Ekorodzice

Zobacz jak oszczędzać na ogrzewaniu dzięki sterownikom ogrzewania podłogowego

31.03.2022, 22:23 Zobacz jak oszczędzać na ogrzewaniu dzięki sterownikom ogrzewania podłogowego

Dzięki regulacji ogrzewania podłogowego możesz dostosować ilość ciepła, które dociera do danego pomieszczenia. Zwykle robi się to za pomocą systemu bezprzewodowego, który otwiera i zamyka różne obwody grzewcze. Dobrze dobrany system sterowania ogrzewaniem podłogowym może zwiększyć wydajność twojego systemu grzewczego i sprawić, że będziesz się czuć bardziej komfortowo.


Jak działa sterowanie podłogówką

Podgrzana w kotle lub pompie ciepłą woda przepływa przez rury znajdujące się na wierzchu warstwy izolacyjnej. W ten sposób ogrzewa podłogę, która z kolei wypromieniowuje ciepło i równomiernie ogrzewa pomieszczenia. Proces ten przebiega jednak powoli, ponieważ bezwładność cieplna konstrukcji podłogi litej oznacza, że magazynuje ona dużo energii i potrzebuje trochę czasu, żeby zadziałać.

Zmiana temperatury w pomieszczeniu po otwarciu obiegów grzewczych przez rozdzielacz ogrzewania podłogowego wymaga trochę czasu. Jeśli zamkniesz obwód lub wyłączysz źródło ciepła, nie spowoduje to natychmiastowego wyrównania temperatury. Temperatura będzie rosła jeszcze przez jakiś czas ze względu na rezerwy ciepła w podłodze.

Betonowa wylewka i kamienne lub gresowe płytki na podłodze mają dużą bezwładność cieplną. Oznacza to, że przez długi czas utrzymują ciepło w pomieszczeniu. Temperatura podłogi jest zwykle tylko trochę wyższa niż powietrza w pomieszczeniu. To dobrze, bo dzięki temu możemy korzystać z nowoczesnych źródeł ciepła, które nie muszą być bardzo gorące.

Temperatura podłogi jest tylko o około 5oC wyższa niż temperatura powietrza w domu. Oznacza to, że zmiana temperatury powietrza o dwa stopnie spowoduje zmianę różnicy o 40%, a tym samym zmianę szybkości przekazywania ciepła z podłogi do otoczenia.

Automatyczne sterowniki w ogrzewaniu zapewniają wygodę

Ogrzewanie domu kosztuje sporo pieniędzy, dlatego ważne jest, by używać systemu grzewczego, który jest wydajny. Oznacza to, że powinieneś starać się utrzymywać temperaturę w pomieszczeniach na komfortowym poziomie, nie doprowadzając do tego, by było zbyt gorąco. Jeśli temperatura jest zbyt wysoka, nie tylko sprawia, że jest niewygodna do życia, ale też zużywa więcej energii cieplnej. Na przykład wzrost temperatury o 1°C może spowodować wzrost zużycia paliwa o 5-6%. Dodatkowo, systemy ogrzewania podłogowego (podobnie jak ogrzewanie wodne czy elektryczne) powinny być wyposażone w odpowiedni zestaw regulacyjny.

Regulator ogrzewania ma wpływ na temperaturę systemu grzewczego. Temperatura czynnika grzewczego musi wzrosnąć, gdy na zewnątrz robi się zimno. Jest to jedyny sposób, by nadrobić straty ciepła i utrzymać komfortowy klimat we wszystkich pomieszczeniach.

Jeśli właściciel domu chce mieć wydajne i oszczędne ogrzewanie, musi zadbać o jego regulację. Oznacza to wybór odpowiedniego bezprzewodowego sterownika do ogrzewania, który reaguje na temperaturę zewnętrzną lub wewnętrzną. Czujnik stale mierzy temperaturę otoczenia, która jest następnie porównywana z wartością tzw. krzywej grzewczej. Regulator określa, jaka powinna być temperatura wody w obiegu grzewczym.

Systemy centralnego ogrzewania z wieloma obiegami, takie jak ogrzewanie podłogowe i grzejnikowe, mają różne zapotrzebowanie na temperaturę wody. Podczas gdy woda w grzejnikach musi być gorąca, woda w ogrzewaniu podłogowym może być chłodniejsza, ponieważ emituje ciepło z dużej powierzchni.

Regulator ustawia temperaturę zasilania na najwyższym poziomie, w tym przypadku dla grzejników. Następnie rozdzielacz ogrzewania podłogowego reguluje temperaturę w dół. Zawór mieszający doprowadza chłodną wodę z powrotem do gorącej wody, żeby nie była zbyt gorąca.

Sterowanie podłogówką z wydzielonymi strefami

Każde pomieszczenie w twoim domu ma inne przeznaczenie. Ale każde pomieszczenie musi mieć też odpowiednią temperaturę. Temperatura w pomieszczeniu zależy od wielu rzeczy, np. od tego, co dana osoba preferuje i co jest zalecane przez ekspertów.

Na przykład w salonie powinna panować temperatura 21°C, podczas gdy w kuchni wystarczy 19°C. Żadna z tych temperatur nie będzie komfortowa po wyjściu z wanny w łazience. W żadnej z tych temperatur nie będziesz czuł się komfortowo po wyjściu z wanny w łazience; tam temperatura nie powinna być niższa niż 23°C.

Ogrzewanie całego domu naraz sprawiłoby, że w niektórych częściach byłoby za gorąco, a w innych za zimno. Byłoby to niekomfortowe dla ludzi. Ogrzewanie całego domu w ten sposób byłoby też kosztowne. Ogrzewanie strefowe jest lepszym sposobem, by ogrzewać każde pomieszczenie osobno. Jest to bardziej komfortowe i tańsze.

System sterowania składa się z kilku ważnych części.

  • Czujniki temperatury i regulatory pokojowe mierzą temperaturę w każdej strefie i pozwalają ci ustawić pożądaną temperaturę.
  • Siłowniki termoelektryczne otwierają i zamykają przepływ wody w odpowiedzi na sygnały z regulatorów.
  • Listwa sterująca siłownikami kontroluje działanie ogrzewania w poszczególnych strefach.

Strefowe sterowanie ogrzewaniem podłogowym

Istnieją dwa sposoby sterowania ogrzewaniem w twoim domu. Możesz użyć systemu przewodowego lub bezprzewodowego. System przewodowy to taki, w którym masz w domu zainstalowane przewody specjalnie dla systemu grzewczego. Głównym urządzeniem jest listwa regulacyjna, która ma wbudowany moduł sterujący pracą pompy obiegowej i kotła, a także termostaty i siłowniki.


Cyfrowy regulator temperatury
Fotografia sklep Hydrotermo.pl

System bezprzewodowy nie wymaga instalacji kabli i jest szczególnie przydatny w budynkach, które są już wykończone. System składa się z bezprzewodowej listwy sterującej, bezprzewodowych termostatów i siłowników. Listwa sterująca umożliwia obsługę kilkunastu siłowników za pomocą kilku bezprzewodowych regulatorów i czujników pokojowych. Regulatory z wyświetlaczem pozwalają na stałe monitorowanie temperatury w pomieszczeniu, także za pomocą aplikacji w telefonie. Za pomocą tego systemu możesz też edytować i zmieniać ustawienia we wszystkich pomieszczeniach.

Jedną z zalet ogrzewania sterowanego strefowo jest to, że możesz zaoszczędzić pieniądze na kosztach ogrzewania. Możesz to zrobić, obniżając temperaturę w niektórych strefach w nocy. Zmniejszy to ilość traconego ciepła i ilość potrzebnego paliwa. Osiągnięcie pożądanej temperatury w pomieszczeniu może zająć trochę czasu, ale to dlatego, że system ma dużą bezwładność cieplną.

Skuteczność środków kontroli temperatury zależy zwykle od rodzaju budynku. Jeśli dom nie jest dobrze ocieplony, obniżanie i podwyższanie temperatury w określonych godzinach w ciągu dnia może przynieść oszczędności na kosztach ogrzewania. Jeśli jednak dom jest dobrze zaizolowany, zwykle nie stanowi to problemu. Straty ciepła są tak małe, że przez krótki czas różnice temperatur w pomieszczeniach są praktycznie niezauważalne. Fazy obniżania temperatury w niektórych strefach domu mają sens, gdy mieszkańców nie ma w domu przez dłuższy czas.


Zobacz pozostałe porady

Hit ostatnich lat, czyli pieluszki bambusowe: jak dobrać pieluszkę do delikatnej skóry dziecka?

Hit ostatnich lat, czyli pieluszki bambusowe: jak dobrać pieluszkę do delikatnej skóry dziecka?

Pieluszki bambusowe od jakiegoś czasu są bardzo popularne, a  zainteresowanie nimi ciągle wzrasta. Co sprawia, że te produkty zyskały zaufanie rodziców? Dowiedz się, dlaczego te wielorazowe pieluchy są znakomitą alternatywą dla jednorazowych... więcej »
Kosz Mojżesza i inne akcesoria ekologiczne, które warto zapewnić niemowlęciu

Kosz Mojżesza i inne akcesoria ekologiczne, które warto zapewnić niemowlęciu

Akcesoria dla niemowlęcia powinny być nie tylko funkcjonalne, ale również ekologiczne – dzięki temu będziemy mogli mieć pewność, że maluszek nie ma styczności z przedmiotami, które mogłyby wywołać niepożądane reakcje, na przykład... więcej »
Dlaczego seniorzy powinni przyjmować probiotyki?

Dlaczego seniorzy powinni przyjmować probiotyki?

Czy seniorzy powinni przyjmować specjalne probiotyki dla osób starszych i kiedy warto je włączyć do diety? Odpowiedzi znajdziesz w  poniższym tekście. ... więcej »
Życie zgodnie z filozofią lagom

Życie zgodnie z filozofią lagom

Lagom to szwedzkie słowo, które nie ma bezpośredniego tłumaczenia na inne języki. Najbliżej mu do określenia "właśnie tyle, ile trzeba". Filozofia ta promuje harmonię, równowagę i umiarkowanie we wszystkich aspektach życia. W jaki... więcej »
Jak naturalne kosmetyki wpływają na zdrowie skóry dzieci?

Jak naturalne kosmetyki wpływają na zdrowie skóry dzieci?

Skóra noworodków, niemowląt, dzieci jest bardzo delikatna i wrażliwa. Do jej pielęgnacji należy stosować naturalne, hipoalergiczne i dokładnie przetestowane kosmetyki. Zmniejszają ryzyko podrażnienia skóry. Za to odpowiednio nawilżają i... więcej »

Zieloni eksperci

Waldemar Czerwoniec – lekarz ginekolog z 30-letnim stażem Magdalena Modlibowska – coach zdrowia, socjolog, ekolog Joanna Mendecka – psycholog, dietetyk, www.mamowanie.pl Monika Lipowska-Hajduk – psycholog, www.szczesliwa-mama.pl Jolanta Wrzesińska – ekonomistka, podróżniczka, ekoPanidomu :D Marta Tyszko – wielbicielka surowców naturalnych, gaj-oliwny.pl Wanda Hałuniewicz – Certyfikowany Doradca Noszenia ClauWi®, Pasiata.pl Agata Bala – propagatorka naturalnego pieluchowania, www.pupus.pl Katarzyna Wysocka – architekt zieleni Grażyna Ziółkowska - lekarz pediatra oraz specjalista medycyny rodzinnej z 16 letnim stażem Ania i Krzysztof Kobus – podróżnicy, www.malyporoznik.pl Anna Zielińska – antropolog, ekolog żywienia, www.bio-diet.pl Natalia Przybysz – specjalistka do organizacji wolnego czasu z dziećmi Kinga Toczewska vel Myszka Agata Natalia Kozdra – www.ekokobieta.com.pl Hanna Walczyk - handmadowa mama szydełko, druty to jej atuty Agnieszka Dziśko Puchała – adwokat, www.kancelaria-szczecin.com Marta Kierzkowska-Grzybek – fotografka i bębniarka, www.martagrzybek.selia.pl Rafał Młyński – logopeda, prywatna szkoła "SALWATOR" Joanna Koszewska – specjalista ds. Żywienia i Dietetyki, www.dietetyka.waw.pl Mariusz Jaworski – Dyplomowany Dietetyk Kliniczny Aleksandra Kus – rzeźbiarka i nauczycielka Marcin T. Zakrzewski – organizuje i prowadzi szkolenia dla przyszłych doradców, www.chustomania.pl Izabela Lenkiewicz – lekarz, strony: www.przedporodem.pl, www.blog.przedporodem.pl Iwona Sławek – specjalista ds. ochrony środowiska, www.ecoekspertyzy.pl Anna Buchmiet – doradca Noszenia po kursie Die Trageschule® Dresden, strona: www.maminek.pl Matylda Cygalska – doradca dietetyczny, www.zdrowosfera.pl Anna Nogajska – ekspertka od naturalnego pieluchowania oraz chustowania, strona: www.ekobaby.pl Iwona Styrenczak – położna z 17-letnim stażem Alicja Sieklucka – pedagog z ponad 25-letnim stażem pracy z dziećmi Magdalena Słomkowska – doradca laktacyjny; www.centrumdlamamy.com Martyna Kędziora – lekarka, joginka z 7-letnim stażem, nauczycielka jogi Karol Krzysztoń - radca prawny, Kancelaria Radcy prawnego Karol Krzysztoń Magdalena Kowalska Leszek Jaćkiewicz – stały współpracownik miesięcznika "Góry", autor przewodników "Nieznane Tatry"