Ekorodzice

Seria klocków Action Town – dla dzieci i dla rodziców

08.04.2015, 21:34 Seria klocków Action Town – dla dzieci i dla rodziców

Zabawa to przywilej dziecka, natomiast praca to obowiązek dorosłego – rodzica. Ze względu na tak schematyczny sposób postrzegania świata zabiegani dorośli bardzo często zapominają o tym, jak ważne jest dzielenie z maluchem radości wynikającej z zabawy. A przecież wspólna zabawa z dzieckiem może być dla rodzica prawdziwym relaksem.

fot. Seria klocków Action Town – dla dzieci i dla rodziców
Radość dziecka z zabawy
Dla dziecka zabawa to przeżywanie radości z podejmowanego działania, konkretnej inicjatywy ukierunkowanej na osiągnięcie jakiegoś celu. Jednak to z pozoru swobodne działanie kryje w sobie więcej aniżeli samą zabawę. Jest swego rodzaju pracą, wprawdzie przyjemną, ale konieczną, aby dziecko mogło poznać i zrozumieć świat, dowiedzieć się wszystkiego, co będzie mu tak potrzebne w dalszym życiu.

 


Wyobraźnia dziecka
Podczas zabawy dziecko tworzy swój własny fikcyjny świat, w którym jednak zawsze można odnaleźć pierwiastki otaczającej go rzeczywistości. U dzieci poniżej 5 roku życia przeważa fantazja, natomiast u dzieci starszych pojawia się już coraz więcej elementów realistycznych, wprowadzanych poprzez obserwację otoczenia. W świecie wyobraźni dziecko dostosowuje rzeczywistość do własnych potrzeb, realizując działania, których normalnie nie jest jeszcze w stanie wykonać. Buduje więc świat, by następnie przyjąć określoną rolę i odegrać ją na wzór tych, które zna z otoczenia. Im dziecko starsze, tym świat wyobraźni coraz bardziej przypomina rzeczywistość, do której droga prowadzi jednak przez fantazję.

fot. Seria klocków Action Town – dla dzieci i dla rodziców

Zabawa pozwala więc łączyć indywidualne wyobrażenia z realnymi obserwacjami, co dziecko, zwykle bardzo zaabsorbowane, czyni na wiele różnych sposobów. Świadczy to o nieograniczonej kreatywności, której niestety często brakuje osobom dorosłym postępującym wedle ściśle określonych schematów. Dla dziecka przyjęcie pewnej roli nie stanowi problemu, podczas gdy rodzicowi z trudem przychodzi zaangażowanie w wyimaginowany świat. Dziecko podczas zabawy jest spontaniczne, ma wiele pomysłów, które chętnie realizuje, natomiast rodzic zachowuje się sztucznie, podejmując planowane działania.

Wśród najczęstszych przyczyn rezygnacji ze wspólnej zabawy z dzieckiem dorośli wymieniają:

  • szybkie tempo życia i brak czasu,
  • zmęczenie pracą i obowiązkami domowymi.

Jednak faktem jest, że dorośli nie potrafią swobodnie bawić się z dzieckiem, kierując się określonymi schematami. „Doskonałym rozwiązaniem tego problemu są zabawki, które dostarczają radości wszystkim domownikom, czyli klocki, na które każdy dorosły spogląda z uśmiechem, wspominając własne szczęśliwe dzieciństwo – wyjaśnia ekspert Cobi, dodając że – seria Action Town to zbiór pomysłów, które pobudzą wyobraźnię zarówno dzieci, jak i rodziców, będąc podstawą do świetnej, wspólnej zabawy”.

Uniwersalizm klocków
Klocki to zabawki uniwersalne, z których tak naprawdę ani dzieci, ani dorośli nigdy nie wyrastają, sięgając jednie po coraz bardziej rozbudowane zestawy, by móc składać coraz bardziej skomplikowane konstrukcje. Ponieważ każdy rodzic kiedyś bawił się klockami, chętnie kupuje je dla swojego dziecka, które z nie mniejszą radością podejmuje trud tworzenia budowli, mostów czy pojazdów, będących elementami kreowanego podczas zabawy świata.

Uniwersalny charakter klocków wynika nie tylko z pokoleniowego charakteru tej zabawki, ale faktu, że pozwalają na zabawę:

  • samodzielną,
  • grupową w gronie rówieśników,
  • wspólną z rodzicami.

Wspólny świat dziecka i rodzica
Zabawa klockami pobudza wyobraźnię dziecka, a jednocześnie nie zmusza rodzica do tak dużej improwizacji. Dziecko konstruuje świat w oparciu o indywidualne wyobrażenie, które poniekąd wynika z obserwacji otaczającej go rzeczywistości, natomiast rodzic może pozwolić sobie na planowanie, a w pewnym stopniu nawet na schematyzm. Bez względu na podejście do wspólnej zabawy efekt zawsze będzie wyjątkowy zarówno dla dziecka, jak i rodzica.

Z klockami Action Town dziecko zbuduje swój własny świat, natomiast rodzic z łatwością uzupełni go o znane mu elementy z rzeczywistości. Wspólny klockowy świat dziecka i rodzica to wspaniałe połączenie spontanicznej wyobraźni i racjonalnego myślenia.

fot. Seria klocków Action Town – dla dzieci i dla rodziców

Zdjęcie: Stonehange  motyw doskonale znany dorosłym, dla dziecka jest elementem ciekawej scenerii stworzonej za pomocą klocków Action Town historii.

Dla dziecka zabawa klockami to najlepszy sposób na poznanie świata i uczenie się obowiązujących w nim zasad. Co więcej, podczas zabawy rozwijają się u dziecka zdolności:

  • intelektualne – umiejętność rozwiązywania problemów związanych z konstruowaniem,
  • manualne – umiejętność tworzenia skomplikowanych konstrukcji,
  • emocjonalne – zaangażowanie w wykreowany świat poprzez wchodzenie w rolę odzwierciedloną przez określoną postać,
  • socjalne – poznawanie zasad zabawy grupowej dzięki zaangażowaniu rówieśników bądź rodziców,
  • językowe – umiejętność wysławiania się wynikająca z częstego opowiadania o świecie tworzonym z klocków.

Seria klocków Action Town przeznaczona jest dla dzieci w wieku 5+. Pozawalają one na tworzenie ciekawych i rozbudowanych światów, złożonych z budynków, dróg, mostów, zawierających pojazdy i drzewa, a przede wszystkim postaci pełniące określoną rolę (często społeczną). Wspaniale angażują we wspólną zabawę dzieci i rodziców, dzięki czemu maluch może wiele nauczyć się od rodziców, zaś rodzice mogą lepiej poznać swoje dziecko.

fot. Seria klocków Action Town – dla dzieci i dla rodziców
"Zestawy tematyczne Action Town to ciekawe miejsca i krótkie historie, które można doskonale połączyć w jeden świat i jedną opowieść – podsumowuje ekspert Cobi – Jest to więc idealna zabawa tak dla dziecka, jak i rodzica”.



Zobacz pozostałe porady

Hit ostatnich lat, czyli pieluszki bambusowe: jak dobrać pieluszkę do delikatnej skóry dziecka?

Hit ostatnich lat, czyli pieluszki bambusowe: jak dobrać pieluszkę do delikatnej skóry dziecka?

Pieluszki bambusowe od jakiegoś czasu są bardzo popularne, a  zainteresowanie nimi ciągle wzrasta. Co sprawia, że te produkty zyskały zaufanie rodziców? Dowiedz się, dlaczego te wielorazowe pieluchy są znakomitą alternatywą dla jednorazowych... więcej »
Kosz Mojżesza i inne akcesoria ekologiczne, które warto zapewnić niemowlęciu

Kosz Mojżesza i inne akcesoria ekologiczne, które warto zapewnić niemowlęciu

Akcesoria dla niemowlęcia powinny być nie tylko funkcjonalne, ale również ekologiczne – dzięki temu będziemy mogli mieć pewność, że maluszek nie ma styczności z przedmiotami, które mogłyby wywołać niepożądane reakcje, na przykład... więcej »
Dlaczego seniorzy powinni przyjmować probiotyki?

Dlaczego seniorzy powinni przyjmować probiotyki?

Czy seniorzy powinni przyjmować specjalne probiotyki dla osób starszych i kiedy warto je włączyć do diety? Odpowiedzi znajdziesz w  poniższym tekście. ... więcej »
Życie zgodnie z filozofią lagom

Życie zgodnie z filozofią lagom

Lagom to szwedzkie słowo, które nie ma bezpośredniego tłumaczenia na inne języki. Najbliżej mu do określenia "właśnie tyle, ile trzeba". Filozofia ta promuje harmonię, równowagę i umiarkowanie we wszystkich aspektach życia. W jaki... więcej »
Jak naturalne kosmetyki wpływają na zdrowie skóry dzieci?

Jak naturalne kosmetyki wpływają na zdrowie skóry dzieci?

Skóra noworodków, niemowląt, dzieci jest bardzo delikatna i wrażliwa. Do jej pielęgnacji należy stosować naturalne, hipoalergiczne i dokładnie przetestowane kosmetyki. Zmniejszają ryzyko podrażnienia skóry. Za to odpowiednio nawilżają i... więcej »

Zieloni eksperci

Waldemar Czerwoniec – lekarz ginekolog z 30-letnim stażem Magdalena Modlibowska – coach zdrowia, socjolog, ekolog Joanna Mendecka – psycholog, dietetyk, www.mamowanie.pl Monika Lipowska-Hajduk – psycholog, www.szczesliwa-mama.pl Jolanta Wrzesińska – ekonomistka, podróżniczka, ekoPanidomu :D Marta Tyszko – wielbicielka surowców naturalnych, gaj-oliwny.pl Wanda Hałuniewicz – Certyfikowany Doradca Noszenia ClauWi®, Pasiata.pl Agata Bala – propagatorka naturalnego pieluchowania, www.pupus.pl Katarzyna Wysocka – architekt zieleni Grażyna Ziółkowska - lekarz pediatra oraz specjalista medycyny rodzinnej z 16 letnim stażem Ania i Krzysztof Kobus – podróżnicy, www.malyporoznik.pl Anna Zielińska – antropolog, ekolog żywienia, www.bio-diet.pl Natalia Przybysz – specjalistka do organizacji wolnego czasu z dziećmi Kinga Toczewska vel Myszka Agata Natalia Kozdra – www.ekokobieta.com.pl Hanna Walczyk - handmadowa mama szydełko, druty to jej atuty Agnieszka Dziśko Puchała – adwokat, www.kancelaria-szczecin.com Marta Kierzkowska-Grzybek – fotografka i bębniarka, www.martagrzybek.selia.pl Rafał Młyński – logopeda, prywatna szkoła "SALWATOR" Joanna Koszewska – specjalista ds. Żywienia i Dietetyki, www.dietetyka.waw.pl Mariusz Jaworski – Dyplomowany Dietetyk Kliniczny Aleksandra Kus – rzeźbiarka i nauczycielka Marcin T. Zakrzewski – organizuje i prowadzi szkolenia dla przyszłych doradców, www.chustomania.pl Izabela Lenkiewicz – lekarz, strony: www.przedporodem.pl, www.blog.przedporodem.pl Iwona Sławek – specjalista ds. ochrony środowiska, www.ecoekspertyzy.pl Anna Buchmiet – doradca Noszenia po kursie Die Trageschule® Dresden, strona: www.maminek.pl Matylda Cygalska – doradca dietetyczny, www.zdrowosfera.pl Anna Nogajska – ekspertka od naturalnego pieluchowania oraz chustowania, strona: www.ekobaby.pl Iwona Styrenczak – położna z 17-letnim stażem Alicja Sieklucka – pedagog z ponad 25-letnim stażem pracy z dziećmi Magdalena Słomkowska – doradca laktacyjny; www.centrumdlamamy.com Martyna Kędziora – lekarka, joginka z 7-letnim stażem, nauczycielka jogi Karol Krzysztoń - radca prawny, Kancelaria Radcy prawnego Karol Krzysztoń Magdalena Kowalska Leszek Jaćkiewicz – stały współpracownik miesięcznika "Góry", autor przewodników "Nieznane Tatry"