Ekorodzice

Rozwój kreatywności u dzieci - ćwiczenia i przydatne akcesoria dla rodziców

Autor: Artykuł rekomendacyjny 2019.03.06, 09:48

Kreatywność jest cenną i pożądaną cechą. Dzięki niej nie jesteśmy robotami skłonnymi do wykonywania jedynie powtarzalnych czynności, ale wykazujemy się w szkole, a potem w życiu zawodowym inwencją, która pomaga rozwiązać każdy problem. Dzieci rodzą się z potencjałem kreatywności. Jeśli im pomożemy, wyrosną na kreatywnych dorosłych.

Dlaczego należy ćwiczyć kreatywność?

Ludzie kreatywni nigdy się nie nudzą. Jeśli więc chcesz, by twoje dziecko było radosne, miało bujną wyobraźnię i potrafiło sobie organizować czas – zadbaj o to jak najwcześniej. W jaki sposób?

Przede wszystkim nie gaś tego, co twoje dziecko już w sobie ma. Rozwijaj jego naturalne skłonności do tworzenia, pomagaj realizować pomysły – po prostu chuchaj i dmuchaj na jego kreatywność, jak na płomyk, o który trzeba dbać, jeśli chcemy rozpalić ogień.

Dzieci lubią fantazjować – nie gaś tego

W pewnym wieku dzieci lubią wymyślać różne, z punktu widzenia dorosłych niestworzone historie. Niekiedy mogą one wprawiać dorosłych w zakłopotanie, ale rodzice nie powinni zakazywać dzieciom "zmyślania". Raczej je odpowiednio ukierunkować. 

Jeśli twoje dziecko lubi wymyślać historyjki, zrób z ich tworzenia wasz wspólny, wieczorny zwyczaj. Zamiast kolejnego filmu na dobranoc w TV, opowiedzcie sobie historie. Wielu popularnych pisarzy zaczynało właśnie w ten sposób – od opowiadania historii.

Z czasem wasze dziecko nie tylko nauczy się pięknie opowiadać i wzbogaci swoje słownictwo, ale też nauczy się, że jest czas na zmyślone opowieści i czas na prawdziwe życie. 

Rysuj i maluj razem z dzieckiem

Dzieci na ogół lubią rysować – zachęcaj je do tego. Nawet jeśli lubi rysować na ścianie, jest sposób na to, by wilk był syty i owca cała – po prostu wyznacz mu kawałek ściany w jego pokoju. Z obserwacji wynika, że dzieci chętnie rysują po ścianach dlatego, że jest to po prostu duża przestrzeń. Nie czują się ograniczone małą kartką. Kup więc twojemu dziecku największy z dostępnych papierów – z pewnością chętnie "wyprowadzi się" ze swoją twórczością ze ściany. 

Poświęcaj czas na rysowanie i malowanie razem z dzieckiem. Twórzcie wspólne rysunki na zasadzie dorysowywania kolejnych elementów na zmianę. Przy odpowiednio dużym arkuszu papieru i dobrym zestawie rysunkowym, to może być świetna zabawa dla całej rodziny.

Co zrobić, kiedy zauważasz zalążki talentu?

Przede wszystkim nie wpadaj ani w panikę, ani w euforię. Po prostu udostępnij dziecku wszystko, czego potrzebuje, by rozwijać w sobie budzącą się pasję. Jeśli chce grać – kup mu instrument, ale dobrze przemyśl posłanie go do szkoły muzycznej i nakłanianie do systematycznych ćwiczeń. 

Jeśli uwielbia rysować i malować, zanim poślesz je do szkoły plastycznej, kup mu zestaw artystyczny. Wieloelementowy drewniany zestaw artystyczny w walizce - taki jak ten: https://zabawkaiwyprawka.pl/zestaw-artystyczny-do-malowania-174-szt-w-walizce, to doskonały prezent, dzięki któremu twoje dziecko będzie mogło sprawdzić, w której z technik twórczych czuje się najlepiej, albo połączyć kilka z nich w swoich dziełach.

W zestawie znajdują się:

  • kredki,
  • ołówki,
  • pastele suche i olejne,
  • farby akrylowe – łącznie 174 elementy. 

Jak twoje dziecko wykorzysta każdy z nich? Pozostaw to jego wyobraźni, albo chwyć za kredki i farby razem z nim.

Baw się z dzieckiem w zabawy wymagające wyobraźni. 

Dzieci uwielbiają zabawy polegające na naśladowaniu świata dorosłych. Kiedy więc na przykład pociecha chce bawić się w sklep, nie kupuj gotowego zestawu typu kasa fiskalna i zabawkowe banknoty. Zróbcie wszystko sami – od lady, przez kasę po pieniądze używane w sklepie. Wystarczy trochę tektury, nożyczki, kredki, może jeszcze koc i dwa krzesła. Pozwól dziecku działać i tworzyć.

Odgrywajcie scenki z bajek

Przy pomocy dostępnych sprzętów domowego użytku stwórzcie teatralną scenę i odgrywajcie scenki z ulubionych bajek. Możecie też improwizować przedstawiając przygody postaci z waszych własnych historyjek. To doskonały sposób nie tylko na rozwijanie kreatywności dziecka, ale też na przekazywanie mu w przystępny sposób podstawowych wartości. Dziecko łatwiej i szybciej przyswoi sobie podstawowe prawdy na temat dobrych i złych zachowań odgrywając je w scenkach, niż słuchając wykładu na ich temat. 

Nie krytykuj

Kiedy maluch pokoloruje psa na zielono, w żadnym wypadku nie tłumacz mu, że zielone psy nie istnieją. Stwórzcie razem opowieść o zielonym psie. Krytykowane dzieci, wyrastają na niepewnych siebie dorosłych. Brak pewności i wycofanie z kolei, jeszcze nikogo nie doprowadziły do sukcesu w żadnej dziedzinie życia. 

Jeśli dziś będziesz krytykować twoje dziecko za pomysłowe i niebanalne rozwiązania, jutro przestaną mu one przychodzić do głowy i psy na zawsze pozostaną wyłącznie brązowe, czarne, albo w łaty. 

Kreatywność jest jak pudełko kredek, które dostaje się w dzieciństwie i o które od pierwszego dnia należy dbać, by nadawały kolor naszemu życiu aż po późną starość.


Przeczytaj także:

W czym zabawki sensoryczne są lepsze od innych zabawek?

W czym zabawki sensoryczne są lepsze od innych zabawek?

Czasy współczesne dostarczają olbrzymiej ilości bodźców, ale nie zawsze dzieje się to w sposób uporządkowany. Stąd nauka poświęciła wiele uwagi komunikacji człowieka ze światem za pośrednictwem zmysłów. Rozwój zmysłowy wspierają... więcej »
Jak wybrać odpowiedni kojec dla dziecka?

Jak wybrać odpowiedni kojec dla dziecka?

Każdy rodzic wie, że dzieci rosną jak na drożdżach. Jednego dnia ledwo podnoszą główkę, a drugiego w zawrotnym tempie raczkują po domu. Aby bobas nie uciekł za daleko lub nie dotarł tam, gdzie nie powinien, warto zdecydować się na kojec... więcej »
Rozwój mowy dziecka – od 0. do 7. roku życia

Rozwój mowy dziecka – od 0. do 7. roku życia

W procesie kształtowania się mowy dziecka ważny jest już okres prenatalny - w czwartym miesiącu życia płodowego powstają ośrodki mowy. W okresie niemowlęcym na prawidłowy rozwój mowy dziecka korzystnie wpływa karmienie piersią - ssanie... więcej »
Czy nauka programowania dla dzieci różni się od tej dla dorosłych?

Czy nauka programowania dla dzieci różni się od tej dla dorosłych?

Współczesne czasy wymagają zarówno od dzieci jak i osób dorosłych szybkiego reagowania na zmiany technologiczne oraz łatwości w adaptowaniu się do nowego środowiska. Wszystkie te cechy kształtuje nauka programowania, która ostatnio staje... więcej »
Raport UOKiK – na co zwracać uwagę podczas zakupów dla dzieci?

Raport UOKiK – na co zwracać uwagę podczas zakupów dla dzieci?

W zeszłym roku na polski rynek trafiły akcesoria dziecięce warte prawie 150 mld dolarów. Z kontroli Inspekcji Handlowej wynika, że nie wszystkie z nich powinny zostać dopuszczone do sprzedaży. Najnowszy raport UOKiK nie pozostawia złudzeń –... więcej »


Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »