Ekorodzice

Woda kranowa, filtrowana czy butelkowana? Co i kiedy warto wybrać?

08.07.2020, 16:28 Woda kranowa, filtrowana czy butelkowana? Co i kiedy warto wybrać?

Woda jest podstawowym składnikiem ludzkiego organizmu. Jest potrzebna do przygotowywania posiłków, napojów, umożliwia wzrost roślin i utrzymanie czystości oraz higieny. Jednym słowem – jest niezbędna do życia. Zazwyczaj o niej nie myślimy i jej nie doceniamy. Uznajemy ją za oczywistość, po którą sięgamy na sklepowe półki lub odkręcając kran. Zastanówmy się jednak jaką ma wartość i czym różni się w zależności od tego skąd ją czerpiemy oraz jakie są zalety poszczególnych rozwiązań.


Woda kranowa w Polsce

Woda kranowa w naszym kraju charakteryzuje się w większości regionów dosyć dużą twardością. Może prowadzić to do problemów ze sprzętami AGD, czyli zmywarkami, czajnikami, pralkami, ekspresami do kawy oraz wieloma innymi podobnymi urządzeniami. To również kłopoty z powracającym osadem na powierzchniach kuchennych lub łazienkowych takich jak: baterie prysznicowe, krany lub umywalki. Czyszczenie ich może być trudne i męczące. Ponadto twarda woda powoduje częste awarie urządzeń, zmniejsza ich wydajność i skraca żywotność. Wiąże się to z dużymi kosztami napraw oraz serwisowania, a w niektórych przypadkach nawet z koniecznością zakupu nowych sprzętów. Osadzający się kamień powoduje też inne straty finansowe, takie jak:  większe zużycie środków czystości oraz energii elektrycznej.

Jak uniknąć kamienia w kuchni?

Najprostszym sposobem pozwalającym zapobiec pojawianiu osadów wapiennych na czajniku, ekspresie do kawy lub garnkach jest stosowanie filtrów oczyszczających i zmiękczających wodę. Najprostszym i najmniej ingerującym w przestrzeń oraz instalację wodociągową urządzeniem są dzbanki z filtrem. Dzięki nim szybko i łatwo oczyścisz wodę. Wystarczy wypełnić je "kranówką" i poczekać kilka sekund aż przepłynie przez wkład. Po chwili jest ona gotowa do przelania do szklanek i wypicia lub zagotowania w czajniku.


Filtr do dzbanka składa się z węgla aktywnego i żywicy jonowymiennej. Ten pierwszy składnik pochodzi zazwyczaj z procesu spalania łusek orzechów i ma porowatą strukturę dzięki czemu znacznie zwiększa się powierzchnia filtracji. Węgiel oczyszcza wodę z metali ciężkich, zanieczyszczeń mogących pojawić się w wodociągach oraz zmniejsza wyczuwalność chloru, który dodawany jest w stacjach oczyszczania i uzdatniania, aby zapobiec rozwojowi bakterii. Żywica jonowymienna natomiast jest użyta, aby zmiękczyć wodę, zapobiegając w ten sposób osadzaniu się kamienia. Koszty dzbanków i wkładów do nich nie są duże, a ogromny wybór pojawiających się na rynku modeli pozwoli znaleźć coś, co pasuje do Twojej kuchni i potrzeb. Dostępne są nawet szklane dzbanki filtrujące, które ucieszą osoby ceniące ekologię. 

Korzyści z picia przefiltrowanej wody kranowej

Twarda woda kranowa jest wbrew pozorom bardzo zdrowa i pozytywnie wpływa na nasz organizm. Udowodniły to już badania wykonane przez profesora Juliana Aleksandrowicza. Dostrzegł on, że w krajach, w których występuje twarda woda zmniejsza się liczba pacjentów cierpiących na choroby układu krwionośnego oraz serca. Natomiast w Finlandii, gdzie spożywano duże ilości miękkiej wody polodowcowej umieralność na te same schorzenia była dużo większa. Zmiana sposobu uzdatniania pozwoliła zmniejszyć umieralność społeczeństwa na problemy naczyniowe aż o 75%.


W Polsce w większości gospodarstw domowych występuje twarda woda. Skoro nasze sprzęty nie mogą na tym skorzystać, spróbujmy chociaż my i pijmy "kranówkę". Zawiera ona dużo więcej wapnia, magnezu oraz sodu niż ta, którą możemy kupić w butelkach. Filtracja w dzbanku pozwoli nam pozbyć się zanieczyszczeń i poprawi smak wody. Jest to też dużo tańsze rozwiązanie niż ciągłe przepłacanie w sklepach za coś, co mamy w kranie. Innym rozwiązaniem są butelki filtrujące, które możesz zabrać ze sobą wszędzie. Posiadają one wymienny wkład węglowy, który oczyszcza wodę bez jej zmiękczania. Filtr do butelki zazwyczaj wystarcza na 30 dni lub do przefiltrowania 150 litrów. Szeroki wybór dzbanków, wkładów i butelek znajdziesz w sklepie Filtrosfera.pl.

Oczyszczanie wody w domu, biurze, lokalach gastronomicznych to najrozsądniejsze rozwiązanie. Pozwala zaoszczędzić setki złotych rocznie na rezygnacji z wody butelkowanej oraz zmniejszyć ilość odpadów trafiających do środowiska. Woda kranowa jest zdrowa, a wiele etapów uzdatniania i kontroli usuwa ryzyko występowania w niej bakterii. "Kranówka" wymaga jedynie oczyszczenia z zabrudzeń i szkodliwych substancji, które mogą pojawić się w instalacji wodociągowej. To natomiast jak widać jest bardzo proste i szybkie i nie wymaga dużych inwestycji finansowych.


Zobacz pozostałe porady

Kosz Mojżesza i inne akcesoria ekologiczne, które warto zapewnić niemowlęciu

Kosz Mojżesza i inne akcesoria ekologiczne, które warto zapewnić niemowlęciu

Akcesoria dla niemowlęcia powinny być nie tylko funkcjonalne, ale również ekologiczne – dzięki temu będziemy mogli mieć pewność, że maluszek nie ma styczności z przedmiotami, które mogłyby wywołać niepożądane reakcje, na przykład... więcej »
Dlaczego seniorzy powinni przyjmować probiotyki?

Dlaczego seniorzy powinni przyjmować probiotyki?

Czy seniorzy powinni przyjmować specjalne probiotyki dla osób starszych i kiedy warto je włączyć do diety? Odpowiedzi znajdziesz w  poniższym tekście. ... więcej »
Życie zgodnie z filozofią lagom

Życie zgodnie z filozofią lagom

Lagom to szwedzkie słowo, które nie ma bezpośredniego tłumaczenia na inne języki. Najbliżej mu do określenia "właśnie tyle, ile trzeba". Filozofia ta promuje harmonię, równowagę i umiarkowanie we wszystkich aspektach życia. W jaki... więcej »
Jak naturalne kosmetyki wpływają na zdrowie skóry dzieci?

Jak naturalne kosmetyki wpływają na zdrowie skóry dzieci?

Skóra noworodków, niemowląt, dzieci jest bardzo delikatna i wrażliwa. Do jej pielęgnacji należy stosować naturalne, hipoalergiczne i dokładnie przetestowane kosmetyki. Zmniejszają ryzyko podrażnienia skóry. Za to odpowiednio nawilżają i... więcej »
Świąteczna magia z autem na akumulator - poradnik zakupowy

Świąteczna magia z autem na akumulator - poradnik zakupowy

Święta to doskonały czas, aby sprezentować dziecku coś naprawdę wyjątkowego. Tym pożadanym prezentem może stać się auto na akumulator. Co chwilę w sprzedaży pojawiają się nowe modele aut na akumulator, które przyciągają uwagę zarówno... więcej »

Zieloni eksperci

Waldemar Czerwoniec – lekarz ginekolog z 30-letnim stażem Magdalena Modlibowska – coach zdrowia, socjolog, ekolog Joanna Mendecka – psycholog, dietetyk, www.mamowanie.pl Monika Lipowska-Hajduk – psycholog, www.szczesliwa-mama.pl Jolanta Wrzesińska – ekonomistka, podróżniczka, ekoPanidomu :D Marta Tyszko – wielbicielka surowców naturalnych, gaj-oliwny.pl Wanda Hałuniewicz – Certyfikowany Doradca Noszenia ClauWi®, Pasiata.pl Agata Bala – propagatorka naturalnego pieluchowania, www.pupus.pl Katarzyna Wysocka – architekt zieleni Grażyna Ziółkowska - lekarz pediatra oraz specjalista medycyny rodzinnej z 16 letnim stażem Ania i Krzysztof Kobus – podróżnicy, www.malyporoznik.pl Anna Zielińska – antropolog, ekolog żywienia, www.bio-diet.pl Natalia Przybysz – specjalistka do organizacji wolnego czasu z dziećmi Kinga Toczewska vel Myszka Agata Natalia Kozdra – www.ekokobieta.com.pl Hanna Walczyk - handmadowa mama szydełko, druty to jej atuty Agnieszka Dziśko Puchała – adwokat, www.kancelaria-szczecin.com Marta Kierzkowska-Grzybek – fotografka i bębniarka, www.martagrzybek.selia.pl Rafał Młyński – logopeda, prywatna szkoła "SALWATOR" Joanna Koszewska – specjalista ds. Żywienia i Dietetyki, www.dietetyka.waw.pl Mariusz Jaworski – Dyplomowany Dietetyk Kliniczny Aleksandra Kus – rzeźbiarka i nauczycielka Marcin T. Zakrzewski – organizuje i prowadzi szkolenia dla przyszłych doradców, www.chustomania.pl Izabela Lenkiewicz – lekarz, strony: www.przedporodem.pl, www.blog.przedporodem.pl Iwona Sławek – specjalista ds. ochrony środowiska, www.ecoekspertyzy.pl Anna Buchmiet – doradca Noszenia po kursie Die Trageschule® Dresden, strona: www.maminek.pl Matylda Cygalska – doradca dietetyczny, www.zdrowosfera.pl Anna Nogajska – ekspertka od naturalnego pieluchowania oraz chustowania, strona: www.ekobaby.pl Iwona Styrenczak – położna z 17-letnim stażem Alicja Sieklucka – pedagog z ponad 25-letnim stażem pracy z dziećmi Magdalena Słomkowska – doradca laktacyjny; www.centrumdlamamy.com Martyna Kędziora – lekarka, joginka z 7-letnim stażem, nauczycielka jogi Karol Krzysztoń - radca prawny, Kancelaria Radcy prawnego Karol Krzysztoń Magdalena Kowalska Leszek Jaćkiewicz – stały współpracownik miesięcznika "Góry", autor przewodników "Nieznane Tatry"