Ekorodzice

Jestem z wami od:2012.03.18 08:17
miraga_
Ostatnie logowanie: 2017.09.24 19:09
Liczba postów: 266
Moje ulubione: 1

użytkownik portalu

40 punktów
Dodaj do ulubionych »
Wyślij wiadomość Wyślij wiadomość

Inne notki »   Wszystkie blogi »

01.07. zmiany w gospodarce śmieciowej, czy będziemy teraz segregować?

27.05.2013
Jak chyba już większość wie, od 01.07.2013 za zmianą przepisów prawnych właścicielem wszystkich śmieci w danej gminie, staje się właśnie Gmina.
Dlatego na pewno czekają nas różne rozwiązania dotyczące segregacji odpadów.



Jak to ma wyglądać u mnie?

W sumie na moją rodzinę ma przypadać 5 koszy na odpady:

3 na segregowane: szkło, papier, plastik.



I dodatkowo na odpady BIO oraz na odpady zmieszane (pozostałe).


Oczywiście przeterminowane leki mają trafiać do pobliskiej apteki, baterie do specjalnych punków.

Dochodzi jeszcze sprzęt AGD, RTV itp., który możemy oddać do sklepu przy zakupie nowego sprzętu lub do specjalnego punktu selektywnego zbierania odpadów w mojej gminie.



Nasza gmina pozwoliła nam wybrać.

Możemy segregować odpady (15,00zł za osobę)

lub nie segregować jak do tej pory (opłata 19,00zł za osobę).


Co mnie zdziwiło?

Z tego co się dowiedziałam na naszej ulicy większość osób wybrała ten drugi sposób. Nie będę segregować niezależnie jak to będzie wyglądać w praktyce.

Oczywiście ja też mam obawy, nie wiem jak to będzie wyglądało na co dzień. Czy te kosze nam wystarczą czy nie? Ale żeby od razu nastawić się na dalsze bezsegregacyjne śmiecenie?

Czy mamy patrzeć dalej jak tworzą się kolejne zwały wysypisk?

Szkoda, że dla ludzi nie jest ważny recykling i nawet ustawy prawne nie bardzo chcą skłonić ludzi do większych przemyśleń, by choć trochę być eko.




Nasza gmina postarała się o specjalne ulotki, w których opisano co można, a co nie można wrzucić do danego kosza. Jest to już spore ułatwienie, choć chyba nie raz będę się zastanawiać, co gdzie wyrzucić.

Mam nadzieję, że to zorganizujemy, choć nie wiem jeszcze, gdzie będą stały te pojemniki. Mieszkam w pieciorodzinnym bloku i podobno większość ma nie segregować. I nie są to wcale zamożne rodziny.

Myślę, że gdyby te opłaty były niższe przy segregacji, byłaby to większa zachęta.


A jak to wygląda u Was?

Jak myślicie? Polacy nauczą się prawdziwej segregacji śmieci?

Dodaj komentarz
Komentarzy: 5
{opis}
29.05.2013 09:03 - miraga_
U nas worki i pojemniki mają być już w cenie opłaty. Ale w broszurce wyraźnie napisali, że opakowania po jogurtach czy śmietanach należy przepłukać. I to też jest jeden z powodów, dlaczego ludzie rezygnują z segregacji.
{opis}
29.05.2013 08:56 - inzynierka
Jestem w środku tego tematu. W mojej gminie różnice w stawkach za odpady segregowane i niesegregowane są jeszcze niższe i na pewno nie pokrywają kosztów ich segregacji w zakładzie. Do tego działa paranoja plotkarska w efekcie której, ci którzy w pierwszym odruchu zadeklarowali selektywne zbieranie odpadów, teraz przychodzą wprowadzać korekty w deklaracji bo "a po co mi za te 2 zł tyle problemów, słyszałem, że trzeba będzie myć pojemniki po jogurtach, że trzeba mieć kompostownik, że trzeba kupić pięć pojemników itd." Żadne moje tłumaczenia już nie pomogą jak ktoś się nasłuchał "pod sklepem". Pozostaje mieć nadzieję, że nie wycofają się z dotychczas prowadzonej segregacji. A urealnienie stawek i tak będzie musiało nastąpić wcześniej czy później.
{opis}
28.05.2013 22:45 - enigma
A w blokach jest jeszcze gorzej, bo wystarczy jedna osoba, która nie segreguje śmieci i wszyscy będą płacić więcej:/
{opis}
27.05.2013 14:23 - iaera
Moim zdaniem jest za mała różnica w cenie za odpady segregowane i niesegregowane. Za niesegregowanie powinna być taka opłata, żeby się to zwyczajnie nie opłacało.