Ekorodzice

Sprzątanie bez chemii – cytryna i jej właściwości wybielające

Autor: opracowała Magdalena Tokarska 2011.01.05, 11:18
Soda oczyszczona i ocet już dawno zostały odkryte przez nasze prababcie i perfekcyjne panie domu. O ich właściwościach czyszczących nie trzeba nikogo przekonywać. Ale lista naturalnych pogromców brudu jest o wiele dłuższa… I znaleźć na niej można –  niedocenioną przez wielu – cytrynę.

Cytryna to mały owoc o wielkich możliwościach, który potrafi:
  • wyczyścić;
  • wybielić;
  • odkamienić;
  • wywabić uporczywe plamy.

Gdzie i kiedy sprawdzi się sok z cytryny?


Łazienka

  • Chromowane powierzchnie
    Należy je natrzeć sokiem z cytryny, a potem odpowiednio długo polerować. Dzięki cytrynowej kąpieli chromowana powierzchnia (np. armatura) na pewno odzyska blask i będzie wyglądać jak nowa. Podczas czyszczenia chromu nie wolno używać szorstkiej gąbki.

  • Kamienień na wannie i umywalce
    Cytryna, podobnie jak ocet, jest doskonałym pogromcą kamienia. Dlatego możemy używać jej (przekrój cytrynę na pół) do czyszczenia wanny i umywalki. Pamiętaj, aby unikać proszków do szorowania wanny, ponieważ powodują one matowienie powierzchni.

  • Zasłonka od prysznica
    Przetrzyj ją sokiem z cytryny, a na pewno wróci do dawnej świetności.
  • Wybielanie zębów
    Cytryna stanowi poważną konkurencję dla truskawek w pielęgnacji zębów, ponieważ kwas w niej zawarty ma właściwości wybielające. Dlatego sok z cytryny może służyć jako naturalna pasta do zębów.
  • Brudne ręce
    Plasterek cytryny może zastąpić mydło po "brudnej domowej robocie". Usunie nieprzyjemny zapach oraz zabrudzenia z rąk.

Kuchnia

  • Naczynia myte w zlewie
    Kilka paseczków skórki z cytryny dodane do ostatniego płukania potrafią zdziałać cuda – nadadzą szklanym naczyniom piękny połysk.

  • Naczynia myte w zmywarce
    Zamiast nabłyszcza proponujemy do środka zmywarki wsadzić pojemnik ze skórkami cytryny, które nadadzą naczyniom blasku.

  • Zeschnięte resztki jedzenia
    Resztki jedzenia szybko potrafią zadomowić się na szklanej powierzchni. Aby bezboleśnie tę znajomość zakończyć, można użyć cytryny i gorącej wody. (W tym celu wykorzystuje się również sól, ocet, sodę lub proszek do pieczenia.)

Przeczytaj także:

Ekologiczne produkty do czyszczenia, które na pewno masz w swoim domu

Ekologiczne produkty do czyszczenia, które na pewno masz w swoim domu

Małe dzieci i chemia domowa to nie jest dobre zestawienie. Rodzice często chcą ograniczyć stosowanie środków chemicznych i zastąpić je naturalnymi, ale brakuje im wiedzy i doświadczenia. Dlatego przygotowaliśmy kompendium podstawowej wiedzy... więcej »
Ekologiczne pranie w praktyce - jak prać taniej i w sposób przyjazny dla środowiska oraz zdrowia

Ekologiczne pranie w praktyce - jak prać taniej i w sposób przyjazny dla środowiska oraz zdrowia

Ekologia staje się coraz modniejsza. To bardzo dobrze, ponieważ to pierwszy krok w kierunku ratowania naszego środowiska naturalnego. Ekologia to jednak nie tylko oznaczenia na kupowanych produktach a przede wszystkim sposób myślenia i codzienne... więcej »
Ekologiczny płyn do podłóg z orzechów piorących

Ekologiczny płyn do podłóg z orzechów piorących

Jeśli indyjskie orzechy piorące nie sprawdziły się u Was podczas prania ze względu na twardą wodę, nie poddawajcie się. Zróbcie z nich płyn do podłóg. Tak, to możliwe! Ekologiczny środek czyszczący jesteście w stanie wyprodukować w zaciszu... więcej »
Jak odkamienić czajnik?

Jak odkamienić czajnik?

Brzydki nalot w czajniku, spowodowany odkładaniem się kamienia z twardej wody, jest w stanie zmienić smak herbaty czy kawy. Dlatego warto się go pozbyć! Oczywiście domowymi sposobami. więcej »
Uniwersalne środki do czyszczenia domu

Uniwersalne środki do czyszczenia domu

Dziś przedstawiamy dwa przepisy na uniwersalne środki czystości. Ten pierwszy składa się tylko z dwóch składników, drugi jest bardziej skomplikowany. Ciekawe, który Wam przypadnie bardziej do gustu. więcej »


Jeśli chcesz w pełni korzystać z możliwości i funkcjonalnosci serwisu Ekorodzice.pl, dołącz do nas! Rejestracja nie zajmie Ci więcej niż 2 minuty!
ikona kategorii
Blogi eko-rodziców