Ekorodzice

Czy można karmić w chuście?

Autor: Marcin T. Zakrzewski 2010.08.30, 10:06
Może wydawać się dziwne, że to ja odpowiadam na to pytanie. Pozwólcie drogie mamy, że się wytłumaczę. Jestem chustowym rodzynkiem i dyskutujące kobiety zapominają o mojej obecności, co pozwala mi uważnie słuchać komentarzy doradczyń laktacyjnych i położnych. Poza tym jako tata mam inną perspektywę – widzę podczas karmienia to, czego mama może nie zauważyć. Mam więc nadzieję, że moje rady będą pomocne.

fot. Marcin Zakrzewski
Temat karmienia w chuście jest gorąco komentowany, bo jest to jeden z powodów, dla których niektóre mamy kupują chustę. Chusta pozwala się maluchowi wyciszyć, odcinając od zewnętrznych bodźców, a kobiecie daje osłonę przed ciekawskimi spojrzeniami.  Jednak nigdy karmienie w chuście nie powinno być sposobem na załatwianie kilku spraw jednocześnie!

Nawet jeśli głód złapie malucha podczas spaceru czy zakupów – nie musisz go wyjmować z chusty, ale zatrzymaj się i skup tylko na dziecku. Wiem, że internet pełen jest filmików nagrywanych przez rodziców, którzy pokazują różne odmiany karmienia bez użycia rąk, ale jest to niebezpieczne!

  • Karmiąc w chuście zatrzymaj się i poluzuj ją nieco, ale nie rozwiązuj podwójnego węzła.

  • Jeśli masz nosidło – pas biodrowy też musi być zapięty. Możesz nakarmić dziecko zarówno w pozycji leżącej, jak i w pionie. Moja żona podpowiada, że ta ostatnia pozycja jest szczególnie przydatna, gdy mleko za szybko płynie lub maluch połyka za dużo powietrza.

  • Jeśli chcesz, możesz się osłonić nieco z boku ogonem chusty.

  • Odstaw rzeczy trzymane w rękach lub oddaj je na chwilę tacie.

Oto zasady BHP przy karmieniu w chuście:
  1. Nigdy nie chodź karmiąc maluszka w chuście! Będąc w ruchu możesz nie zauważyć, że maluch nie potrafi sobie poradzić ze ssaniem. Chusta jest świetnym narzędziem ułatwiającym karmienie, ale i Tobie i dziecku dobrze zrobi, jeśli zatrzymacie się choć na chwilę.

  2. Zwracaj uwagę na ułożenie malucha – jego bródka nie może być przyciągnięta do klatki piersiowej. W takiej pozycji dziecko ma utrudnione oddychanie.

  3. Niemowlę musi mieć możliwość poruszania główką. Szczególnie noworodek lubi odpoczywać podczas karmienia. Musi mieć możliwość wypuszczenia piersi z buzi. Dlatego chusta musi być poluzowana – najlepiej podtrzymuj malucha jedną ręką.

  4. Obserwuj  malucha cały czas. Macie teraz okazję powymieniać spojrzenia – czego my, ojcowie, Wam zazdrościmy!

  5. Po karmieniu nie zapomnij dociągnąć chusty lub nosidła tak, aby dziecko było w odpowiedniej pozycji ciasno przytulone do Twojego ciała.
Dla tatów mam pocieszenie  – w chuście świetnie można karmić dziecko butelką z odciągniętym mlekiem!


Przeczytaj także:

Wcześniak – kangurowanie a chusta

Wcześniak – kangurowanie a chusta

Noszenie dzieci w chustach i nosidłach to temat znany już dość szeroko – coraz więcej rodziców nosi swoje dzieci, coraz więcej wiemy odnośnie noszenia. Nadal jednak jest wiele mitów dotyczących tematu, pewne kwestie są kontrowersyjne. Przykładowo... więcej »
Jak nie nosić dziecka w chuście?

Jak nie nosić dziecka w chuście?

Napisanych zostało mnóstwo tekstów (nie tylko przeze mnie) o tym, jak i dlaczego tak właśnie, nosić dzieci w chustach. A ja tym razem postaram się napisać, jak nosić się nie powinno i odpowiedzieć na pytanie "dlaczego". ... więcej »
"Przywiązani miłością" – o macierzyństwie i tacierzyństwie

"Przywiązani miłością" – o macierzyństwie i tacierzyństwie

Krakowski Tydzień Bliskości dobiegł końca. Konkurs zorganizowany z tej okazji też. Do dwóch zwycięzców trafiły nosidełka firmy Tuli oraz Mio Unico. Najwyższy czas poznać prace konkursowe, które podbiły serca jury... Oto one! ... więcej »
Jak wybrać chustę czy nosidło?

Jak wybrać chustę czy nosidło?

Gdy już jesteśmy przekonani, że i my, i dziecko potrzebujemy chusty, stajemy przed nie lada wyzwaniem: jak wybrać odpowiednią chustę czy nosidło? Nie będę udawał, że jest to zadanie tak czasochłonne, jak wybór wózka – jednak... więcej »
Czy chusta lub nosidło sprawdzi się podczas podróży?

Czy chusta lub nosidło sprawdzi się podczas podróży?

Dla wielu rodziców wyjazd bez chusty to wyjazd stracony. Nie wszędzie da się wjechać wózkiem, więc albo trzeba zrezygnować z atrakcji, albo nosić malucha na rękach. A przecież nawet w najmniejszym bagażu znajdzie się miejsce dla chusty... więcej »


Komentarzy: 1
W długie weekendy najchętniej:
Wyjeżdżamy z miasta na łono natury tam, gdzie nas poniesie.
Z dużym wyprzedzeniem przygotowujemy wyjazd i plan zwiedzania.
Szukamy dla dzieciaków atrakcji w mieście.
Aktywnie spędzamy czas, np. jeżdżąc na rowerze.
Odpoczywamy w domu przy telewizji
Nie robimy planów – działamy spontanicznie.