Ekorodzice

Szkoła Eko Jeża

Lekcja 12 Czy należy dbać o środowisko naturalne? Jak segregujemy odpady? 2010.01.27 20:02

Lekcja 12 Czy należy dbać o środowisko naturalne? Jak segregujemy odpady?

Mam nadzieję, że pamiętacie moje wcześniejsze lekcje i pomagacie swoim rodzicom podczas prac domowych oraz porządkowych. Jeśli tak, jestem z was bardzo dumny. Oprócz dbania o czystość w domu, powinniście też interesować się stanem środowiska naturalnego. Niektórym... więcej »
Lekcja 11 Czy trzeba pomagać rodzicom? 2010.01.27 19:58

Lekcja 11 Czy trzeba pomagać rodzicom?

Wiele mam i tatusiów wychodzi codziennie rano do pracy, aby zarobić pieniądze na utrzymanie całej rodziny. Za otrzymaną wypłatę płacą rachunki, kupują żywność, ubrania i inne niezbędne rzeczy do życia. Wy zamiast do pracy chodzicie do szkoły i macie własne obowiązki.... więcej »
Lekcja 10 Dlaczego trzeba sprzątać? 2010.01.27 19:35

Lekcja 10 Dlaczego trzeba sprzątać?

Ostatnio opowiadałem wam o zarazkach i ich podstępnej naturze. Jak już z pewnością wiecie, wszędzie jest ich pełno. Gdy długo nie ma nas w jakimś miejscu, pojawia się tam dużo brudu i kurzu. Niestety, tam też rozwijają się zarazki. Dlatego każdy dom powinien być zawsze... więcej »
Lekcja 9 Co to są zarazki i dlaczego trzeba myć ręce? 2010.01.27 19:32

Lekcja 9 Co to są zarazki i dlaczego trzeba myć ręce?

Zarazki to żywe stworzenia, które możemy zobaczyć za pomocą mikroskopu. Są tak małe, że na zwykłej kredce mieści się ich około 500. Przyjmują różne kształty i kolory. Zarazki dzielimy na na bakterie i wirusy. Zarówno jedne, jak i drugie podstępnie czyhają, aby... więcej »
Lekcja 8 Do czego może doprowadzić nierozważne rybołówstwo? 2010.01.27 19:27

Lekcja 8 Do czego może doprowadzić nierozważne rybołówstwo?

Ryby nie są zwierzątkami, które można głaskać i przytulać tak jak psa i kota. Ich domami są małe akwaria napełnione wodą. A ich więksi krewni zamieszkują morza i oceany. To właśnie tam rybacy odławiają ryby i inne zwierzęta morskie. Do najbardziej popularnych zdobyczy... więcej »
Lekcja 7 Dlaczego giną wieloryby? 2010.01.27 19:24

Lekcja 7 Dlaczego giną wieloryby?

Czy wiecie, jak wygląda wieloryb? Na pewno wiele z was odpowie, że jest olbrzymi i budzi zgrozę. Chociaż wieloryby należą do jednych z największych zwierząt na świecie, to wobec człowieka są bezbronne. Często padają ofiarą ludzkiej pazerności. Człowiek poluje na ich... więcej »
Lekcja 6 Dlaczego znikają lasy? 2010.01.27 19:14

Lekcja 6 Dlaczego znikają lasy?

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, do czego ludziom potrzebne jest drewno? Jeśli nie, pora wytężyć szare komórki. Obecnie na świecie żyje więcej ludzi niż kiedykolwiek, a każdy z nas musi gdzieś mieszkać. Dlatego drewno używane jest do budowy domów i do ogrzewania... więcej »
Lekcja 5 Czy wszystkie lasy są takie same? 2010.01.27 18:42

Lekcja 5 Czy wszystkie lasy są takie same?

Zapewne każdy z was był kiedyś z rodzicami w lesie. Jestem ciekaw, czy podczas tych leśnych wypraw przyglądaliście się uważnie kształtom igieł i liści. Jeśli tak, to znaczy, że jesteście dobrymi obserwatorami. Brawo! Jednak musicie wiedzieć, że nie we wszystkich rejonach... więcej »
Lekcja 4 Dlaczego należy szanować przyrodę? 2010.01.27 18:28

Lekcja 4 Dlaczego należy szanować przyrodę?

Rośliny są bardzo pożyteczne i należy o nie dbać, ponieważ produkują tlen potrzebny do życia. Cały proces wygląda następująco. Liście roślinek zabierają z powietrza dwutlenek węgla, czyli gaz wydychany przez ludzi i zwierzęta. Pod wpływem światła słonecznego... więcej »
Lekcja 3 Czym są kwaśne deszcze? 2010.01.27 18:27

Lekcja 3 Czym są kwaśne deszcze?

Na poprzedniej lekcji wytłumaczyłem wam, dlaczego woda jest niezbędna do życia i i trzeba ją szanować. Jednak nie w każdej postaci jest ona zdrowa i czysta. Jeśli mieszkasz w mieście, na pewno zauważyłeś, że po ulicach jeździ wiele samochodów, które zanieczyszczają... więcej »