Ekorodzice

Czy kosmetyki mogą negatywnie wpływać na zdrowie?

Autor: Redakcja Ekorodzice.pl 2017.02.12, 18:18

Uważasz na to co jesz, ale kupujesz kosmetyki bez zastanowienia i czytania etykiet? To błąd! Jak nie dać sobie zamydlić oczu  i kupić kosmetyk naprawdę naturalny? Zobacz, czym się należy kierować, kupując kremy do twarzy oraz inne środki upiększające.


Nigdy nie kupuj kosmetyków, które są niejadalne!

Od lat posługujemy się zasadą nakładamy na twarz to, co można zjeść i nie wylądować w szpitalu. Podczas bezpośredniego kontaktu ze skórą niektóre substancje chemiczne mogą niszczyć jej warstwę ochronną, powodować wysuszenie, chropowatość i owrzodzenie. Stan taki określa się jako wyprysk z podrażnienia, czy wyprysk toksyczny. Wybierając kosmetyk, powinniśmy zatem zwrócić uwagę, czy przeszedł badania pod względem przenikania substancji w nim zawartych, w głąb skóry oraz , żeby te substancje nie były toksyczne.

Według pani Renaty Piotrowskiej absolwentki Technologii surowców kosmetycznych i substancji zapachowych Politechniki Łódzkiej do substancji toksycznych powodujących najwięcej alergii należą:

Koniecznie sprawdź datę ważności kosmetyku

Informacja od producenta znajdująca się na opakowaniu uchroni cię przed zakupem przeterminowanego kosmetyku. Szukaj:

  • Symbolu słoika a wraz z nim napisu 3M, 6M, 12M lub 36M, czyli do kiedy należy zużyć produkt od momentu jego otwarcia. Coraz częściej stosuje się właśnie to oznaczenie.
  • Daty ważności kosmetyku (miesiąc oraz rok lub bardziej szczegółowo - dzień, miesiąc i rok), która często znajduje się na zgrzewce tubki bądź na spodzie kosmetyku. Jeśli znajdziesz oba oznaczenia, zawsze kieruj się terminem ważności.

Kosmetyk bez celofanu

Jeśli produkt nie jest pokryty folią zabezpieczającą, najlepiej zrezygnować z jego zakupu, ponieważ nie wiadomo, czy nie był wcześniej otwierany. Niestety, zdarza się, że klienci traktują produkty na sprzedaż jak testery. Otwierają, używają, a potem niepostrzeżenie odkładają na półkę sklepową.

Im większe, tym lepsze?

Nie kupuj na zapas kosmetyków z krótkim terminem ważności. Czasem lepiej wybrać mniejsze opakowanie niż zainwestować w ogromny słoik z kremem, w którym przez kilkanaście miesięcy nie widać dna. Kieruj się wskazówką producenta - najlepiej zużyć przed końcem. W mleczkach, płynach micelarnych czy tonikach bakterie łatwiej się rozmnażają, ponieważ w ich składzie znajduje się woda. Dlatego w tym przypadku warto rozważyć zakup mniejszego opakowania.

Pod czujnym okiem konsumenta

Kto chce zostać królikiem doświadczalnym i testować na własnej skórze różnego rodzaju preparaty kosmetyczne, niech zażąda za to wysokiej gratyfikacji finansowej. Jednak odradzam wszystkim ryzkantom stosowania kosmetyku o podejrzanym wyglądzie. Jeśli nie jesteś jasnowidzem, to nie przewidzisz skutków. A skutki potrafią być często opłakane.

Co powinno wzbudzić nasze podejrzenia?

- niejednolita konsystencja

- rozwarstwienie składników

- nieprzyjemny zapach

- zmiana barwy kosmetyku

Są to czytelne znaki, że kosmetyk powinien wylądować w koszu, nawet jeśli termin ważności jeszcze się nie skończył. Tu już nic nie da się zrobić, żadna interwencja nie pomoże - trzeba się pożegnać z kosmetykiem raz na zawsze.

Prawidłowe przechowywanie

Często to za naszą sprawką kosmetyki się psują. Nie wszystko można zrzucić na barki producenta lub nieuczciwego sprzedawcy. Miejsce, w którym trzymamy kosmetyki, nie jest bez znaczenia. Zazwyczaj nasz wybór ogranicza się do półki obok wanny czy szafki nad lustrem w łazience. I tu kosmetyk pogrzebany. W warunkach, gdzie jest nie tylko ciepło, ale też wilgotno istnieje duże prawdopodobieństwo, że się popsuje. Dlatego postaw na suche i chłodne miejsca, do których światło nie dociera. Chcesz żyć naturalnie i interesuje Cię eko-nowinki wejdź na naturapluszdrowie.pl


Przeczytaj także:

Jak stosować olejki eteryczne?

Jak stosować olejki eteryczne?

Olejki eteryczne są całkowicie naturalnymi surowcami pochodzenia roślinnego, których właściwości terapeutyczne znane są od czasów starożytnych. Aromaterapia to tani, skuteczny i bezpieczny sposób na utrzymanie dobrego stanu zdrowia oraz pobudzanie... więcej »
Maska wybielająca paznokcie

Maska wybielająca paznokcie

Nie są nam obce babcine sztuczki wybielające z użyciem sody i cytryny. Także magiczne zabiegi z oliwą z oliwek do zmiękczania skórek mamy w jednym palcu. A co stanie się gdy połączymy te składniki ze sobą? Stworzymy doskonałe trio i otrzymamy... więcej »
Choroby skórne u dzieci- jak im zapobiegać?

Choroby skórne u dzieci- jak im zapobiegać?

Choroby skórne u dzieci są coraz bardziej powszechne wśród noworodków. Chorują na nie nie tylko najmłodsi, ale coraz częściej również starsze dzieci, które do tej pory nie miały skłonności do alergii. Podpowiadamy jak zadbać o odpowiednią... więcej »
Pokaż swoją drugą twarz

Pokaż swoją drugą twarz

Właściwa liczba godzin spędzona w łóżku, na basenie oraz na świeżym powietrzu czy odpowiednia ilość wody wypita w ciągu dnia - to tylko kilka z wielu "zabiegów pielęgnacyjnych", które możesz zafundować swojej skórze, aby była... więcej »
Maseczka z drożdży na trądzik

Maseczka z drożdży na trądzik

Bardzo prostą maseczkę na bazie drożdży można szybko i bez wielkich nakładów finansowych przygotować w domu. Pomijając zapach, który zapewne nie każdemu przypadnie do gustu, drożdżowa mikstura jest jedną z moich ulubionych metod na trądzik.... więcej »


Komentarzy: 2
{opis}
15.02.2017 15:15 - wesoly_romek
A propo Phenoxyethanol Nasz dermatolog nam poradziła unikać kosmetyków z tą substancją i córka wyleczyła sie z trądziku dzięki temu. Straszny syf jest w tych produktach dla nastolatków specjalistycznych na trądzik. uważajcie
{opis}
15.02.2017 15:12 - wesoly_romek
Zapomnieliście o talku. Badania prowadzone od 20 lat dowodzą, że talk posiada właściwości fizykochemiczne odpowiedzialne za powstawanie nowotworu. Ponadto talk z łojem, potem i kosmetykami tworzy izolującą mazistą substancję zaburzającą oddychanie i czynności wydzielnicze skóry. Może przyczyniać się do rozwoju stanów zapalnych oraz ropnych gruczołów apokrynowych i łojowych.
Najlepsze prezenty świąteczne
zrobione własnoręcznie np. techniką decoupage
praktyczne, takie które przydadzą się w domu, a nie będą tylko ozdobą
dobra książka - ma szanse trafić w gust każdego
karta podarunkowa
inne