Ekorodzice

Wklęsłe i płaskie brodawki a karmienie piersią

Autor: Magdalena Słomkowska 2010.05.04, 19:02
Takimi piersiami nie wykarmisz! Tego typu lub podobny komentarz usłyszała niejedna świeżo upieczona mama. I, niestety, z tego powodu rezygnowała z karmienia piersią. A jaka jest prawda? Czy wielkość piersi lub kształt brodawki ma wpływ na możliwość wykarmienia dziecka? Zwykle NIE!

fot. www.sxc.hu


Przede wszystkim ilość pokarmu nie zależy od wielkości piersi! Piersi to przede wszystkim "fabryczki", które na bieżąco dostosowują podaż, czyli produkcję pokarmu, do popytu, czyli apetytu dziecka. Nawet mała fabryczka może być bardzo wydajna:) Ważne jest, aby dzidziuś był odpowiednio często przystawiany do piersi - dla organizmu jest to ważna informacja, że potrzebna jest duża produkcja.

Wielkość otoczki i brodawki bez znaczenia
Część piersi, które dziecko będzie ssało to otoczka i brodawka. Wielkość otoczki (czyli brązowego kółka wokół brodawki) nie ma znaczenia. Ważne jest tylko, aby dziecko miało jej sporą część w buzi, niekoniecznie całą, u niektórych kobiet otoczki są bardzo duże i zdecydowanie nie zmieszczą się całe w malutkim buziaczku noworodka. Trochę problemów może sprawiać kształt brodawki. Jeżeli ją pobudzimy, to powinna zacząć wystawać, wtedy dziecku najłatwiej jest ją uchwycić. Jak to sprawdzić? Wystarczy trochę chłodnej wody, pomasowanie piersi lub "pomiętoszenie" brodawki. Tutaj również nie jest istotne, czy brodawka jest duża czy mała, wąska czy szeroka. Jeżeli tylko po pobudzeniu wystaje, czyli ulega erekcji, to jest świetnie przygotowana do ssania przez dziecko.Czasami brodawki wystają tylko troszkę i swoim kształtem przypominają piramidkę. W dalszym ciągu dziecko nie powinno mieć problemów z jej uchwyceniem.
Zdarzają się brodawki, które bez względu na sposób pobudzania, nie będą wystawać. To są brodawki płaskie. U niektórych kobiet występują brodawki wklęsłe czyli takie, na których szczycie jest niewielki zagłębienie.

Płaskie i wklęsłe brodawki
Te dwa ostatnie rodzaje brodawek, czyli płaskie lub wklęsłe nie są przeciwwskazaniem do karmienia piersią, ale mogą pojawić się trudności z uchwyceniem jej przez maluszka. Jeżeli dzidziuś jest chętny do ssania, cierpliwie przystawiany do piersi i w międzyczasie nie dostanie butelki to karmienie może się udać! Warto wtedy bezpośrednio przed przystawieniem spróbować trochę brodawkę wyciągnąć (laktatorem, specjalnymi przyrządami lub strzykawką ze ściętym czubkiem). Jeżeli dziecko w szpitalu dostanie butelkę, to wtedy z karmieniem piersią może być zdecydowanie trudniej. Można próbować karmić z nakładkami (kapturkami). Jeżeli to również się nie uda to zawsze można zaopatrzyć się w dobry laktator elektryczny (najlepiej taki na dwie piersi jednocześnie) i karmić maluszka pokarmem odciąganym. Koszt zakupu odciągacza szybko się zwróci, bo nie trzeba będzie kupować mieszanki przez kilka-kilkanaście miesięcy.

"Wyciąganie" brodawek
Na polskim rynku jest kilka sprzętów, które mogą poprawić stan płaskich lub wklęsłych brodawek, czyli trochę je wyciągną.
  • nakładki formujące
  • nipletki
  • asystent laktacyjny
  • oraz, oczywiście, dobry laktator elektryczny
Najlepiej stosować je już w ciąży (oprócz laktatora), aby w chwili urodzenia dziecka brodawki były dla niego łatwe do uchwycenia.

Warto przyjrzeć się swoim brodawkom, każdej z osobna, już w ciąży. Jeżeli byłyby jakiekolwiek wątpliwości co do ich kształtu, to warto pokazać je doradcy/konsultantce laktacyjnej.

Przeczytaj także:

Który mit o karmieniu piersią jest najpopularniejszy?

Który mit o karmieniu piersią jest najpopularniejszy?

Karmienie piersią to wyjątkowy okres macierzyństwa – czas niebywałej bliskości i budowania więzi. Jednak świeżo upieczone mamy często muszą pokonać wiele zakrętów zanim trafią na „mleczną drogę”. A wszystko za sprawą błędnych... więcej »
Wprowadzanie pokarmów stałych a karmienie piersią

Wprowadzanie pokarmów stałych a karmienie piersią

Witam. Mój synek ma już skończone 7 miesięcy. Karmię go piersią na żądanie i od szóstego miesiąca próbuję mu podawać inne jedzenie dostosowane do wieku. Jak na początku było to dla niego frajdą, tak teraz prawie nic nie chce jeść... więcej »
Jak długo karmić dziecko piersią?

Jak długo karmić dziecko piersią?

Karmienie piersią odgrywa istotną rolę w żywieniu niemowląt. Prawidłowe odżywianie w pierwszym okresie życia dziecka wpływa pozytywnie na rozwój fizyczny i intelektualny malucha, jak również oddziałuje na ważne funkcje organizmu... więcej »
Najczęstsze mity na temat karmienia piersią

Najczęstsze mity na temat karmienia piersią

„Ilość pokarmu zależy od wielkości piersi” „pokarm jest biały”, „nie wolno karmić dziecka częściej niż co trzy godziny” – to jedne z najpopularniejszych mitów na temat karmienia piersią. Chcesz poznać inne? A może sama spotkałaś... więcej »
Jak karmić bliźniaki?

Jak karmić bliźniaki?

Kobiece piersi są jak mini-fabryki, które uwzględniają prawo podaży i popytu. Dlatego mamy wieloraczków nie muszą rwać włosów z głowy i zastanawiać się, czy są w stanie zaspokoić apetyt swoich maluszków. Wystarczy zastosować się... więcej »


Jeśli chcesz w pełni korzystać z możliwości i funkcjonalnosci serwisu Ekorodzice.pl, dołącz do nas! Rejestracja nie zajmie Ci więcej niż 2 minuty!

Najnowsze na blogach

Doradca laktacyjny oraz masażystka, od 2003 roku prowadzi Centrum dla Mamy. Działa tam szkoła rodzenia, można wypożyczyć laktator i wagę niemowlęcą, uzyskać porady dotyczące karmienia piersią oraz jak radzić sobie z płaczącym maleństwem (również wizyty domowe). Prywatnie mama dwóch nastoletnich synów, z których jeden urodził się w domu.

Kilka słów o sobie:
W końcu zajmuję się zawodowo tym, co było od dawna moją pasją i hobby prowadzę szkołę rodzenia. Poza tym pomagam  świeżo upieczonym mamom rozwiązywać ich problemy, które często są związane z karmieniem piersią. Oferuję także masaże dla mamy, gdy dzidziuś jest jeszcze w brzuchu oraz po porodzie dla całej dwójki. W swojej pracy wciąż spotykam się z "tajemnicą narodzin". Moje kursantki i kursanci są w cudownym okresie swojego życia. A ja mogę choć trochę cieszyć się ich radością.

Kontakt:
tel: 694 674 939 lub (42)636 34 32
e-mail: slomkowska@op.pl
strona: www.centrumdlamamy.com



Zobacz wszystkie »

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »