Ekorodzice

Lekcja 1 Kim jestem i dlaczego chcę się z wami zaprzyjaźnić?

Witajcie Drogie dzieci!

Jestem Eko Jeżem i mieszkam na portalu Ekorodzice.pl od prawie roku.  W pełni udało mi się tu zadomowić i znaleźć własny kąt. Buszuję od zmierzchu do świtu w poszukiwaniu nowych zadań dla was, z których dowiecie się wielu ciekawych rzeczy. Bardzo martwię się stanem naszej matki Ziemi, ale mocno wierzę, że wspólnymi siłami zdołamy naprawić niektóre szkody wyrządzone przyrodzie. Dorośli często mają dużo spraw na głowie i zapominają o środowisku, dlatego swoje lekcję kieruje do dzielnych dzieci. Zachęcam was serdecznie do robienia "zielonych uczynków" i chwalenia się nimi w tym dziale. Na najdzielniejszych obrońców przyrody czekają zasłużone nagrody!

Czy wiesz, że jeż jest niezastąpionym przyjacielem ogrodnika? Żywi się on szkodnikami, które niszczą roślinki. 


Jeż świetnie radzi sobie jako pływak, wspinacz oraz wędrowiec. Jest pożytecznym zwierzęciem i bardzo lubi mieszkać w sąsiedztwie ludzi. Dlatego często można go znaleźć pod gałęziami, deskami lub wśród drewna opałowego. Gdy jeże zabierają się do budowy gniazda, zwłaszcza zimowego, potrzebują bardzo dużo liści. Dzięki nim moszczą sobie wygodny kąt do spania.


Pamiętajcie, żeby nigdy nie dotykać jeży, jeśli sytuacja tego nie wymaga, bo mogą się wystraszyć i uciec na ruchliwą ulicę. Także wypalanie traw czy palenie liści jest dla nich niebezpieczne. Pozbawia ono jeży nie tylko dachu nad głową, ale także często i życia!