Ekorodzice

Źródła energii odnawialnej w Polsce

27.10.2014, 21:30 Źródła energii odnawialnej w Polsce
Mówiąc „eko” wiele osób ma na myśli chleb na zakwasie, tradycyjne wędliny oraz marchew mazurską niepryskaną żadną chemią. Zupełnie zapominamy, że eko to także źródła energii odnawialnej. A tych w Polsce jest coraz więcej.
fot. Źródła energii odnawialnej w Polsce
Odnawialnymi źródłami energii są:
  • wiatr
  • promieniowanie słoneczne
  • opady
  • pływy morskie
  • fale morskie
  • geotermia
Energia słoneczna
Najbardziej z nich znane i najpopularniejsze jest, bez wątpienia, promieniowanie słoneczne. Tę technikę pozyskiwania energii znano już od bardzo dawna, wtedy chodziło raczej o wykorzystanie jej jako źródło ciepła i światła w domu. Dziś do produkcji energii słonecznej używa się ogniw fotoelektrycznych oraz znacznie tańszych kolektorów słonecznych, które zwykle wykorzystuje się w rolnictwie oraz do podgrzewania wody w celach gospodarczych. 

Obecnie krajem który zajmuje pierwsze miejsce w produkcji energii słonecznej są Niemcy, zaraz za nimi znajdują się Chiny, a następnie Włochy. Choć mówi się, że ten sposób pozyskiwania energii jest wciąż droższy od konwencjonalnego, to w Niemczech, Włoszech i Holandii powoli sposoby te zaczynają się ze sobą równać i konkurować.

Energia wiatrowa
Drugim dobrze znanym źródłem energii odnawialnej jest wiatr, który zmienia się w energię elektryczną za pomocą turbin wiatrowych. Ten sposób nie jest już tak dobrze znany jak pozyskiwanie energii z promieni słonecznych, nie mniej jednak, nie należy go umniejszać. Głównymi producentami tego typu energii są Chiny, Stany Zjednoczone oraz Niemcy. 

Choć Polska nie znajduje się nawet w pierwszej dziesiątce rankingu, to warto wspomnieć, że produkcja tej energii w naszym kraju wciąż rośnie. W ubiegłym roku stanowiła aż 13% całej energii wytworzonej na terenie Polski. Województwem, w którym znajduje się najwięcej instalacji produkujących energię wiatrową jest Kujawsko-Pomorskie, a tuż za nim znajduje się województwo łódzkie oraz wielkopolskie. Co ciekawe, nie jest to równoznaczne z tym, że w tych województwach produkuje się najwięcej mocy. W tej klasyfikacji wygrywa bowiem województwo zachodniopomorskie. 

Województwo łódzkie i jego wiatrowe farmy
Warto jednak zaznaczyć, że województwo łódzkie bardzo silnie się rozwija i goni zarówno w pierwszym rankingu, jak i w drugim. W sierpniu tego roku w Głuchowie otwarto farmę wiatrową, która generuje moc 20MW, a właściciel już zapowiedział jej rozbudowanie. Warto o tym mówić, nie tylko w kontekście ekologicznego życia i szacunku dla planety, ale i aby zwrócić uwagę na otwierające się nowe miejsca pracy, ponieważ takie farmy i elektrownie potrzebują wykwalifikowanych specjalistów. Warto więc śledzić zarówno doniesienia prasowe o nowych inwestycjach, jak i strony internetowe z ofertami pracy, np. 


Zobacz pozostałe porady

Hit ostatnich lat, czyli pieluszki bambusowe: jak dobrać pieluszkę do delikatnej skóry dziecka?

Hit ostatnich lat, czyli pieluszki bambusowe: jak dobrać pieluszkę do delikatnej skóry dziecka?

Pieluszki bambusowe od jakiegoś czasu są bardzo popularne, a  zainteresowanie nimi ciągle wzrasta. Co sprawia, że te produkty zyskały zaufanie rodziców? Dowiedz się, dlaczego te wielorazowe pieluchy są znakomitą alternatywą dla jednorazowych... więcej »
Kosz Mojżesza i inne akcesoria ekologiczne, które warto zapewnić niemowlęciu

Kosz Mojżesza i inne akcesoria ekologiczne, które warto zapewnić niemowlęciu

Akcesoria dla niemowlęcia powinny być nie tylko funkcjonalne, ale również ekologiczne – dzięki temu będziemy mogli mieć pewność, że maluszek nie ma styczności z przedmiotami, które mogłyby wywołać niepożądane reakcje, na przykład... więcej »
Dlaczego seniorzy powinni przyjmować probiotyki?

Dlaczego seniorzy powinni przyjmować probiotyki?

Czy seniorzy powinni przyjmować specjalne probiotyki dla osób starszych i kiedy warto je włączyć do diety? Odpowiedzi znajdziesz w  poniższym tekście. ... więcej »
Życie zgodnie z filozofią lagom

Życie zgodnie z filozofią lagom

Lagom to szwedzkie słowo, które nie ma bezpośredniego tłumaczenia na inne języki. Najbliżej mu do określenia "właśnie tyle, ile trzeba". Filozofia ta promuje harmonię, równowagę i umiarkowanie we wszystkich aspektach życia. W jaki... więcej »
Jak naturalne kosmetyki wpływają na zdrowie skóry dzieci?

Jak naturalne kosmetyki wpływają na zdrowie skóry dzieci?

Skóra noworodków, niemowląt, dzieci jest bardzo delikatna i wrażliwa. Do jej pielęgnacji należy stosować naturalne, hipoalergiczne i dokładnie przetestowane kosmetyki. Zmniejszają ryzyko podrażnienia skóry. Za to odpowiednio nawilżają i... więcej »

Zieloni eksperci

Waldemar Czerwoniec – lekarz ginekolog z 30-letnim stażem Magdalena Modlibowska – coach zdrowia, socjolog, ekolog Joanna Mendecka – psycholog, dietetyk, www.mamowanie.pl Monika Lipowska-Hajduk – psycholog, www.szczesliwa-mama.pl Jolanta Wrzesińska – ekonomistka, podróżniczka, ekoPanidomu :D Marta Tyszko – wielbicielka surowców naturalnych, gaj-oliwny.pl Wanda Hałuniewicz – Certyfikowany Doradca Noszenia ClauWi®, Pasiata.pl Agata Bala – propagatorka naturalnego pieluchowania, www.pupus.pl Katarzyna Wysocka – architekt zieleni Grażyna Ziółkowska - lekarz pediatra oraz specjalista medycyny rodzinnej z 16 letnim stażem Ania i Krzysztof Kobus – podróżnicy, www.malyporoznik.pl Anna Zielińska – antropolog, ekolog żywienia, www.bio-diet.pl Natalia Przybysz – specjalistka do organizacji wolnego czasu z dziećmi Kinga Toczewska vel Myszka Agata Natalia Kozdra – www.ekokobieta.com.pl Hanna Walczyk - handmadowa mama szydełko, druty to jej atuty Agnieszka Dziśko Puchała – adwokat, www.kancelaria-szczecin.com Marta Kierzkowska-Grzybek – fotografka i bębniarka, www.martagrzybek.selia.pl Rafał Młyński – logopeda, prywatna szkoła "SALWATOR" Joanna Koszewska – specjalista ds. Żywienia i Dietetyki, www.dietetyka.waw.pl Mariusz Jaworski – Dyplomowany Dietetyk Kliniczny Aleksandra Kus – rzeźbiarka i nauczycielka Marcin T. Zakrzewski – organizuje i prowadzi szkolenia dla przyszłych doradców, www.chustomania.pl Izabela Lenkiewicz – lekarz, strony: www.przedporodem.pl, www.blog.przedporodem.pl Iwona Sławek – specjalista ds. ochrony środowiska, www.ecoekspertyzy.pl Anna Buchmiet – doradca Noszenia po kursie Die Trageschule® Dresden, strona: www.maminek.pl Matylda Cygalska – doradca dietetyczny, www.zdrowosfera.pl Anna Nogajska – ekspertka od naturalnego pieluchowania oraz chustowania, strona: www.ekobaby.pl Iwona Styrenczak – położna z 17-letnim stażem Alicja Sieklucka – pedagog z ponad 25-letnim stażem pracy z dziećmi Magdalena Słomkowska – doradca laktacyjny; www.centrumdlamamy.com Martyna Kędziora – lekarka, joginka z 7-letnim stażem, nauczycielka jogi Karol Krzysztoń - radca prawny, Kancelaria Radcy prawnego Karol Krzysztoń Magdalena Kowalska Leszek Jaćkiewicz – stały współpracownik miesięcznika "Góry", autor przewodników "Nieznane Tatry"