Ekorodzice

Rozwój kreatywności u dzieci - ćwiczenia i przydatne akcesoria dla rodziców

Autor: Artykuł rekomendacyjny 2019.03.06, 09:48

Kreatywność jest cenną i pożądaną cechą. Dzięki niej nie jesteśmy robotami skłonnymi do wykonywania jedynie powtarzalnych czynności, ale wykazujemy się w szkole, a potem w życiu zawodowym inwencją, która pomaga rozwiązać każdy problem. Dzieci rodzą się z potencjałem kreatywności. Jeśli im pomożemy, wyrosną na kreatywnych dorosłych.

Dlaczego należy ćwiczyć kreatywność?

Ludzie kreatywni nigdy się nie nudzą. Jeśli więc chcesz, by twoje dziecko było radosne, miało bujną wyobraźnię i potrafiło sobie organizować czas – zadbaj o to jak najwcześniej. W jaki sposób?

Przede wszystkim nie gaś tego, co twoje dziecko już w sobie ma. Rozwijaj jego naturalne skłonności do tworzenia, pomagaj realizować pomysły – po prostu chuchaj i dmuchaj na jego kreatywność, jak na płomyk, o który trzeba dbać, jeśli chcemy rozpalić ogień.

Dzieci lubią fantazjować – nie gaś tego

W pewnym wieku dzieci lubią wymyślać różne, z punktu widzenia dorosłych niestworzone historie. Niekiedy mogą one wprawiać dorosłych w zakłopotanie, ale rodzice nie powinni zakazywać dzieciom "zmyślania". Raczej je odpowiednio ukierunkować. 

Jeśli twoje dziecko lubi wymyślać historyjki, zrób z ich tworzenia wasz wspólny, wieczorny zwyczaj. Zamiast kolejnego filmu na dobranoc w TV, opowiedzcie sobie historie. Wielu popularnych pisarzy zaczynało właśnie w ten sposób – od opowiadania historii.

Z czasem wasze dziecko nie tylko nauczy się pięknie opowiadać i wzbogaci swoje słownictwo, ale też nauczy się, że jest czas na zmyślone opowieści i czas na prawdziwe życie. 

Rysuj i maluj razem z dzieckiem

Dzieci na ogół lubią rysować – zachęcaj je do tego. Nawet jeśli lubi rysować na ścianie, jest sposób na to, by wilk był syty i owca cała – po prostu wyznacz mu kawałek ściany w jego pokoju. Z obserwacji wynika, że dzieci chętnie rysują po ścianach dlatego, że jest to po prostu duża przestrzeń. Nie czują się ograniczone małą kartką. Kup więc twojemu dziecku największy z dostępnych papierów – z pewnością chętnie "wyprowadzi się" ze swoją twórczością ze ściany. 

Poświęcaj czas na rysowanie i malowanie razem z dzieckiem. Twórzcie wspólne rysunki na zasadzie dorysowywania kolejnych elementów na zmianę. Przy odpowiednio dużym arkuszu papieru i dobrym zestawie rysunkowym, to może być świetna zabawa dla całej rodziny.

Co zrobić, kiedy zauważasz zalążki talentu?

Przede wszystkim nie wpadaj ani w panikę, ani w euforię. Po prostu udostępnij dziecku wszystko, czego potrzebuje, by rozwijać w sobie budzącą się pasję. Jeśli chce grać – kup mu instrument, ale dobrze przemyśl posłanie go do szkoły muzycznej i nakłanianie do systematycznych ćwiczeń. 

Jeśli uwielbia rysować i malować, zanim poślesz je do szkoły plastycznej, kup mu zestaw artystyczny. Wieloelementowy drewniany zestaw artystyczny w walizce - taki jak ten: https://zabawkaiwyprawka.pl/zestaw-artystyczny-do-malowania-174-szt-w-walizce, to doskonały prezent, dzięki któremu twoje dziecko będzie mogło sprawdzić, w której z technik twórczych czuje się najlepiej, albo połączyć kilka z nich w swoich dziełach.

W zestawie znajdują się:

  • kredki,
  • ołówki,
  • pastele suche i olejne,
  • farby akrylowe – łącznie 174 elementy. 

Jak twoje dziecko wykorzysta każdy z nich? Pozostaw to jego wyobraźni, albo chwyć za kredki i farby razem z nim.

Baw się z dzieckiem w zabawy wymagające wyobraźni. 

Dzieci uwielbiają zabawy polegające na naśladowaniu świata dorosłych. Kiedy więc na przykład pociecha chce bawić się w sklep, nie kupuj gotowego zestawu typu kasa fiskalna i zabawkowe banknoty. Zróbcie wszystko sami – od lady, przez kasę po pieniądze używane w sklepie. Wystarczy trochę tektury, nożyczki, kredki, może jeszcze koc i dwa krzesła. Pozwól dziecku działać i tworzyć.

Odgrywajcie scenki z bajek

Przy pomocy dostępnych sprzętów domowego użytku stwórzcie teatralną scenę i odgrywajcie scenki z ulubionych bajek. Możecie też improwizować przedstawiając przygody postaci z waszych własnych historyjek. To doskonały sposób nie tylko na rozwijanie kreatywności dziecka, ale też na przekazywanie mu w przystępny sposób podstawowych wartości. Dziecko łatwiej i szybciej przyswoi sobie podstawowe prawdy na temat dobrych i złych zachowań odgrywając je w scenkach, niż słuchając wykładu na ich temat. 

Nie krytykuj

Kiedy maluch pokoloruje psa na zielono, w żadnym wypadku nie tłumacz mu, że zielone psy nie istnieją. Stwórzcie razem opowieść o zielonym psie. Krytykowane dzieci, wyrastają na niepewnych siebie dorosłych. Brak pewności i wycofanie z kolei, jeszcze nikogo nie doprowadziły do sukcesu w żadnej dziedzinie życia. 

Jeśli dziś będziesz krytykować twoje dziecko za pomysłowe i niebanalne rozwiązania, jutro przestaną mu one przychodzić do głowy i psy na zawsze pozostaną wyłącznie brązowe, czarne, albo w łaty. 

Kreatywność jest jak pudełko kredek, które dostaje się w dzieciństwie i o które od pierwszego dnia należy dbać, by nadawały kolor naszemu życiu aż po późną starość.


Przeczytaj także:

Świat oczami dziecka

Świat oczami dziecka

To nie jest sen. Nie jest to również scenografia do filmu KingSajz. To jest świat widziany dziecięcymi oczami – trzypiętrowy stół, gigantyczny fotel, na który trzeba wspinać się jak na Mont Everest, oraz buty taty przypominające wielkością... więcej »
Wszystko o naturalnych placach zabaw

Wszystko o naturalnych placach zabaw

– Dawniej, gdy brakowało zabawek, dzieci same wymyślały różnego rodzaju gry, rysowały piaskiem, tworzyły szałasy, wspinały się na drzewa. Chcieliśmy stworzyć takie miejsce, w którym dzieci mają coś do powiedzenia, które nie jest... więcej »
Bezpieczny fotelik rowerowy dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Bezpieczny fotelik rowerowy dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Wiele jesteśmy w stanie zrobić dla naszych dzieci, a zapewnienie bezpieczeństwa jest podstawą, która wspiera pociechy w odkrywaniu świata. Jazda na rowerze z dzieckiem wymaga zapewnienia mu nie tylko bezpieczeństwa, lecz także komfortowej jazdy.... więcej »
Pływanie niemowląt i dzieci

Pływanie niemowląt i dzieci

Każde dziecko od momentu narodzin ma ogromny potencjał rozwoju swoich umiejętności, począwszy od doskonalenia ruchów poszczególnych części ciała, zdolności komunikowania się, wyrażania swoich emocji aż po rozwijanie indywidualnych talentów.... więcej »
Dwujęzyczność dzieci – zalety i wady

Dwujęzyczność dzieci – zalety i wady

Każdy rodzic wie, że jego dziecko już od pierwszego dnia życia nabywa język. Ale co w sytuacji, gdy to samo dziecko nabywa...dwa języki? Zjawisko dwujęzyczności dziecięcej wciąż fascynuje wielu badaczy z rożnych dyscyplin, ale ja mam wrażenie,... więcej »


Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »