Ekorodzice

Jestem z wami od:2011.07.29 23:34
weronkia
Ostatnie logowanie: 2013.11.15 16:52
Liczba postów: 16
Moje ulubione: 0

użytkownik portalu

41 punktów
Dodaj do ulubionych »
Wyślij wiadomość Wyślij wiadomość

Inne notki »   Wszystkie blogi »

Cukier – czysta, biała śmierć

23.04.2012
O ile większość z nas zdaje sobie sprawę, że dziwnie brzmiące chemiczne dodatki do jedzenia typu benzoesan, aspartam, glutaminian mogą nas, a tym bardziej nasze dzieci, szybko wykończyć, o tyle – obawiam się – taka sama większość z nas żyje w błogim wyparciu faktu, że cukier to tak samo TOKSYCZNY, RAKOTWÓRCZY wytwór ludzkiej chciwości.

Mówiąc o cukrze w znaczeniu potocznym, mam oczywiście na myśli sacharozę - dwucukier znajdujący się naturalnie w trzcinie cukrowej i buraku cukrowym. I tu związek cukru z naturą się kończy. Sok z buraków lub trzciny nawapnia się, odparowuje, oczyszcza, odfiltrowuje, osusza i krystalizuje. I to nie koniec, dopiero wtedy jest on poddany rafinacji – rozpuszczeniu, odbarwieniu węglem aktywnym i ponownym wysuszeniu. W tym momencie jako produkt uboczny powstaje melasa, w której zostały resztki minerałów i witamin z buraka czy trzciny. Gotowy skrystalizowany cukier jest naszą czystą białą śmiercią.

Brązowy cukier to z kolei wielka ściema marketingowa. Do gotowego białego cukru dodawana jest z powrotem przed chwilą usunięta melasa. Nie obniża to w żaden sposób szkodliwości tego cukru, za to podnosi kilkukrotnie cenę! Cukier trzcinowy nie jest synonimem cukru brązowego, może on być biały i brązowy tak samo jak buraczany i źródło pochodzenia nie ma tu znaczenia.

Najmniej szkodliwy jest cukier nierafinowany (taką jasną informację musi mieć na opakowaniu), którego produkcja kończy się w połowie procesu, dzięki czemu zachowuje on szczątkowe ilości witamin i minerałów występujących z nim naturalnie w trzcinie czy buraku i pomagających w przyswajaniu go przez nasz organizm. Niestety ta ilość nie jest wystarczająca do zniwelowania szkodliwości cukru.

Większość z nas wcale jednak nie kupuje cukru na worki i nie je go łyżkami. Atakuje nas on przede wszystkim z gotowych produktów spożywczych – batoników, napojów, płatków śniadaniowych a nawet ketchupu!

Jak taki cukier zachowuje się w naszym organizmie?

Jeżeli jemy cukier samodzielnie, organizm potrzebuje do jego strawienia m.in. witaminę B, sód, potas, wapń, fosfor, magnez i chrom, które w procesie rafinacji zostały usunięte. Składniki te pobierane są więc z głębi naszego ciała, co osłabia wszystkie nasze organy. Dowodzi tego m.in. okrutny eksperyment francuskiego fizjologa F. Magendie, który karmiąc psy wodą z cukrem wszystkie je szybko uśmiercił dowodząc, że „cukier jako stała dieta jest gorszy od braku pokarmu. Czysta woda może utrzymać cię przy życiu przez jakiś czas, cukier i woda – zabije cię.” (Morgano, Zbiór bardzo ważnych wiadomości) Co więcej, cukier karmi raka i candidę. Nie fundujmy tego naszym dzieciom!

Z kolei cukier spożywany z innymi produktami zachowuje się inaczej – nie przechodzi od razu do jelita tylko zatrzymuje się z nimi w żołądku, gdzie jego obecność powoduje gnicie białek i skrobii. Podczas tego procesu powstaje szereg toksyn, których nie jesteśmy w stanie normalnie strawić i przyswoić ani szybko wydalić. Jest to dla nas równie niebezpieczne.

Dobra wiadomość jest taka, że miód, syrop klonowy, czy syrop z agawy, mając w sobie spore zasoby minerałów, dużo delikatniej się z nami obchodzą. Jeszcze lepsze są dla nas ksylitol czy stewia, które choć słodkie, nie zawierają w ogóle cukru.

Polecam lekturę źródeł:
książka Morgano: Zbiór bardzo ważnych wiadomości
http://pl.wikipedia.org/wiki/Cukier_buraczany
http://ecowawa.pl/index.php/artykuly/id/1/296 http://zwierciadlo.pl/2011/zdrowie/porady/cukier-nie-krzepi
http://biokurier.pl/component/content/article/37-gowny/250-dlaczego-cukier-nierafinowany-bio
Dodaj komentarz
Komentarzy: 6
{opis}
04.06.2013 09:20 - damy-rade
Nasz synek jest uczulony na miód :(, ale świetnie toleruje syrop z Agawy - polecam lemoniadę z syropem z Agawy.
{opis}
24.04.2012 11:14 - weronkia
Mnie też to zastanawia. Moja ciocia ma lat 90 z czego 70 pali papierosy na maxa. I nic jej nie jest. Ale to są raczej ewenementy.
{opis}
24.04.2012 08:45 - daszka
zastanawia mnie jak to jest z tym cukrem; babcia męża ma ponad 97 lat, jest pełna życia, potrafi dosyć szybko wejść na 4 piętro i jest w pełni świadoma. uwielbia wszystko co słodkie; herbatę posłodzoną 2 łyżeczkami cukru lub konfiturą pije kilka razy dziennie; do tego lubi zjeść ciasteczka i słodkie bułki (ten najtańszy syf z białej mąki z polepszaczami); ostatnio prezczytałam, ze gorszy niż cukier jest syrop glukozowo-fruktozowy tak często dodowany ostatnio do rożnych batoników, słodyczy i przetworów ztego powodu, ze jest po prostu tańszy niz cukier a powoduje gorsze spustoszenie; trzeba czytać etykiety na produktach spożywczych
{opis}
23.04.2012 21:45 - Renata.Ch.
Jeśli chodzi o przetwory bez cukru, to jest to mozliwe, ale trzeba pamiętać, ze cukier jest ich konserwantem. Jeśli go nie dodamy, to konieczne będzie dłuzsze gotowanie, więc w efekcie stracimy większość witamin zawartych w owocach.
{opis}
23.04.2012 17:42 - ewuś
To bardzo ważna informacja na temat cukru.Ja mam chorego 5-letniego synka na cukrzycę,musiał się nauczyć pić herbatki bez cukru,ograniczam go do ciast i teraz zastanawiam się nad zaprawami czym posłodzić bo nie wiem czy bez cukru można zaprawiać?
{opis}
23.04.2012 13:25 - miraga_
My lubimy miodek. Jeśli już słodzę herbatę, to tylko miodem wielokwiatowym.