Ekorodzice

Jestem z wami od:2012.01.13 13:57
daszka
Ostatnie logowanie: 2017.02.04 19:43
Liczba postów: 209
Moje ulubione: 10

użytkownik portalu

40 punktów
Dodaj do ulubionych »
Wyślij wiadomość Wyślij wiadomość

Inne notki »   Wszystkie blogi »

Sprawiedliwy handel

30.04.2012

Od jakiegoś czasu bardzo zwracam uwagę na ekologię: staram się segregować śmieci, nie wytwarzać ich zbyt dużo, nie kupować niepotrzebnych rzeczy, oszczędzać wodę i energię a także zdrowo się odżywiać produktami ekologicznymi. Dodatkowo dbam o to, żeby być świadomym konsumentem.

Niestety nie zawsze światowe koncerny, mając na uwadze jedynie swój zysk, moralnie podchodzą do wytwarzania swoich produktów. Wiele znanych marek sięga po niewolniczą pracę, również dzieci. Ostatnio głośno było o bieliźnie Victoria`s Secret, która powstaje z organicznej (!) bawełny, do produkcji której wykorzystuje się niewolniczą pracę afrykańskich dzieci pracujących po kilkanaście godzin dziennie bez wypoczynku i zapłaty.

Skandaliczne traktowanie dzieci potwierdzają dokumenty Krajowej Federacji Producentów Bawełny z Burkina Faso. Niestety podobnie wykorzystuje się niewolniczą pracę dzieci np. w Chinach.

Przeraża mnie taki proceder, dlatego bardzo popieram kupowanie produktów Fair Trade czyli Sprawiedliwego Handlu.

Sprawiedliwy Handel pozwala nabywać produkty, które gwarantują, że ludzie, którzy pracowali przy ich powstawaniu, byli uczciwie traktowani i wynagradzani

Główne założenia Sprawiedliwego Handlu to oferowanie lepszych warunków handlowych oraz ochrona praw nieuprzywilejowanych producentów i pracowników z krajów rozwijających się. Poza korzystną ceną, producenci otrzymują od partnerów handlowych wsparcie, aby móc prowadzić swoją działalność w sposób zrównoważony, bezpieczny dla ludzi i środowiska, oraz rozwijać swoją społeczność na zasadach demokratycznych.

Niestety Fair Trade wciąż nie jest zbyt popularny a produkty Sprawiedliwego Handlu nie są powszechnie dostępne w naszym kraju.

Już niedługo – 12 maja 2012 przypada Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu. Mam nadzieję, że organizacje wspierające Fair Trade podejmą z tej okazji więcej działań propagujących tę ideę.Dodaj komentarz
Komentarzy: 6
{opis}
25.04.2013 12:48 - zeberka
My kochamy kawę ze szczyptyswiata
{opis}
01.03.2013 10:42 - mama_Igorka
My też staramy się wspierać tę inicjatywę Kupujemy kawę FAIR TRADE
{opis}
03.05.2012 16:42 - enigma
Głosujemy swoimi portfelami;) A tak na serio - wydaje mi się, że niewiele osób zwraca przy zakupach uwagę na cokolwiek innego niż cena. I stwierdzam to z żalem. Może w szkole powinno się tego dzieci uczyć? (np. zamiast religii;)
{opis}
30.04.2012 13:20 - Renata.Ch.
I przede wszystkim dla pieniędzy. Bo nie da sie ukryć, ze produkty uzyskane bez wyzysku na pracownikach są droższe. Straszne rzeczy dzieją się też na plantacjach kawy czy herbaty. Dzieci są tam zatrudniane, bo ich małe paluszki lepiej radzą sobie ze zbieraniem listków... Coś takiego dzieje się tuż obok nas, a żadnej reakcji nie widać.
{opis}
30.04.2012 10:06 - miraga_
Temat tak ważny, a bardzo często unikany dla wygody.