposób przyczynisz się do znacznego skrócenia następnych procesów utylizacyjnych oraz recyklingowych.


Świeć odpadem – pokaż swoim dzieciom, w jaki sposób należy segregować śmieci i wspólnie dobijcie PETa.

Więcej informacji znajdziesz na stronach internetowych:

- www.odkrec-zdus-segreguj.pl


- dobijpeta.pl
Ekorodzice.pl patronują ekologicznej kampanii społecznej "odkręć-zduś-segreguj" oraz jej młodzieżowej wersji "dobij peta". Pomysłodawcą akcji jest Zespół Uzdrowisk Kłodzkich (producent wody mineralnej Staropolanka) oraz agencja adStone.

Uwaga!!! Konkurs plastyczny dla przedszkolaków "Segregujmy śmieci"

Prace mogą być wykonane dowolną techniką przez grupy dzieci. Prosimy wysyłać prace konkursowe do dnia 30.06.2010 r. na adres:
AdStone
ul.Paczkowska 26a
60-171 Poznań

Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres: konkurs@odkrec-zdus-segreguj.pl. W treści maila należy wpisać dokładną nazwę i dane teleadresowe przedszkola. Losowanie nagrody głównej i 3. nagród pocieszenia odbędzie się 15.07.2010 r.

Załączniki:
regulamin_konkursu.doc

Przeczytaj także:

Gazeta Wyborcza o Tygodniu Bliskości

Gazeta Wyborcza o Tygodniu Bliskości

Macierzyństwo to wcale nie jest bułka z masłem. A do najtrudniejszej roli w swoim życiu trzeba się przygotować. Zbliżający się wielkimi krokami Międzynarodowy Tydzień Bliskości pomoże odnaleźć się świeżo upieczonym rodzicom w labiryncie... więcej »
Dobry klimat z Gerber - wygraj wyjątkowe nagrody!

Dobry klimat z Gerber - wygraj wyjątkowe nagrody!

Marka Gerber jest świadoma, że troska o przyszłość najmłodszych nie kończy się na zdrowym żywieniu. Równie ważne jest pozostawienie im czystej planety z całym jej pięknem natury. Właśnie dlatego marka od lat podejmuje działania, mające... więcej »
Darmowe zajęcia dla rodzin z dziećmi w Muzeum Emigracji w Gdyni

Darmowe zajęcia dla rodzin z dziećmi w Muzeum Emigracji w Gdyni

Mamo, tato - poszukujesz kreatywnych sposobów spędzania czasu z brzdącem? Zapraszamy na angażują zmysły warsztaty dla dzieci do 3 lat. Spotkajmy się w przyjaznej przestrzeni, odpowiadającej na potrzeby najmłodszych. więcej »
Pierwszy przekaźnik książkowy w Lublinie

Pierwszy przekaźnik książkowy w Lublinie

Zalegają Wam na półkach stare kryminały? A może Wasze dziecko wyrosło już z książek obrazkowych? Nadszedł czas na powakacyjne porządki w biblioteczkach! Biblioteka Multimedialna Biblio na Szaserów 13 w Lublinie oraz Międzypokoleniowy Festiwal... więcej »
Co dziesiąte dziecko na świecie rodzi sie za wcześnie

Co dziesiąte dziecko na świecie rodzi sie za wcześnie

17 listopada (w najbliższy piątek) obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy Dzień Wcześniaka. Szpital UJASTEK jak co roku aktywnie włącza się w obchody tego niezwykłego wydarzenia – 17 listopada budynek Szpitala symbolicznie „zaświeci... więcej »


Komentarzy: 2
{opis}
25.05.2010 12:40 - mamalka
A ja do tej pory owszem zawsze zgniatałam PETy, ale niestety zakręcałam je później... Dobrze, ze przeczytałam ten artykuł.
{opis}
19.05.2010 16:43 - celestynka
Bardzo ciekawe. Zakrętki do butelek, zwłaszcza w róznych kolorach mogą być inspiracją do wykonania ciekawego obrazka.
Najlepsze prezenty świąteczne
zrobione własnoręcznie np. techniką decoupage
praktyczne, takie które przydadzą się w domu, a nie będą tylko ozdobą
dobra książka - ma szanse trafić w gust każdego
karta podarunkowa
inne

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »