Ekorodzice

Odchudzanie po ciąży, czyli codzienność wielu młodych mam

16.05.2018, 21:45 Odchudzanie po ciąży, czyli codzienność wielu młodych mam

Po porodzie zaczynamy zastanawiać się nad powrotem do dawnej sylwetki. Jak szybko schudnąć? Czy mogę już rozpocząć odchudzanie? Te pytania zadaje sobie niemal każda młoda mama. Podpowiadamy co warto jeść, aby szybko, ale przede wszystkim zdrowo, powrócić do sylwetki sprzed ciąży.

Po wielu miesiącach ciąży, gdy Wasz Skarb jest już z Wami, większość młodych mam zaczyna powoli zastanawiać się jak powrócić do sylwetki sprzed ciąży. O ile w przypadku niektórych kobiet nie wymaga to aż tak wielkiego wysiłku i szybko osiągają planowaną wagę, o tyle w przypadku innych powrót do poprzedniej wagi będzie wymagał wiele pracy i wyrzeczeń. Postaramy się podpowiedzieć, jak szybko schudnąć po ciąży. Pamiętaj jednak, aby wysiłku fizycznego nie podejmować zbyt wcześnie po porodzie, a dietę stosować gdy zakończysz już okres karmienia piersią. Informację o tym czy możesz już rozpocząć odchudzanie koniecznie potwierdź u swojego lekarza prowadzącego.

Odchudzanie nie zaczyna się w siłowni, hali, na bieżni, korcie czy boisku, ale na talerzu. Choć aktywność fizyczna również odgrywa niezwykle ważną rolę w procesie odchudzania, to jednak podstawą skutecznego odchudzania pozostaje dieta. Jeśli nie odżywiasz się zdrowo, nawet regularne ćwiczenia nie zapewnią Ci smukłej sylwetki. Jakie produkty wobec tego należy uwzględniać w diecie odchudzającej? Co jeść, żeby szybko i skutecznie schudnąć? Poniżej znajdziesz ośmiopunktową listę, która stanowi odpowiedź na te pytania.

1. Warzywa

Warzywa to podstawa! Warzywa, szczególnie te świeże i zielone, powinny być bazą w jadłospisie większości osób – nie tylko kobiet, które chcą szybko schudnąć po ciąży, ale praktycznie każdego człowieka. Ich największa zaleta to niska zawartość kalorii, dzięki czemu można spożywać ich duże ilości bez obaw o przytycie. Warzywa zawierają dużo błonnika, więc sycą na długi czas i nie pojawia się po nich uczucie głodu. Wiele korzyści z ich spożycia dają również zawarte w warzywach witaminy i minerały. Jeśli chcesz szybko schudnąć (a jednocześnie zdrowo się odżywiać), to koniecznie uwzględnij w swojej diecie warzywa. Sprawdź tutaj jakie warzywa warto jeść aby szybko schudnąć.

2. Owoce - gruszki, jabłka, grejpfruty

Jednym ze składników gruszek, jabłek i grejpfrutów są pektyny – odmiana błonnika, który sprawia, że po spożyciu owocu stosunkowo długo odczuwa się uczucie sytości, mimo jego niskiej kaloryczności. Można więc zjeść dużo gruszek, jabłek i grejpfrutów z uwagi na niewielką zawartość kalorii i nie czuć się wzdętym ani nadmiernie najedzonym. Znajdujące się w ich składzie witaminy i mikroelementy to duża korzyść płynąca ze spożycia tych owoców. Należy jednak pamiętać, żeby po owoce sięgać rano i w okolicach południa, na pewno natomiast nie wieczorem ani tym bardziej chwilę przed snem, ponieważ zawierają one węglowodany proste, które gwałtownie podwyższają poziom cukru we krwi. Pamiętaj jednak, aby w trakcie diety odchudzającej spożywać owoce z umiarem, ponieważ pomimo dużej ilości witamin i wartości odżywczych, to ilość znajdujących się w nich kalorii jest z reguły znacznie wyższa niż w przypadku warzyw.

3. Ryby

Korzyści dla zdrowia płynące ze spożycia ryb wynikają przede wszystkim z tego, że są one źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3. Związki te pozytywnie wpływają na funkcjonowanie całego organizmu, a przy tym przyspieszają przemianę materii i ograniczają proces tworzenia się komórek tłuszczowych w organizmie. Przekłada się to na niższy poziom tkanki tłuszczowej i szybsze chudnięcie. Pożądane właściwości odchudzające kwasów omega 3, których najlepszym źródłem są ryby i owoce morza, to nie jedyne ich zalety, ponieważ w ich składzie znajduje się również mnóstwo witamin i mikroelementów. Jeśli chcesz szybko schudnąć, to ryby powinny stanowić ważny punkt w Twojej diecie. 

4. Jaja

Mimo że jajka zawierają stosunkowo niewiele kalorii, zjedzenie kilku sztuk zaspokaja głód nawet na kilka godzin. Duża w tym zasługa wysokiej zawartości pełnowartościowego białka, które przyspiesza metabolizm i redukuje uczucie łaknienia. Poza tym jaja są prawdziwą kopalnią witamin i minerałów o korzystnym działaniu dla zdrowia.

5. Chude mięso

Indyk, kurczak, wołowina, cielęcina, królik, wątroba drobiowa – te rodzaje mięsa warto uwzględnić w diecie odchudzającej. Dostarczają bowiem sporo wysokowartościowego białka, które skutecznie wspiera odchudzanie, a przy tym zawierają niewiele tłuszczu. Chude mięso to zdecydowanie lepszy wybór niż chociażby tłusta wieprzowina.

6. Produkty pełnoziarniste

Chcąc zrzucić zbędne kilogramy, nie trzeba rezygnować z mąki, chleba, makaronu czy produktów zbożowych, o ile wyprodukowano je z pełnego ziarna. Produkty pełnoziarniste są wyjątkowo bogate w błonnik, który redukuje łaknienie, co pozwala pozbyć się uczucia głodu nawet na kilka godzin. W odróżnieniu od produktów z oczyszczonego, czyli mniej wartościowego ziarna, nie powodują one szybkich wyrzutów insuliny, ponieważ mają niski indeks glikemiczny i są przyswajane przez organizm przez długi czas. Ponadto produkty pełnoziarniste zawierają mnóstwo witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania na co dzień.

7. Orzechy

Co tu robią orzechy? Przecież są mocno kaloryczne i zawierają dużo tłuszczu, więc dlaczego znalazły się na liście? Powód jest prosty: spożywanie orzechów w niewielkiej ilości dostarcza wielu niezbędnych wartości odżywczych i wspomaga pracę mózgu. Orzechy świetnie regulują metabolizm, dlatego zalecane są także w diecie odchudzającej. 

8. Zdrowe oleje roślinne

Niezbędne dla organizmu nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 dostarczysz poprzez spożywanie ryb, z kolei frakcje omega 6 i omega 9, które są równie ważne dla zdrowia, znajdziesz przede wszystkim w tłuszczach roślinnych. Mowa np. o oleju rzepakowym, oliwie z oliwek, oleju lnianym, oleju kukurydzianym, oleju słonecznikowym czy oleju sojowym. Ale uwaga! Tłuszcze roślinne wykazują prozdrowotne i odchudzające działanie wyłącznie w przypadku spożywania na zimno, ponieważ podgrzewane do wysokich temperatur tracą swoje korzystne właściwości.


Zobacz pozostałe porady

Hit ostatnich lat, czyli pieluszki bambusowe: jak dobrać pieluszkę do delikatnej skóry dziecka?

Hit ostatnich lat, czyli pieluszki bambusowe: jak dobrać pieluszkę do delikatnej skóry dziecka?

Pieluszki bambusowe od jakiegoś czasu są bardzo popularne, a  zainteresowanie nimi ciągle wzrasta. Co sprawia, że te produkty zyskały zaufanie rodziców? Dowiedz się, dlaczego te wielorazowe pieluchy są znakomitą alternatywą dla jednorazowych... więcej »
Kosz Mojżesza i inne akcesoria ekologiczne, które warto zapewnić niemowlęciu

Kosz Mojżesza i inne akcesoria ekologiczne, które warto zapewnić niemowlęciu

Akcesoria dla niemowlęcia powinny być nie tylko funkcjonalne, ale również ekologiczne – dzięki temu będziemy mogli mieć pewność, że maluszek nie ma styczności z przedmiotami, które mogłyby wywołać niepożądane reakcje, na przykład... więcej »
Dlaczego seniorzy powinni przyjmować probiotyki?

Dlaczego seniorzy powinni przyjmować probiotyki?

Czy seniorzy powinni przyjmować specjalne probiotyki dla osób starszych i kiedy warto je włączyć do diety? Odpowiedzi znajdziesz w  poniższym tekście. ... więcej »
Życie zgodnie z filozofią lagom

Życie zgodnie z filozofią lagom

Lagom to szwedzkie słowo, które nie ma bezpośredniego tłumaczenia na inne języki. Najbliżej mu do określenia "właśnie tyle, ile trzeba". Filozofia ta promuje harmonię, równowagę i umiarkowanie we wszystkich aspektach życia. W jaki... więcej »
Jak naturalne kosmetyki wpływają na zdrowie skóry dzieci?

Jak naturalne kosmetyki wpływają na zdrowie skóry dzieci?

Skóra noworodków, niemowląt, dzieci jest bardzo delikatna i wrażliwa. Do jej pielęgnacji należy stosować naturalne, hipoalergiczne i dokładnie przetestowane kosmetyki. Zmniejszają ryzyko podrażnienia skóry. Za to odpowiednio nawilżają i... więcej »

Zieloni eksperci

Waldemar Czerwoniec – lekarz ginekolog z 30-letnim stażem Magdalena Modlibowska – coach zdrowia, socjolog, ekolog Joanna Mendecka – psycholog, dietetyk, www.mamowanie.pl Monika Lipowska-Hajduk – psycholog, www.szczesliwa-mama.pl Jolanta Wrzesińska – ekonomistka, podróżniczka, ekoPanidomu :D Marta Tyszko – wielbicielka surowców naturalnych, gaj-oliwny.pl Wanda Hałuniewicz – Certyfikowany Doradca Noszenia ClauWi®, Pasiata.pl Agata Bala – propagatorka naturalnego pieluchowania, www.pupus.pl Katarzyna Wysocka – architekt zieleni Grażyna Ziółkowska - lekarz pediatra oraz specjalista medycyny rodzinnej z 16 letnim stażem Ania i Krzysztof Kobus – podróżnicy, www.malyporoznik.pl Anna Zielińska – antropolog, ekolog żywienia, www.bio-diet.pl Natalia Przybysz – specjalistka do organizacji wolnego czasu z dziećmi Kinga Toczewska vel Myszka Agata Natalia Kozdra – www.ekokobieta.com.pl Hanna Walczyk - handmadowa mama szydełko, druty to jej atuty Agnieszka Dziśko Puchała – adwokat, www.kancelaria-szczecin.com Marta Kierzkowska-Grzybek – fotografka i bębniarka, www.martagrzybek.selia.pl Rafał Młyński – logopeda, prywatna szkoła "SALWATOR" Joanna Koszewska – specjalista ds. Żywienia i Dietetyki, www.dietetyka.waw.pl Mariusz Jaworski – Dyplomowany Dietetyk Kliniczny Aleksandra Kus – rzeźbiarka i nauczycielka Marcin T. Zakrzewski – organizuje i prowadzi szkolenia dla przyszłych doradców, www.chustomania.pl Izabela Lenkiewicz – lekarz, strony: www.przedporodem.pl, www.blog.przedporodem.pl Iwona Sławek – specjalista ds. ochrony środowiska, www.ecoekspertyzy.pl Anna Buchmiet – doradca Noszenia po kursie Die Trageschule® Dresden, strona: www.maminek.pl Matylda Cygalska – doradca dietetyczny, www.zdrowosfera.pl Anna Nogajska – ekspertka od naturalnego pieluchowania oraz chustowania, strona: www.ekobaby.pl Iwona Styrenczak – położna z 17-letnim stażem Alicja Sieklucka – pedagog z ponad 25-letnim stażem pracy z dziećmi Magdalena Słomkowska – doradca laktacyjny; www.centrumdlamamy.com Martyna Kędziora – lekarka, joginka z 7-letnim stażem, nauczycielka jogi Karol Krzysztoń - radca prawny, Kancelaria Radcy prawnego Karol Krzysztoń Magdalena Kowalska Leszek Jaćkiewicz – stały współpracownik miesięcznika "Góry", autor przewodników "Nieznane Tatry"