Ekorodzice

Ubranka dla psów – kiedy są niezbędne?

20.07.2017, 00:59 Ubranka dla psów – kiedy są niezbędne?

Czy ubrania dla zwierząt są im niezbędne? Przecież nasze pupile posiadają futro, więc zasadniczo nie powinniśmy się martwić o to, czy nie jest im przypadkiem zimno. Jak się jednak okazuje, dodatkowa warstwa może pomóc zwierzętom, których sierść nie ochrania wystarczająco przed dużymi mrozami. Na pomoc zmarzniętym psiakom przychodzą specjalne ubranka dla zwierząt! Jak je odpowiednio dopasować do swojego czworonoga?

Najbardziej narażone na niedogodne warunki atmosferyczne są niewielkie zwierzęta, posiadające mało futra; starsze lub chorujące, albo np. psy ratunkowe. Niestety same nie są one w stanie same sobie poradzić, dlatego opiekunowie muszą zadbać o to, aby ich psom było ciepło i wygodnie. Najlepiej, jeśli wybierzemy najprostsze ubranie dla naszego psa, ponieważ proces zakładania i ściągania ubrania może być zbyt trudny i problematyczny dla naszego pupila. Proste kroje pomogą nam ubrać zwierzaka szybko i łatwo. Bywają też przypadki, jeśli nasz pupil dzielnie walczy o to, aby nie mieć na sobie ani grama "obcego materiału". Wtedy nie ma najmniejszego sensu go zmuszać, ponieważ wyrządzimy tym więcej szkody, niż pożytku.


Ubranka dla dużych psów


Jak zostało wcześniej wspomniane dodatkowe ubranie jest przydatne także w przypadku dużych psów ratowniczych, które tracą zasoby ciepła podczas intensywnego wysiłku fizycznego: w górach, na akcjach ratowniczych, itp. Są to zwierzęta bardzo odporne na nieprzyjazne warunki pogodowe i niską temperaturę, ponieważ mają bardzo grube futro. Mimo to należy im zapewnić odpowiednią ochronę, m.in. buty zapobiegające odmrożeniu i otarciom oraz specjalne ocieplacze.

Ubranka dla psów na zimę


Ważne, abyśmy wybrali odpowiedni materiał, z którego będą uszyte ubrania. W zimie, gdy na zewnątrz jest śnieg i nasz pupil, ledwo co wyszedł z domu, a już ląduje w zaspie, warto zdecydować się na ubranko z wodoodpornego materiału. Dzięki temu, zwierzę nie będzie od razu mokre i nie zmarznie zbyt szybko.


Buty dla psa


W ofercie sklepów zoologicznych znajdziemy także buty dedykowane psom. Przed pierwszym wyjściem na spacer musimy upewnić się, czy nie są one za małe, albo za duże. W pierwszym przypadku mogą one uwierać psa, a w drugim łapki nie będą przylegały do materiału, co sprawi, że chodzenie i bieganie będzie dla psa bardzo uciążliwe.


Rozmiar ubranka


Jak wybrać rozmiar ubranka dla naszego zwierzęcia? Najważniejsze są komfort i wygoda, tak aby nasz psiak czuł się bezpiecznie i swobodnie w ubranku, a najlepiej - żeby w ogóle nie czuł, że cokolwiek na sobie ma. To ważne, aby przylegało ono dobrze do ciała, ale nie opinało go zbytnio. Co musimy zmierzyć, aby idealnie je dopasować? Najpierw w najszerszym miejscu należy zmierzyć obwód klatki piersiowej, a następnie obwód szyi. Później długość - od nasady ogona do podstawy szyi.


Obwód klatki piersiowej jest najważniejszym parametrem budowy ciała psa. Dzięki  dobremu pomiarowi jesteśmy w stanie dopasować ubranie czy szelki do naszego czworonoga. Obwód szyi mierzymy w najszerszym miejscu, dodajemy do niego jakieś 2 cm, aby zachować trochę swobody (wtedy pies się nie dusi). Jak prawidłowo zmierzyć długość ciała? Tułów psa mierzymy, gdy jest on w pozycji stojącej - od podstawy szyi do 3 cm przed nasadą ogona.


Należy pamiętać, że nie ma uniwersalnej tabeli rozmiarów, każda firma ma własną „rozmiarówkę”. Jeśli wymiary nie pokrywają się co do centymetra z wymiarami naszego psa, lepiej jest wziąć produkt trochę większy, niż za mały (zawsze lepiej mieć "w zapasie" 1 cm).

Ubranka dla psów – moda czy ochrona?


Niektórzy miłośnicy zwierząt nie traktują ubranek dla psów, jako praktyczną ochronę, ale raczej jak element mody. Zakupują niefunkcjonalne sweterki, kurteczki, ozdobne szelki, itd. Niepotrzebnie ubierają psa w różne dodatki, które powodują tylko, że zwierzę się męczy i czuje dyskomfort. Przede wszystkim powinniśmy kierować się zdrowym rozsądkiem i jeśli ubranie jest psu niepotrzebne, to po prostu nie zmuszać go do noszenia dodatkowych warstw. Najlepszym sposobem jest obserwacja. Nie zapominajmy o wygodzie naszego pupila!


Artykuł przygotowano we współpracy ze specjalistami firmy Zoofast International 


Zobacz pozostałe porady

Hit ostatnich lat, czyli pieluszki bambusowe: jak dobrać pieluszkę do delikatnej skóry dziecka?

Hit ostatnich lat, czyli pieluszki bambusowe: jak dobrać pieluszkę do delikatnej skóry dziecka?

Pieluszki bambusowe od jakiegoś czasu są bardzo popularne, a  zainteresowanie nimi ciągle wzrasta. Co sprawia, że te produkty zyskały zaufanie rodziców? Dowiedz się, dlaczego te wielorazowe pieluchy są znakomitą alternatywą dla jednorazowych... więcej »
Kosz Mojżesza i inne akcesoria ekologiczne, które warto zapewnić niemowlęciu

Kosz Mojżesza i inne akcesoria ekologiczne, które warto zapewnić niemowlęciu

Akcesoria dla niemowlęcia powinny być nie tylko funkcjonalne, ale również ekologiczne – dzięki temu będziemy mogli mieć pewność, że maluszek nie ma styczności z przedmiotami, które mogłyby wywołać niepożądane reakcje, na przykład... więcej »
Dlaczego seniorzy powinni przyjmować probiotyki?

Dlaczego seniorzy powinni przyjmować probiotyki?

Czy seniorzy powinni przyjmować specjalne probiotyki dla osób starszych i kiedy warto je włączyć do diety? Odpowiedzi znajdziesz w  poniższym tekście. ... więcej »
Życie zgodnie z filozofią lagom

Życie zgodnie z filozofią lagom

Lagom to szwedzkie słowo, które nie ma bezpośredniego tłumaczenia na inne języki. Najbliżej mu do określenia "właśnie tyle, ile trzeba". Filozofia ta promuje harmonię, równowagę i umiarkowanie we wszystkich aspektach życia. W jaki... więcej »
Jak naturalne kosmetyki wpływają na zdrowie skóry dzieci?

Jak naturalne kosmetyki wpływają na zdrowie skóry dzieci?

Skóra noworodków, niemowląt, dzieci jest bardzo delikatna i wrażliwa. Do jej pielęgnacji należy stosować naturalne, hipoalergiczne i dokładnie przetestowane kosmetyki. Zmniejszają ryzyko podrażnienia skóry. Za to odpowiednio nawilżają i... więcej »

Zieloni eksperci

Waldemar Czerwoniec – lekarz ginekolog z 30-letnim stażem Magdalena Modlibowska – coach zdrowia, socjolog, ekolog Joanna Mendecka – psycholog, dietetyk, www.mamowanie.pl Monika Lipowska-Hajduk – psycholog, www.szczesliwa-mama.pl Jolanta Wrzesińska – ekonomistka, podróżniczka, ekoPanidomu :D Marta Tyszko – wielbicielka surowców naturalnych, gaj-oliwny.pl Wanda Hałuniewicz – Certyfikowany Doradca Noszenia ClauWi®, Pasiata.pl Agata Bala – propagatorka naturalnego pieluchowania, www.pupus.pl Katarzyna Wysocka – architekt zieleni Grażyna Ziółkowska - lekarz pediatra oraz specjalista medycyny rodzinnej z 16 letnim stażem Ania i Krzysztof Kobus – podróżnicy, www.malyporoznik.pl Anna Zielińska – antropolog, ekolog żywienia, www.bio-diet.pl Natalia Przybysz – specjalistka do organizacji wolnego czasu z dziećmi Kinga Toczewska vel Myszka Agata Natalia Kozdra – www.ekokobieta.com.pl Hanna Walczyk - handmadowa mama szydełko, druty to jej atuty Agnieszka Dziśko Puchała – adwokat, www.kancelaria-szczecin.com Marta Kierzkowska-Grzybek – fotografka i bębniarka, www.martagrzybek.selia.pl Rafał Młyński – logopeda, prywatna szkoła "SALWATOR" Joanna Koszewska – specjalista ds. Żywienia i Dietetyki, www.dietetyka.waw.pl Mariusz Jaworski – Dyplomowany Dietetyk Kliniczny Aleksandra Kus – rzeźbiarka i nauczycielka Marcin T. Zakrzewski – organizuje i prowadzi szkolenia dla przyszłych doradców, www.chustomania.pl Izabela Lenkiewicz – lekarz, strony: www.przedporodem.pl, www.blog.przedporodem.pl Iwona Sławek – specjalista ds. ochrony środowiska, www.ecoekspertyzy.pl Anna Buchmiet – doradca Noszenia po kursie Die Trageschule® Dresden, strona: www.maminek.pl Matylda Cygalska – doradca dietetyczny, www.zdrowosfera.pl Anna Nogajska – ekspertka od naturalnego pieluchowania oraz chustowania, strona: www.ekobaby.pl Iwona Styrenczak – położna z 17-letnim stażem Alicja Sieklucka – pedagog z ponad 25-letnim stażem pracy z dziećmi Magdalena Słomkowska – doradca laktacyjny; www.centrumdlamamy.com Martyna Kędziora – lekarka, joginka z 7-letnim stażem, nauczycielka jogi Karol Krzysztoń - radca prawny, Kancelaria Radcy prawnego Karol Krzysztoń Magdalena Kowalska Leszek Jaćkiewicz – stały współpracownik miesięcznika "Góry", autor przewodników "Nieznane Tatry"