Ekorodzice

Szkoła Eko Jeża

Obozy online Arete 2020.11.08 23:12

Obozy online Arete

Projekt obozów on-line zrodził się, kiedy pierwszy raz pojawiła się w  prasie informacja o tym, że w tym roku możemy pożegnać się z  obozami i  koloniami. Pracownia Arete chciała dać dzieciom szansę na spotkanie w obozowym gronie, stworzyć warunki do kreatywnego... więcej »
Lekcja 21 Dlaczego chmurki mają różne kształty? 2010.06.07 08:37

Lekcja 21 Dlaczego chmurki mają różne kształty?

Gdy byłem mały lubiłem obserwować białe kłębuszki na niebie i tworzyć wokół nich rozmaite historie. A może Wy też tak robicie? Zapewne zauważyłyście, że chmurki na niebie mają różne kształty. To dlatego, że istnieje ich wiele rodzajów. Chcecie je poznać?... więcej »
Lekcja 20 Jak dochodzi do zanieczyszczenia morza? 2010.03.27 19:34

Lekcja 20 Jak dochodzi do zanieczyszczenia morza?

Dlaczego woda jest niezbędna do życia? Postarajcie się znaleźć trzy czynności domowe, podczas których ją wykorzystujecie. Jeśli nie macie pomysłów, podpowiem wam. Dzięki niej mamy czyste ubrania, możemy umyć zęby, wypić herbatę, a nawet popływać. Natomiast woda... więcej »
Lekcja 19 Dlaczego kolor nieba się zmienia? 2010.01.27 21:09

Lekcja 19 Dlaczego kolor nieba się zmienia?

Jak pewnie wiesz, Ziemia otoczona jest atmosferą, czyli warstwą niewidocznych gazów. Zarówno gdy Słońce wschodzi, jak i zachodzi znajduje się nisko na niebie. Wtedy jego promienie przenikają przez grubszą warstwę atmosfery, a niebieskie światło się rozprasza. Pozostaje... więcej »
Lekcja 18 Czy ludzie i zwierzęta widzą kolory podobnie? 2010.01.27 21:01

Lekcja 18 Czy ludzie i zwierzęta widzą kolory podobnie?

Na poprzedniej lekcji tłumaczyłem wam, jak to się dzieje, że człowiek widzi kolory. Pamiętacie? Może was to zdziwi, ale nie wszystkie zwierzęta wiedzą, że trawa jest zielona, słońce żółte, a niebo niebieskie. Świat twojego psa jest czarno-biały. Koty, konie oraz... więcej »
Lekcja 17 Dlaczego rozróżniamy barwy? Kto to jest daltonista? 2010.01.27 20:56

Lekcja 17 Dlaczego rozróżniamy barwy? Kto to jest daltonista?

To, że możemy zobaczyć, jakiego koloru jest rzeka, niebo czy piłka plażowa, zawdzięczamy specjalnym komórkom o kształcie stożka, tzw. czopkom. Komórki te znajdują się w wewnętrznej części gałki ocznej, a każdy człowiek ma ich około siedem milinów w jednym oku.... więcej »
 Lekcja 16  Z jakiego powodu niektórzy ludzie poruszają się na wózku inwalidzkim? 2010.01.27 20:54

Lekcja 16 Z jakiego powodu niektórzy ludzie poruszają się na wózku inwalidzkim?

Pewnie już zauważyłeś, że niektórzy ludzie nie mogą chodzić o własnych siłach i poruszają się za pomocą wózków inwalidzkich. Niektórym jest on potrzebny przez jakiś czas podczas choroby lub po wypadku. Inni muszą z niego korzystać przez całe życie. Ich nogi są... więcej »
Lekcja 15 Czy warto dzielić się zabawkami? 2010.01.27 20:51

Lekcja 15 Czy warto dzielić się zabawkami?

Każdy z was ma swojego ulubionego pluszaka, ciężarówkę lub lalkę. Problem pojawia się, gdy innemu dziecku wasza najwspanialsza zabawka też przypadnie do gustu. Jak się wtedy zachowujecie? Krzyczycie, płaczecie, a może chowacie zabawkę za plecami? Nie obawiaj się, że... więcej »
Lekcja 14 Dlaczego nie wszystkie potrawy są zdrowe? 2010.01.27 20:48

Lekcja 14 Dlaczego nie wszystkie potrawy są zdrowe?

Tak to już jest z jedzeniem, że niekoniecznie to, co jest smaczne, jest również zdrowe. Kto z was podczas przerw między posiłkami zajada się batonikami i chipsami? Postarajcie się ograniczyć tego typu przekąski. Są to jedynie puste kalorie, które nie mają żadnych składników... więcej »
Lekcja 13 Czy wszystkie odpady wolno wyrzucać do śmieci? 2010.01.27 20:25

Lekcja 13 Czy wszystkie odpady wolno wyrzucać do śmieci?

Każdy przedmiot ma swoje miejsce w domu. Wieszak na ubrania wisi w przedpokoju, lampy na suficie, lekarstwa są włożone do szuflady, a pralka stoi w łazience. Jednak cóż począć, gdy pralka odmówi posłuszeństwa lub lekarstwa stracą ważność. Pewnie wiele z was pomyślało,... więcej »