Ekorodzice

Żywność, której nie należy trzymać w lodówce!

21.02.2019, 15:37 Żywność, której nie należy trzymać w lodówce!
W każdym domu znajdziemy produkty, które lubią dojrzewać na blacie kuchennym w temperaturze pokojowej. Często jednak o tym zapominany i żywność ta trafia do lodówki. Co to za produkty i jak działa na nie niska temperatura? Dowiecie się z naszej "odmrożonej" listy.


Przed Wami 5 produktów, których nie należy przechowywać w lodówce, jeśli chcecie, aby były smaczne i dojrzewały w naturalny sposób.


1. Warzywa takie jak:

Pomidory przechowujemy w temperaturze pokojowej z dala od bezpośredniego światła słonecznego. W niskich temperaturach warzywa te stają się miękkie i papkowate, gdyż dochodzi do zniszczenia ich ścian komórkowych. 

Ziemniaki najlepiej przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu. W lodówce ich skórka ciemnieje i psuje się szybciej. Ponadto skrobia ziemniaczana zamienia się w cukier, przez co ziemniaki stają się bardziej słodkie.

Cebula pozostaje świeża przez dłuższy czas przy odpowiedniej cyrkulacji powietrza - dlatego najczęściej jest sprzedawana w torbie z "oczkami". Należy pamiętać, że nie trzymamy jej też w pobliżu ziemniaków, ponieważ w wyniku reakcji chemicznej wydzielają się gazy, które prowadzają do przyspieszonego psucia się warzyw.

Czosnek  przechowujemy w podobnych warunkach jak cebulę. Zimne powietrze może powodować wcześniejsze kiełkowanie czosnku i jego zepsucie.

2. Owoce takie jak:

Banany podobnie jak pomidory należy trzymać z dala od lodówki, aby ich zewnętrzna skórka mogła zbrązowieć - im dojrzalszy owoc, tym jest słodszy i zawiera więcej przeciwutleniaczy. 

Melony przechowujemy z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Dzięki temu spokojnie dojrzeje i stanie się słodszy. 

Awokado również dojrzewa w naturalny sposób pozostawione poza lodówką. Jeśli natomiast przekrojoną część chcemy zostawić sobie na później, wkładamy ją razem z pestką do chłodziarki. 

Warto wiedzieć: wszystkie owoce pozostawiamy w temperaturze pokojowej - w ten sposób stają się słodsze i jeszcze smaczniejsze. Tylko jeśli chcemy wydłużyć proces ich dojrzewania, przechowujemy je w lodówce. 

3. Miód jest jednym z najstarszych znanych konserwantów Ziemi. Choć został odkryty już w egipskich grobowcach, nadal świeci trumfy w niejednej kuchni. Jeśli przechowujemy go w lodówce, krystalizuje się i trudniej go używać oraz jeść.

4. Gorące sosy nie muszą być trzymane w lodówce, zwłaszcza jeśli w ich składzie znajduje się ocet. Chłodzenie sosów powoduje utratę smaku i zmianę konsystencji.

5. Przyprawy mają długą żywotność, ale zarówno papierowe opakowania, jak i zimne powietrze w lodówce powodują utratę smaku i aromatu. 



Zobacz pozostałe porady

Hit ostatnich lat, czyli pieluszki bambusowe: jak dobrać pieluszkę do delikatnej skóry dziecka?

Hit ostatnich lat, czyli pieluszki bambusowe: jak dobrać pieluszkę do delikatnej skóry dziecka?

Pieluszki bambusowe od jakiegoś czasu są bardzo popularne, a  zainteresowanie nimi ciągle wzrasta. Co sprawia, że te produkty zyskały zaufanie rodziców? Dowiedz się, dlaczego te wielorazowe pieluchy są znakomitą alternatywą dla jednorazowych... więcej »
Kosz Mojżesza i inne akcesoria ekologiczne, które warto zapewnić niemowlęciu

Kosz Mojżesza i inne akcesoria ekologiczne, które warto zapewnić niemowlęciu

Akcesoria dla niemowlęcia powinny być nie tylko funkcjonalne, ale również ekologiczne – dzięki temu będziemy mogli mieć pewność, że maluszek nie ma styczności z przedmiotami, które mogłyby wywołać niepożądane reakcje, na przykład... więcej »
Dlaczego seniorzy powinni przyjmować probiotyki?

Dlaczego seniorzy powinni przyjmować probiotyki?

Czy seniorzy powinni przyjmować specjalne probiotyki dla osób starszych i kiedy warto je włączyć do diety? Odpowiedzi znajdziesz w  poniższym tekście. ... więcej »
Życie zgodnie z filozofią lagom

Życie zgodnie z filozofią lagom

Lagom to szwedzkie słowo, które nie ma bezpośredniego tłumaczenia na inne języki. Najbliżej mu do określenia "właśnie tyle, ile trzeba". Filozofia ta promuje harmonię, równowagę i umiarkowanie we wszystkich aspektach życia. W jaki... więcej »
Jak naturalne kosmetyki wpływają na zdrowie skóry dzieci?

Jak naturalne kosmetyki wpływają na zdrowie skóry dzieci?

Skóra noworodków, niemowląt, dzieci jest bardzo delikatna i wrażliwa. Do jej pielęgnacji należy stosować naturalne, hipoalergiczne i dokładnie przetestowane kosmetyki. Zmniejszają ryzyko podrażnienia skóry. Za to odpowiednio nawilżają i... więcej »

Zieloni eksperci

Waldemar Czerwoniec – lekarz ginekolog z 30-letnim stażem Magdalena Modlibowska – coach zdrowia, socjolog, ekolog Joanna Mendecka – psycholog, dietetyk, www.mamowanie.pl Monika Lipowska-Hajduk – psycholog, www.szczesliwa-mama.pl Jolanta Wrzesińska – ekonomistka, podróżniczka, ekoPanidomu :D Marta Tyszko – wielbicielka surowców naturalnych, gaj-oliwny.pl Wanda Hałuniewicz – Certyfikowany Doradca Noszenia ClauWi®, Pasiata.pl Agata Bala – propagatorka naturalnego pieluchowania, www.pupus.pl Katarzyna Wysocka – architekt zieleni Grażyna Ziółkowska - lekarz pediatra oraz specjalista medycyny rodzinnej z 16 letnim stażem Ania i Krzysztof Kobus – podróżnicy, www.malyporoznik.pl Anna Zielińska – antropolog, ekolog żywienia, www.bio-diet.pl Natalia Przybysz – specjalistka do organizacji wolnego czasu z dziećmi Kinga Toczewska vel Myszka Agata Natalia Kozdra – www.ekokobieta.com.pl Hanna Walczyk - handmadowa mama szydełko, druty to jej atuty Agnieszka Dziśko Puchała – adwokat, www.kancelaria-szczecin.com Marta Kierzkowska-Grzybek – fotografka i bębniarka, www.martagrzybek.selia.pl Rafał Młyński – logopeda, prywatna szkoła "SALWATOR" Joanna Koszewska – specjalista ds. Żywienia i Dietetyki, www.dietetyka.waw.pl Mariusz Jaworski – Dyplomowany Dietetyk Kliniczny Aleksandra Kus – rzeźbiarka i nauczycielka Marcin T. Zakrzewski – organizuje i prowadzi szkolenia dla przyszłych doradców, www.chustomania.pl Izabela Lenkiewicz – lekarz, strony: www.przedporodem.pl, www.blog.przedporodem.pl Iwona Sławek – specjalista ds. ochrony środowiska, www.ecoekspertyzy.pl Anna Buchmiet – doradca Noszenia po kursie Die Trageschule® Dresden, strona: www.maminek.pl Matylda Cygalska – doradca dietetyczny, www.zdrowosfera.pl Anna Nogajska – ekspertka od naturalnego pieluchowania oraz chustowania, strona: www.ekobaby.pl Iwona Styrenczak – położna z 17-letnim stażem Alicja Sieklucka – pedagog z ponad 25-letnim stażem pracy z dziećmi Magdalena Słomkowska – doradca laktacyjny; www.centrumdlamamy.com Martyna Kędziora – lekarka, joginka z 7-letnim stażem, nauczycielka jogi Karol Krzysztoń - radca prawny, Kancelaria Radcy prawnego Karol Krzysztoń Magdalena Kowalska Leszek Jaćkiewicz – stały współpracownik miesięcznika "Góry", autor przewodników "Nieznane Tatry"