Ekorodzice

Jak zrobić pisanki?

Autor: Kinga Toczewska 2016.04.20, 12:50
Piękna tradycja ozdabianie jaj, symbolu odradzającego się życia, trwa już od tysięcy lat. I na szczęście nie zamiera, ciągle jest żywa. Powstają coraz to nowe sposoby malowania pisanek, kultywowane są stare.


Moim ulubionym sposobem na wielkanocne pisanki to kolorowanie ich kredkami woskowymi, które doskonale kryją powierzchnię skorupki.

Można nimi uzyskać efekt podobny do akwareli, gdyż kolory nakładane jeden na drugi wzajemnie przenikają się. Całość, jeżeli jest dokładnie wypracowana, nabiera delikatnego woskowego połysku. Zdobienie w ten sposób wydmuszek wymaga dużej delikatności, ale końcowy efekt wynagradza nam nasze starania.Innym, wypróbowanym przez moja rodzinę sposobem na wielkanocne jaja jest ozdabianie ich kredkami woskowymi rozpuszczanymi bezpośrednio w  płomieniu świecy albo w podgrzewaczu do olejków eterycznych.

WSKAZÓWKA: Mniejsze dzieci mogą ozdabiać jajka ugotowane na twardo, ale dokładne pokrycie skorupki będzie dla nich i tak zbyt dużym wyzwaniem. Zawsze pozostają „białe plamy”. Można się ich łatwo pozbyć, farbując na zakończenie pisankę w popularnych barwnikach. Wzory woskowe pozostaną, a puste miejsca wypełnią się kolorem.


Komentarzy: 4
{opis}
28.04.2011 11:00 - wielodzietna
W tym roku nawet na pisanki czasu nie starczyło;/