Ekorodzice

Jala neti – czyli ekologiczne oczyszczanie nosa

Autor: Iwona Sławek 2011.10.31, 20:49

Z oczyszczaniem nosa kojarzy nam się stos jednorazowych chusteczek, aerozoli soli morskiej, aspiratorów itd. Któż by przypuszczał, że już ponad 5000 lat wynaleziono bardzo prostą, ekologiczną i zdrową metodę oczyszczania nozdrzy- jala neti.


Wynalazek dzbanuszka neti- oraz sama jego nazwa - pojawiły się znacznie później. Jako masowy produkt pojawił się w 1972 roku. Popularność tej metody związana jest z początkową modą na hatha jogę. Dzisiaj dzbanuszki neti produkuje się z wielu rożnych materiałów, w tym z plastiku, stali nierdzewnej, miedzi oraz - od niedawna - z ekologicznego bioplastiku.

Technika oczyszczania jest całkiem prosta. Wygląda następująco:

  1. Przygotowujemy roztwór ciepłej wody z czystą, niejodowaną solą (ok. pół łyżeczki soli na dwa kubki wody). Roztwór powinien mieć słoność dostosowaną do indywidualnego poziomu soli w organizmie (np. w łzach). 
  2. Następnie napełniamy wodą dzbanuszek do pełna i pochylamy głowę nad miską. Nos powinien znajdować się trochę wyżej niż usta. 
  3. Przekręcamy głowę w lewo i wtykamy dzióbek do dziurki nosa, dopasowując w taki sposób, aby wypełniał nozdrze.
  4.  Cały czas oddychamy przez usta. 
  5. Unosimy dzbanuszek i pozwalamy, aby woda swobodnie spłynęła przez drugie nozdrze. 
  6. Powtarzamy wszystko na druga stronę.

 

Zalety metody JALA NETI

Dzięki tej metodzie nawilżamy błonę śluzową oraz rozpuszczamy i uwalniamy nagromadzony śluz, który zatrzymuje wszelkie dostające się do naszych nozdrzy zanieczyszczenia. To pozwala nam nie tylko swobodne oddychanie, ale zapobiega też przedostawaniu się zanieczyszczeń do naszego organizmu. Dlatego w Indiach zaliczana jest do tzw. shat karmas, czyli jednej z sześciu jogicznych technik oczyszczających.

Dla środowiska jala neti ma także korzystny wydźwięk. Nie stosujemy tu aerozoli, a więc nie produkujemy zbędnych, trudnych do przetworzenia opakowań. Jala neti to po prostu 100 procent natury i bezpieczeństwa. Choć dziwnie wygląda sam proces oczyszczania, to jednak warto spróbować.Źródło: http://www.blog.hatha.pl/

Tagi: naturalne   terapie  


Komentarzy: 1
W długie weekendy najchętniej:
Wyjeżdżamy z miasta na łono natury tam, gdzie nas poniesie.
Z dużym wyprzedzeniem przygotowujemy wyjazd i plan zwiedzania.
Szukamy dla dzieciaków atrakcji w mieście.
Aktywnie spędzamy czas, np. jeżdżąc na rowerze.
Odpoczywamy w domu przy telewizji
Nie robimy planów – działamy spontanicznie.

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »