Ekorodzice

Kolektory słoneczne- budowa, działanie i rodzaje

Autor: ADMIN 2014.07.18, 13:37

Każda instalacja solarna składa się z podobnych elementów, różni je jedynie sposób działania. Rodzaj kolektora musi być dobierany zgodnie z zapotrzebowaniem na ciepło.

Instalacja słoneczna składa się z kolektora płaskiego oraz rurowego. W przypadku kolektorów płaskich arkusz blachy aluminiowej lub też miedzianej pokryty jest specjalną powłoką, której zadaniem jest pochłanianie promieni słonecznych. Przymocowane są do niego miedziane rury, przez które przepływa glikol. Jest to płyn, który nigdy nie zamarza. Jego zadaniem jest odbieranie wytworzonego ciepła, a następnie przekazywanie go do zbiornika z wodą. Szyby umożliwiają przenikanie 90% promieni słonecznych. Do tego są wyjątkowo mocne i odporne, dlatego też nie groźny im m.in. grad. Najlepiej jeśli kolektor słoneczny zostanie od spodu oraz z boków zaizolowany wełną mineralną.


Kolektor rurowy składa się ze szklanych, dwuwarstwowych rur, pomiędzy którymi znajduje się próżnia. W mniejszej rurze umieszczony jest absorber, jak również przewód z miedzi, którym płynie glikol.

W przypadku współpracy z kolektorami, zasobnik na ciepłą wodę musi być sporych rozmiarów. Potrzeba taka wynika z sytuacji, gdzie kolektory w pochmurne dni, nie mogą dostarczyć odpowiedniej ilości energii cieplnej. Dlatego też większy zbiornik, zaabsorbuje większą ilość ciepłej wody i zaopatrzy domowników w razie problemów pogodowych. Najlepiej, aby jego pojemność była dwukrotnie większa, aniżeli dobowe zapotrzebowanie użytkowników w wodę. Dlatego też zazwyczaj mają one pojemność 250- 500 l.

Na instalację słoneczną składają się również stalowe lub też miedziane rury, którymi to przepływa niezamarzający płyn, który przenosi ciepło z kolektorów do zbiornika. Kolejnym elementem jest naczynie wzbiorcze, które zabezpiecza instalacje solarną przed uszkodzeniem, które najczęściej może być spowodowane nadmiernym wzrostem ciśnienia glikolu.

Zadaniem pompy obiegowej jest wymuszenie przepływu glikolu w instalacji. Elektroniczny regulator steruje całym układem. Są również egzemplarze, w których istnieje możliwość zaprogramowania czasu działania kotła.

Kolektory słoneczne montuje się najczęściej na dachu domu. Można je wówczas umieścić w połaci dachu lub też na pokryciu dachu. Okna wbudowane w połać najczęściej stosowane są w nowych domach, przy okazji wstawiania okien dachowych. Takie rozwiązanie jest korzystne z dwóch powodów, po pierwsze zaoszczędzone zostaną koszty na pokrycie dachowe, a po drugie, nawet lepiej, jak pod kolektorem nie ma pokrycia dachowego, dzięki czemu nie odnotujemy strat ciepła przez nieograniczony niczym spód kolektora. Wystarczy uszczelnić zestaw solarny specjalnymi kołnierzami.

Na gotowym pokryciu dachowym stosuje się szyny i haki o odpowiedniej długości oraz wysokości.

Są również zwolennicy umieszczania kolektorów w innych miejscach, między innymi na fasadzie budynku, czy też dachu garażu, jeśli jest płaski. Kolektor można zainstalować także na balustradzie budynku, czy też w ogrodzie. Takie rozwiązania stosuje się najczęściej, gdy dach domku ma skomplikowaną budowę lub miejsce, które nadaje się na umieszczenie kolektorów, jest w zacienieniu przez większą część dnia. Może się na to złożyć kilka czynników, miedzy innymi duża ilość wysokich drzew, czy też sporej wielkości komin.

W Polsce kolektory stosuje się najczęściej do podgrzewania wody do mycia oraz do przydomowego basenu. Opłacalność stosowania kolektorów słonecznych w dużym stopniu zależna jest od tego, jakie źródło ciepła było stosowane do tej pory. Jeśli jest to energia elektryczna, olej opałowy lub też gaz płynny, koszty zwrócą się po około 6-10 latach. Znacznie dłużej, w granicach 15 lat, trzeba będzie poczekać na zwrot, jeśli dom jednorodzinny ogrzewany jest z sieci miejskiej, biomasą lub gazem ziemnym.

Kolektor musi mieć też właściwą powierzchnię. Pomiarów dokonują wykwalifikowane osoby, które używają dedykowanego oprogramowania komputerowego. Standardowo zakłada się następujące przeliczniki do podgrzewania wody do mycia: 1,2- 1,5 m² na osobę w przypadku kolektora płaskiego oraz 0,8- 1,0 m² na osobę w przypadku kolektorów próżniowych.

Przeczytaj także:

 Technologia wspiera kierowcę podczas zimowej jazdy

Technologia wspiera kierowcę podczas zimowej jazdy

Zimy, z powodu trudnych warunków pogodowych, raczej nie można zaliczyć do pór roku przyjaznych kierowcom. Opady śniegu i niskie temperatury nie ułatwiają im prowadzenia samochodu. Podczas zimowych podróży nad bezpieczeństwem jazdy czuwają... więcej »
Remontujesz? Sprawdź, czy się trujesz!

Remontujesz? Sprawdź, czy się trujesz!

Z remontami jest jak z rozwodami, potrafią ciągnąć się latami. Fachowcy nigdy nie mogą zdążyć na czas, za to w błyskawicznym tempie są w stanie wymyślić setki wymówek. Oczywiście opóźnienia nigdy nie są z ich winy… A my często nie... więcej »
7 sposobów na oszczędzanie wody

7 sposobów na oszczędzanie wody

Ponad miliard osób na świecie nie ma dostępu do bieżącej wody. Jak zapowiadają prognozy w 2030 roku Europejczycy będą mieli poważny problem z wodą pitną... Podpowiadamy jak oszczędzać wodę w 7 prostych krokach. ... więcej »
5 ekopostanowień na Nowy rok

5 ekopostanowień na Nowy rok

Co roku ludzie na całym świecie wprowadzają do swojego życia nowe, zdrowe nawyki. Czy do nich dołączysz? Wybór należy do Ciebie! Redakcja Ekorodzice.pl przygotowała dla Ciebie 5 propozycji postanowień noworocznych do wykorzystania na co dzień.... więcej »
Bezpieczne schody dla dziecka

Bezpieczne schody dla dziecka

Urządzając pokoik dla dziecka zwracamy uwagę, by wszelkie sprzęty i materiały użyte do remontu były nie tylko modne i ładne, ale również zdrowe. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele szkodliwych substancji znajduje się w tego typu... więcej »


Co myślisz o noszeniu dziecka w chuście?
Super sprawa! Chętnie bym spróbowała, ale brakuje mi wiedzy dotyczącej noszenia dziecka w chuście
Wydaje się niepraktyczna Wolę tradycyjny wózek
Inna odpowiedź
Praktykuję od dawna i bardzo sobie chwalę