Ekorodzice

Rozwój kreatywności u dzieci - ćwiczenia i przydatne akcesoria dla rodziców

06.03.2019, 09:48 Rozwój kreatywności u dzieci - ćwiczenia i przydatne akcesoria dla rodziców

Kreatywność jest cenną i pożądaną cechą. Dzięki niej nie jesteśmy robotami skłonnymi do wykonywania jedynie powtarzalnych czynności, ale wykazujemy się w szkole, a potem w życiu zawodowym inwencją, która pomaga rozwiązać każdy problem. Dzieci rodzą się z potencjałem kreatywności. Jeśli im pomożemy, wyrosną na kreatywnych dorosłych.

Dlaczego należy ćwiczyć kreatywność?

Ludzie kreatywni nigdy się nie nudzą. Jeśli więc chcesz, by twoje dziecko było radosne, miało bujną wyobraźnię i potrafiło sobie organizować czas – zadbaj o to jak najwcześniej. W jaki sposób?

Przede wszystkim nie gaś tego, co twoje dziecko już w sobie ma. Rozwijaj jego naturalne skłonności do tworzenia, pomagaj realizować pomysły – po prostu chuchaj i dmuchaj na jego kreatywność, jak na płomyk, o który trzeba dbać, jeśli chcemy rozpalić ogień.

Dzieci lubią fantazjować – nie gaś tego

W pewnym wieku dzieci lubią wymyślać różne, z punktu widzenia dorosłych niestworzone historie. Niekiedy mogą one wprawiać dorosłych w zakłopotanie, ale rodzice nie powinni zakazywać dzieciom "zmyślania". Raczej je odpowiednio ukierunkować. 

Jeśli twoje dziecko lubi wymyślać historyjki, zrób z ich tworzenia wasz wspólny, wieczorny zwyczaj. Zamiast kolejnego filmu na dobranoc w TV, opowiedzcie sobie historie. Wielu popularnych pisarzy zaczynało właśnie w ten sposób – od opowiadania historii.

Z czasem wasze dziecko nie tylko nauczy się pięknie opowiadać i wzbogaci swoje słownictwo, ale też nauczy się, że jest czas na zmyślone opowieści i czas na prawdziwe życie. 

Rysuj i maluj razem z dzieckiem

Dzieci na ogół lubią rysować – zachęcaj je do tego. Nawet jeśli lubi rysować na ścianie, jest sposób na to, by wilk był syty i owca cała – po prostu wyznacz mu kawałek ściany w jego pokoju. Z obserwacji wynika, że dzieci chętnie rysują po ścianach dlatego, że jest to po prostu duża przestrzeń. Nie czują się ograniczone małą kartką. Kup więc twojemu dziecku największy z dostępnych papierów – z pewnością chętnie "wyprowadzi się" ze swoją twórczością ze ściany. 

Poświęcaj czas na rysowanie i malowanie razem z dzieckiem. Twórzcie wspólne rysunki na zasadzie dorysowywania kolejnych elementów na zmianę. Przy odpowiednio dużym arkuszu papieru i dobrym zestawie rysunkowym, to może być świetna zabawa dla całej rodziny.

Co zrobić, kiedy zauważasz zalążki talentu?

Przede wszystkim nie wpadaj ani w panikę, ani w euforię. Po prostu udostępnij dziecku wszystko, czego potrzebuje, by rozwijać w sobie budzącą się pasję. Jeśli chce grać – kup mu instrument, ale dobrze przemyśl posłanie go do szkoły muzycznej i nakłanianie do systematycznych ćwiczeń. 

Jeśli uwielbia rysować i malować, zanim poślesz je do szkoły plastycznej, kup mu zestaw artystyczny. Wieloelementowy drewniany zestaw artystyczny w walizce - taki jak ten: https://zabawkaiwyprawka.pl/zestaw-artystyczny-do-malowania-174-szt-w-walizce, to doskonały prezent, dzięki któremu twoje dziecko będzie mogło sprawdzić, w której z technik twórczych czuje się najlepiej, albo połączyć kilka z nich w swoich dziełach.

W zestawie znajdują się:

  • kredki,
  • ołówki,
  • pastele suche i olejne,
  • farby akrylowe – łącznie 174 elementy. 

Jak twoje dziecko wykorzysta każdy z nich? Pozostaw to jego wyobraźni, albo chwyć za kredki i farby razem z nim.

Baw się z dzieckiem w zabawy wymagające wyobraźni. 

Dzieci uwielbiają zabawy polegające na naśladowaniu świata dorosłych. Kiedy więc na przykład pociecha chce bawić się w sklep, nie kupuj gotowego zestawu typu kasa fiskalna i zabawkowe banknoty. Zróbcie wszystko sami – od lady, przez kasę po pieniądze używane w sklepie. Wystarczy trochę tektury, nożyczki, kredki, może jeszcze koc i dwa krzesła. Pozwól dziecku działać i tworzyć.

Odgrywajcie scenki z bajek

Przy pomocy dostępnych sprzętów domowego użytku stwórzcie teatralną scenę i odgrywajcie scenki z ulubionych bajek. Możecie też improwizować przedstawiając przygody postaci z waszych własnych historyjek. To doskonały sposób nie tylko na rozwijanie kreatywności dziecka, ale też na przekazywanie mu w przystępny sposób podstawowych wartości. Dziecko łatwiej i szybciej przyswoi sobie podstawowe prawdy na temat dobrych i złych zachowań odgrywając je w scenkach, niż słuchając wykładu na ich temat. 

Nie krytykuj

Kiedy maluch pokoloruje psa na zielono, w żadnym wypadku nie tłumacz mu, że zielone psy nie istnieją. Stwórzcie razem opowieść o zielonym psie. Krytykowane dzieci, wyrastają na niepewnych siebie dorosłych. Brak pewności i wycofanie z kolei, jeszcze nikogo nie doprowadziły do sukcesu w żadnej dziedzinie życia. 

Jeśli dziś będziesz krytykować twoje dziecko za pomysłowe i niebanalne rozwiązania, jutro przestaną mu one przychodzić do głowy i psy na zawsze pozostaną wyłącznie brązowe, czarne, albo w łaty. 

Kreatywność jest jak pudełko kredek, które dostaje się w dzieciństwie i o które od pierwszego dnia należy dbać, by nadawały kolor naszemu życiu aż po późną starość.


Zobacz pozostałe porady

Kosz Mojżesza i inne akcesoria ekologiczne, które warto zapewnić niemowlęciu

Kosz Mojżesza i inne akcesoria ekologiczne, które warto zapewnić niemowlęciu

Akcesoria dla niemowlęcia powinny być nie tylko funkcjonalne, ale również ekologiczne – dzięki temu będziemy mogli mieć pewność, że maluszek nie ma styczności z przedmiotami, które mogłyby wywołać niepożądane reakcje, na przykład... więcej »
Dlaczego seniorzy powinni przyjmować probiotyki?

Dlaczego seniorzy powinni przyjmować probiotyki?

Czy seniorzy powinni przyjmować specjalne probiotyki dla osób starszych i kiedy warto je włączyć do diety? Odpowiedzi znajdziesz w  poniższym tekście. ... więcej »
Życie zgodnie z filozofią lagom

Życie zgodnie z filozofią lagom

Lagom to szwedzkie słowo, które nie ma bezpośredniego tłumaczenia na inne języki. Najbliżej mu do określenia "właśnie tyle, ile trzeba". Filozofia ta promuje harmonię, równowagę i umiarkowanie we wszystkich aspektach życia. W jaki... więcej »
Jak naturalne kosmetyki wpływają na zdrowie skóry dzieci?

Jak naturalne kosmetyki wpływają na zdrowie skóry dzieci?

Skóra noworodków, niemowląt, dzieci jest bardzo delikatna i wrażliwa. Do jej pielęgnacji należy stosować naturalne, hipoalergiczne i dokładnie przetestowane kosmetyki. Zmniejszają ryzyko podrażnienia skóry. Za to odpowiednio nawilżają i... więcej »
Świąteczna magia z autem na akumulator - poradnik zakupowy

Świąteczna magia z autem na akumulator - poradnik zakupowy

Święta to doskonały czas, aby sprezentować dziecku coś naprawdę wyjątkowego. Tym pożadanym prezentem może stać się auto na akumulator. Co chwilę w sprzedaży pojawiają się nowe modele aut na akumulator, które przyciągają uwagę zarówno... więcej »

Zieloni eksperci

Waldemar Czerwoniec – lekarz ginekolog z 30-letnim stażem Magdalena Modlibowska – coach zdrowia, socjolog, ekolog Joanna Mendecka – psycholog, dietetyk, www.mamowanie.pl Monika Lipowska-Hajduk – psycholog, www.szczesliwa-mama.pl Jolanta Wrzesińska – ekonomistka, podróżniczka, ekoPanidomu :D Marta Tyszko – wielbicielka surowców naturalnych, gaj-oliwny.pl Wanda Hałuniewicz – Certyfikowany Doradca Noszenia ClauWi®, Pasiata.pl Agata Bala – propagatorka naturalnego pieluchowania, www.pupus.pl Katarzyna Wysocka – architekt zieleni Grażyna Ziółkowska - lekarz pediatra oraz specjalista medycyny rodzinnej z 16 letnim stażem Ania i Krzysztof Kobus – podróżnicy, www.malyporoznik.pl Anna Zielińska – antropolog, ekolog żywienia, www.bio-diet.pl Natalia Przybysz – specjalistka do organizacji wolnego czasu z dziećmi Kinga Toczewska vel Myszka Agata Natalia Kozdra – www.ekokobieta.com.pl Hanna Walczyk - handmadowa mama szydełko, druty to jej atuty Agnieszka Dziśko Puchała – adwokat, www.kancelaria-szczecin.com Marta Kierzkowska-Grzybek – fotografka i bębniarka, www.martagrzybek.selia.pl Rafał Młyński – logopeda, prywatna szkoła "SALWATOR" Joanna Koszewska – specjalista ds. Żywienia i Dietetyki, www.dietetyka.waw.pl Mariusz Jaworski – Dyplomowany Dietetyk Kliniczny Aleksandra Kus – rzeźbiarka i nauczycielka Marcin T. Zakrzewski – organizuje i prowadzi szkolenia dla przyszłych doradców, www.chustomania.pl Izabela Lenkiewicz – lekarz, strony: www.przedporodem.pl, www.blog.przedporodem.pl Iwona Sławek – specjalista ds. ochrony środowiska, www.ecoekspertyzy.pl Anna Buchmiet – doradca Noszenia po kursie Die Trageschule® Dresden, strona: www.maminek.pl Matylda Cygalska – doradca dietetyczny, www.zdrowosfera.pl Anna Nogajska – ekspertka od naturalnego pieluchowania oraz chustowania, strona: www.ekobaby.pl Iwona Styrenczak – położna z 17-letnim stażem Alicja Sieklucka – pedagog z ponad 25-letnim stażem pracy z dziećmi Magdalena Słomkowska – doradca laktacyjny; www.centrumdlamamy.com Martyna Kędziora – lekarka, joginka z 7-letnim stażem, nauczycielka jogi Karol Krzysztoń - radca prawny, Kancelaria Radcy prawnego Karol Krzysztoń Magdalena Kowalska Leszek Jaćkiewicz – stały współpracownik miesięcznika "Góry", autor przewodników "Nieznane Tatry"