Ekorodzice

Moje dziecko lubi nianię

25.07.2016, 12:58 Moje dziecko lubi nianię

Pieniądze ważniejsze od dziecka, nieoczekiwana absencja w pracy, drobne kradzieże. Na te wszystkie problemy możesz napotkać wynajmując niesprawdzoną opiekunkę do dziecka z ogłoszenia. Jednak dobra niania to skarb zarówno dla dorosłego jak i dziecka, dlatego warto poświęcić więcej czasu na znalezienie tej odpowiedniej. Jak to zrobić?

Zasada nr 1: Pieniądze to nie wszystko 

Wiadomo, że im  ktoś ma większe doświadczenie tym większej pensji się spodziewa. Jednak należy pamiętać, że droższa niania nie oznacza wcale lepszej opieki dla naszego dziecka.  Musimy pamiętać, że dobra opiekunka do dziecka chce dla nas jak najlepiej. Interesuje się naszym dzieckiem bardziej niż zarobkami. Jeśli potencjalna kandydatka na nianię chce spotkać się z naszym dzieckiem zanim ustali stawkę to dobry znak. Niestety jeśli przed spotkaniem woli ustalić stawkę, należy takiej pani podziękować.

Zasada nr 2: Starsza niania nie jest zła

Dużo osób szukając niani stawia na młode studentki zapominając o starszych osobach, którzy odchowali już swoje pociechy i mają duże doświadczenie w tym temacie. Często odciążają nas od codziennych obowiązków pomagają też w prowadzeniu domu. Osoby starsze zarówno panie jak i panowie cudownie potrafią czerpać przyjemność z przebywania z dziećmi, fantastycznie się nieraz dopełniają. Ta energia, iskierki w oczach i ciekawość świata przeplatają się wtedy z dobrotliwym spojrzeniem, spokojem,wyrozumiałością i doświadczeniem.  Nie jest to reguła, ale zazwyczaj starsze osoby lepiej radzą sobie z emocjami i nie przelewają niepowodzeń miłosnych na podopiecznych, co jest bardzo powszechne wśród nastolatek.

Zasada nr 3:  Mniej znaczy więcej

Dużo  kobiet zmienia nianie jak rękawiczki. Wiadomo, że pierwsze dni z nowym dzieckiem bywają trudne. Niania to też człowiek i nie jest idealna, ale warto dać jej szansę. Wzajemne zaufanie zazwyczaj owocuje budowaniu więzi. Niania która nie czuje się jak w obserwatorium lepiej pracuje i jest mniejsze prawdopodobieństwo, że zostawi Twoje dziecko bez opieki z dnia na dzień. Oczywiście nie oznacza to, że nie należy kontrolować osoby z którą zostawiamy naszą pociechę. Ważny jest umiar i racjonalne podejście. Dla dzieci każda nowa osoba to stres. Staraj się wiec go im ograniczać!

Zasada nr 4: Matki nikt nie zastąpi

Konieczność zatrudnienia opiekunki to wręcz wymóg naszych czasów. Często kobiety wracają do pracy w celu utrzymania rodziny lub z powodu swoich ambicji zawodowych. Jest to bardzo zdrowe zjawisko, ponieważ kobieta niezadowolona z tego, że nie pracuje i jest uwiązana w domu przy dziecku, może nieświadomie przelewać na nie swoją frustrację.  Jednak należy pamiętać, że szukasz niani, a nie drugiej mamy dla Twojego dziecka. To ma być osoba, która Cię zastąpi podczas Twojej nieobecności, ale nie w procesie wychowawczym. To ty decydujesz w jaki sposób chcesz wychować swoje dziecko i jakimi metodami. Jeśli ktoś bił swoje dzieci w przeszłości, nie oczekuj, że z twoim dzieckiem postąpi inaczej. Zawsze sprawdzaj jakimi metodami posługuje się potencjalna niania zanim ją zatrudnisz.

Zasada nr 5: To dziecko decyduje

Musisz obserwować jak dziecko reaguje na nianię. Czy ją lubi, szanuje. Jak się zachowuje odkąd  pojawiła się w domu? Czy zmieniło się jego słownictwo, zachowanie? Nawet  osoba z najlepszymi referencjami i studiami jeśli nie lubi dzieci, albo nasza pociecha jej nie lubi nie będzie nigdy odpowiednią osobą do opieki.  Najciężej jest znaleźć dobrą nianię w stolicy. Dobra opiekunka do dziecka w Warszawie  jest na wagę złota, ale jest to możliwe zwłaszcza korzystając z pomocy internetowych wyszukiwarek dla niań.


Zobacz pozostałe porady

Hit ostatnich lat, czyli pieluszki bambusowe: jak dobrać pieluszkę do delikatnej skóry dziecka?

Hit ostatnich lat, czyli pieluszki bambusowe: jak dobrać pieluszkę do delikatnej skóry dziecka?

Pieluszki bambusowe od jakiegoś czasu są bardzo popularne, a  zainteresowanie nimi ciągle wzrasta. Co sprawia, że te produkty zyskały zaufanie rodziców? Dowiedz się, dlaczego te wielorazowe pieluchy są znakomitą alternatywą dla jednorazowych... więcej »
Kosz Mojżesza i inne akcesoria ekologiczne, które warto zapewnić niemowlęciu

Kosz Mojżesza i inne akcesoria ekologiczne, które warto zapewnić niemowlęciu

Akcesoria dla niemowlęcia powinny być nie tylko funkcjonalne, ale również ekologiczne – dzięki temu będziemy mogli mieć pewność, że maluszek nie ma styczności z przedmiotami, które mogłyby wywołać niepożądane reakcje, na przykład... więcej »
Dlaczego seniorzy powinni przyjmować probiotyki?

Dlaczego seniorzy powinni przyjmować probiotyki?

Czy seniorzy powinni przyjmować specjalne probiotyki dla osób starszych i kiedy warto je włączyć do diety? Odpowiedzi znajdziesz w  poniższym tekście. ... więcej »
Życie zgodnie z filozofią lagom

Życie zgodnie z filozofią lagom

Lagom to szwedzkie słowo, które nie ma bezpośredniego tłumaczenia na inne języki. Najbliżej mu do określenia "właśnie tyle, ile trzeba". Filozofia ta promuje harmonię, równowagę i umiarkowanie we wszystkich aspektach życia. W jaki... więcej »
Jak naturalne kosmetyki wpływają na zdrowie skóry dzieci?

Jak naturalne kosmetyki wpływają na zdrowie skóry dzieci?

Skóra noworodków, niemowląt, dzieci jest bardzo delikatna i wrażliwa. Do jej pielęgnacji należy stosować naturalne, hipoalergiczne i dokładnie przetestowane kosmetyki. Zmniejszają ryzyko podrażnienia skóry. Za to odpowiednio nawilżają i... więcej »

Zieloni eksperci

Waldemar Czerwoniec – lekarz ginekolog z 30-letnim stażem Magdalena Modlibowska – coach zdrowia, socjolog, ekolog Joanna Mendecka – psycholog, dietetyk, www.mamowanie.pl Monika Lipowska-Hajduk – psycholog, www.szczesliwa-mama.pl Jolanta Wrzesińska – ekonomistka, podróżniczka, ekoPanidomu :D Marta Tyszko – wielbicielka surowców naturalnych, gaj-oliwny.pl Wanda Hałuniewicz – Certyfikowany Doradca Noszenia ClauWi®, Pasiata.pl Agata Bala – propagatorka naturalnego pieluchowania, www.pupus.pl Katarzyna Wysocka – architekt zieleni Grażyna Ziółkowska - lekarz pediatra oraz specjalista medycyny rodzinnej z 16 letnim stażem Ania i Krzysztof Kobus – podróżnicy, www.malyporoznik.pl Anna Zielińska – antropolog, ekolog żywienia, www.bio-diet.pl Natalia Przybysz – specjalistka do organizacji wolnego czasu z dziećmi Kinga Toczewska vel Myszka Agata Natalia Kozdra – www.ekokobieta.com.pl Hanna Walczyk - handmadowa mama szydełko, druty to jej atuty Agnieszka Dziśko Puchała – adwokat, www.kancelaria-szczecin.com Marta Kierzkowska-Grzybek – fotografka i bębniarka, www.martagrzybek.selia.pl Rafał Młyński – logopeda, prywatna szkoła "SALWATOR" Joanna Koszewska – specjalista ds. Żywienia i Dietetyki, www.dietetyka.waw.pl Mariusz Jaworski – Dyplomowany Dietetyk Kliniczny Aleksandra Kus – rzeźbiarka i nauczycielka Marcin T. Zakrzewski – organizuje i prowadzi szkolenia dla przyszłych doradców, www.chustomania.pl Izabela Lenkiewicz – lekarz, strony: www.przedporodem.pl, www.blog.przedporodem.pl Iwona Sławek – specjalista ds. ochrony środowiska, www.ecoekspertyzy.pl Anna Buchmiet – doradca Noszenia po kursie Die Trageschule® Dresden, strona: www.maminek.pl Matylda Cygalska – doradca dietetyczny, www.zdrowosfera.pl Anna Nogajska – ekspertka od naturalnego pieluchowania oraz chustowania, strona: www.ekobaby.pl Iwona Styrenczak – położna z 17-letnim stażem Alicja Sieklucka – pedagog z ponad 25-letnim stażem pracy z dziećmi Magdalena Słomkowska – doradca laktacyjny; www.centrumdlamamy.com Martyna Kędziora – lekarka, joginka z 7-letnim stażem, nauczycielka jogi Karol Krzysztoń - radca prawny, Kancelaria Radcy prawnego Karol Krzysztoń Magdalena Kowalska Leszek Jaćkiewicz – stały współpracownik miesięcznika "Góry", autor przewodników "Nieznane Tatry"