Ekorodzice

Zobacz jak oszczędzać na ogrzewaniu dzięki sterownikom ogrzewania podłogowego

Autor: wrzoch 2022.03.31, 22:23

Dzięki regulacji ogrzewania podłogowego możesz dostosować ilość ciepła, które dociera do danego pomieszczenia. Zwykle robi się to za pomocą systemu bezprzewodowego, który otwiera i zamyka różne obwody grzewcze. Dobrze dobrany system sterowania ogrzewaniem podłogowym może zwiększyć wydajność twojego systemu grzewczego i sprawić, że będziesz się czuć bardziej komfortowo.


Jak działa sterowanie podłogówką

Podgrzana w kotle lub pompie ciepłą woda przepływa przez rury znajdujące się na wierzchu warstwy izolacyjnej. W ten sposób ogrzewa podłogę, która z kolei wypromieniowuje ciepło i równomiernie ogrzewa pomieszczenia. Proces ten przebiega jednak powoli, ponieważ bezwładność cieplna konstrukcji podłogi litej oznacza, że magazynuje ona dużo energii i potrzebuje trochę czasu, żeby zadziałać.

Zmiana temperatury w pomieszczeniu po otwarciu obiegów grzewczych przez rozdzielacz ogrzewania podłogowego wymaga trochę czasu. Jeśli zamkniesz obwód lub wyłączysz źródło ciepła, nie spowoduje to natychmiastowego wyrównania temperatury. Temperatura będzie rosła jeszcze przez jakiś czas ze względu na rezerwy ciepła w podłodze.

Betonowa wylewka i kamienne lub gresowe płytki na podłodze mają dużą bezwładność cieplną. Oznacza to, że przez długi czas utrzymują ciepło w pomieszczeniu. Temperatura podłogi jest zwykle tylko trochę wyższa niż powietrza w pomieszczeniu. To dobrze, bo dzięki temu możemy korzystać z nowoczesnych źródeł ciepła, które nie muszą być bardzo gorące.

Temperatura podłogi jest tylko o około 5oC wyższa niż temperatura powietrza w domu. Oznacza to, że zmiana temperatury powietrza o dwa stopnie spowoduje zmianę różnicy o 40%, a tym samym zmianę szybkości przekazywania ciepła z podłogi do otoczenia.

Automatyczne sterowniki w ogrzewaniu zapewniają wygodę

Ogrzewanie domu kosztuje sporo pieniędzy, dlatego ważne jest, by używać systemu grzewczego, który jest wydajny. Oznacza to, że powinieneś starać się utrzymywać temperaturę w pomieszczeniach na komfortowym poziomie, nie doprowadzając do tego, by było zbyt gorąco. Jeśli temperatura jest zbyt wysoka, nie tylko sprawia, że jest niewygodna do życia, ale też zużywa więcej energii cieplnej. Na przykład wzrost temperatury o 1°C może spowodować wzrost zużycia paliwa o 5-6%. Dodatkowo, systemy ogrzewania podłogowego (podobnie jak ogrzewanie wodne czy elektryczne) powinny być wyposażone w odpowiedni zestaw regulacyjny.

Regulator ogrzewania ma wpływ na temperaturę systemu grzewczego. Temperatura czynnika grzewczego musi wzrosnąć, gdy na zewnątrz robi się zimno. Jest to jedyny sposób, by nadrobić straty ciepła i utrzymać komfortowy klimat we wszystkich pomieszczeniach.

Jeśli właściciel domu chce mieć wydajne i oszczędne ogrzewanie, musi zadbać o jego regulację. Oznacza to wybór odpowiedniego bezprzewodowego sterownika do ogrzewania, który reaguje na temperaturę zewnętrzną lub wewnętrzną. Czujnik stale mierzy temperaturę otoczenia, która jest następnie porównywana z wartością tzw. krzywej grzewczej. Regulator określa, jaka powinna być temperatura wody w obiegu grzewczym.

Systemy centralnego ogrzewania z wieloma obiegami, takie jak ogrzewanie podłogowe i grzejnikowe, mają różne zapotrzebowanie na temperaturę wody. Podczas gdy woda w grzejnikach musi być gorąca, woda w ogrzewaniu podłogowym może być chłodniejsza, ponieważ emituje ciepło z dużej powierzchni.

Regulator ustawia temperaturę zasilania na najwyższym poziomie, w tym przypadku dla grzejników. Następnie rozdzielacz ogrzewania podłogowego reguluje temperaturę w dół. Zawór mieszający doprowadza chłodną wodę z powrotem do gorącej wody, żeby nie była zbyt gorąca.

Sterowanie podłogówką z wydzielonymi strefami

Każde pomieszczenie w twoim domu ma inne przeznaczenie. Ale każde pomieszczenie musi mieć też odpowiednią temperaturę. Temperatura w pomieszczeniu zależy od wielu rzeczy, np. od tego, co dana osoba preferuje i co jest zalecane przez ekspertów.

Na przykład w salonie powinna panować temperatura 21°C, podczas gdy w kuchni wystarczy 19°C. Żadna z tych temperatur nie będzie komfortowa po wyjściu z wanny w łazience. W żadnej z tych temperatur nie będziesz czuł się komfortowo po wyjściu z wanny w łazience; tam temperatura nie powinna być niższa niż 23°C.

Ogrzewanie całego domu naraz sprawiłoby, że w niektórych częściach byłoby za gorąco, a w innych za zimno. Byłoby to niekomfortowe dla ludzi. Ogrzewanie całego domu w ten sposób byłoby też kosztowne. Ogrzewanie strefowe jest lepszym sposobem, by ogrzewać każde pomieszczenie osobno. Jest to bardziej komfortowe i tańsze.

System sterowania składa się z kilku ważnych części.

  • Czujniki temperatury i regulatory pokojowe mierzą temperaturę w każdej strefie i pozwalają ci ustawić pożądaną temperaturę.
  • Siłowniki termoelektryczne otwierają i zamykają przepływ wody w odpowiedzi na sygnały z regulatorów.
  • Listwa sterująca siłownikami kontroluje działanie ogrzewania w poszczególnych strefach.

Strefowe sterowanie ogrzewaniem podłogowym

Istnieją dwa sposoby sterowania ogrzewaniem w twoim domu. Możesz użyć systemu przewodowego lub bezprzewodowego. System przewodowy to taki, w którym masz w domu zainstalowane przewody specjalnie dla systemu grzewczego. Głównym urządzeniem jest listwa regulacyjna, która ma wbudowany moduł sterujący pracą pompy obiegowej i kotła, a także termostaty i siłowniki.


Cyfrowy regulator temperatury
Fotografia sklep Hydrotermo.pl

System bezprzewodowy nie wymaga instalacji kabli i jest szczególnie przydatny w budynkach, które są już wykończone. System składa się z bezprzewodowej listwy sterującej, bezprzewodowych termostatów i siłowników. Listwa sterująca umożliwia obsługę kilkunastu siłowników za pomocą kilku bezprzewodowych regulatorów i czujników pokojowych. Regulatory z wyświetlaczem pozwalają na stałe monitorowanie temperatury w pomieszczeniu, także za pomocą aplikacji w telefonie. Za pomocą tego systemu możesz też edytować i zmieniać ustawienia we wszystkich pomieszczeniach.

Jedną z zalet ogrzewania sterowanego strefowo jest to, że możesz zaoszczędzić pieniądze na kosztach ogrzewania. Możesz to zrobić, obniżając temperaturę w niektórych strefach w nocy. Zmniejszy to ilość traconego ciepła i ilość potrzebnego paliwa. Osiągnięcie pożądanej temperatury w pomieszczeniu może zająć trochę czasu, ale to dlatego, że system ma dużą bezwładność cieplną.

Skuteczność środków kontroli temperatury zależy zwykle od rodzaju budynku. Jeśli dom nie jest dobrze ocieplony, obniżanie i podwyższanie temperatury w określonych godzinach w ciągu dnia może przynieść oszczędności na kosztach ogrzewania. Jeśli jednak dom jest dobrze zaizolowany, zwykle nie stanowi to problemu. Straty ciepła są tak małe, że przez krótki czas różnice temperatur w pomieszczeniach są praktycznie niezauważalne. Fazy obniżania temperatury w niektórych strefach domu mają sens, gdy mieszkańców nie ma w domu przez dłuższy czas.




Jeśli chcesz w pełni korzystać z możliwości i funkcjonalnosci serwisu Ekorodzice.pl, dołącz do nas! Rejestracja nie zajmie Ci więcej niż 2 minuty!

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »