Ekorodzice

Materac – najważniejszy element łóżka dla dziecka i rodziców

25.03.2018, 22:52 Materac – najważniejszy element łóżka dla dziecka i rodziców

Meblując pokój, nie bez powodu najwięcej uwagi przykładamy do wyboru łóżka. Odpowiednie miejsce do spania znacząco wpływa na jakość naszego snu i pozwala na pełny, nocny odpoczynek. Jednak nie każdy z nas wie dokładnie na co warto zwrócić uwagę, wybierając ramę czy stelaż do materaca. Jak zapewnić sobie możliwość snu w najlepszych możliwych warunkach?

Najważniejszą częścią naszego nowego łóżka powinien być z pewnością materac. Niestety często to zaniedbujemy – przeciętna wyprzedaż materacy w pobliskim sklepie meblowym sprawia, że bierzemy najtańszy, skupiając się bardziej na widocznych, dekoracyjnych elementach miejsca do spania. Niesłusznie – to materacowi i stelażowi pod materac powinniśmy poświęcić najwięcej uwagi. Przede wszystkim, wybierając materac, musimy uwzględnić szerokość łóżka; możliwe, że zamiast jednego szerokiego, sensowniej będzie kupić dwa węższe. Warto też zwrócić uwagę na pozycję ciała, w jakiej śpimy – zwyczajowo, osoby śpiące na plecach powinny mieć materac o większej twardości. W sklepie dobrze jest wykonać test materacy – najlepszy będzie dla nas ten, na którym, po ułożeniu się w ulubionej pozycji, poczujemy że kręgosłup układa się w linii prostej; nie powinniśmy za to czuć mrowienia w nogach ani w plecach. Przy podwójnym łóżku warto też zwrócić uwagę na to, czy każde z nas ma odpowiednią ilość miejsca oraz możliwość swobodnej zmiany pozycji ciała. Na tej części łóżka nie warto oszczędzać – choć często kusi nas wyprzedaż materacy w ekstremalnie niskich kwotach, warto zwrócić uwagę jakiej jest on jakości. Z reguły droższy materac to także lepszy wkład i zaawansowane rozwiązania jeśli chodzi o konstrukcję. Ceny materacy są różne, na pewno możesz więc znaleźć coś dla siebie, przekonaj się o tym na stronie jednego z wiodącym producentów materacy w Polsce: http://pl.tempur.com/materace/.

Twardy czy miękki – jaki wybrać materac?

Podstawowym dylematem przy kupnie materaca jest to, czy wybrać twardy czy miękki. Obiegowa opinia głosi, że dla kręgosłupa najlepiej, by był on jak najtwardszy. Sprawa nie jest jednak aż tak prosta. Każdy z nas ma bowiem inną budowę ciała, a co za tym idzie, powinien mieć dopasowany materac o innej twardości. Zbyt twardy materac powoduje sztywność i ból pleców i karku. Z kolei materac zbyt miękki będzie się pod nami zapadał i deformował. Zwyczajowo przyjmuje się regułę, że im mniejsza masa ciała, tym bardziej miękki powinien być materac. Osoby o wadze poniżej czterdziestu kilogramów – przeważnie dzieci i młodzież – powinny mieć zatem materac bardzo miękki; miękki nadaje się dla tych, którzy ważą od czterdziestu do sześćdziesięciu kilogramów. Średnio twardy, najczęściej wybierany, idealny jest dla osób o wadze między sześćdziesiąt a sto kilogramów, zaś bardzo twardy – dla tych, którzy ważą powyżej stu. Warto jednak pamiętać, że dochodzą jeszcze osobiste preferencje – jeśli niezbyt dobrze czujemy się na materacu z naszej skali wagowej, z pewnością powinniśmy wybrać inny.

Stelaże do materacy – jak wybrać idealny?

Stelaże do materacy to kolejna kwestia, na którą warto zwrócić szczególną uwagę. Stelaż bardzo poprawia bowiem jakość naszego snu: utrzymuje twardość materaca, przedłużając tym samym jego trwałość, jak również ułatwia jego wentylację, co pomaga uniknąć nam nagromadzenia się roztoczy, kurzu i i innego rodzaju drobnoustrojów. Ogólna reguła głosi, że im więcej listewek znajduje się w stelażu, tym lepiej rozkłada on ciężar ciała użytkownika. Najbardziej znane stelaże do materacy to stelaże szczebelkowe – ich zadaniem jest przede wszystkim usztywnienie tej części łóżka. Pasują one najczęściej do materacy kokosowych. Warto jednak zwrócić uwagę na stelaż wykonany z giętkich listew – dopasowuje się on do giętkości materaca i naszego ciała. Najbardziej cenione są zaś stelaże do materacy regulowane – można tam dowolnie ustawiać rozstaw i szerokość listew, co nie jest bez znaczenia, gdy łóżko ma stać, na przykład, w pokoju gościnnym i być użytkowane przez wiele osób. Stelaże do materacy mogą być także regulowane elektrycznie lub mechanicznie, w taki sposób, by dopasowywały ustawienie materaca do głowy, a niekiedy także reszty ciała użytkownika. To zdecydowanie najlepsza opcja – pomaga bowiem na zachowanie pełnego komfortu przebywania w łóżku, a co za tym idzie, lepszy sen. Tego typu stelaż pasuje do materacy lateksowych. Często posiadają one usługę sterowania pilotem – to najlepsze wyjście w przypadku osób chorych, o ograniczonej możliwości poruszania się. Ceny materacy z różnorakimi stelażami, podobnie jak rodzaje tychże, wahają się od bardzo niskich, do bardzo wysokich.



Zobacz pozostałe porady

Kosz Mojżesza i inne akcesoria ekologiczne, które warto zapewnić niemowlęciu

Kosz Mojżesza i inne akcesoria ekologiczne, które warto zapewnić niemowlęciu

Akcesoria dla niemowlęcia powinny być nie tylko funkcjonalne, ale również ekologiczne – dzięki temu będziemy mogli mieć pewność, że maluszek nie ma styczności z przedmiotami, które mogłyby wywołać niepożądane reakcje, na przykład... więcej »
Dlaczego seniorzy powinni przyjmować probiotyki?

Dlaczego seniorzy powinni przyjmować probiotyki?

Czy seniorzy powinni przyjmować specjalne probiotyki dla osób starszych i kiedy warto je włączyć do diety? Odpowiedzi znajdziesz w  poniższym tekście. ... więcej »
Życie zgodnie z filozofią lagom

Życie zgodnie z filozofią lagom

Lagom to szwedzkie słowo, które nie ma bezpośredniego tłumaczenia na inne języki. Najbliżej mu do określenia "właśnie tyle, ile trzeba". Filozofia ta promuje harmonię, równowagę i umiarkowanie we wszystkich aspektach życia. W jaki... więcej »
Jak naturalne kosmetyki wpływają na zdrowie skóry dzieci?

Jak naturalne kosmetyki wpływają na zdrowie skóry dzieci?

Skóra noworodków, niemowląt, dzieci jest bardzo delikatna i wrażliwa. Do jej pielęgnacji należy stosować naturalne, hipoalergiczne i dokładnie przetestowane kosmetyki. Zmniejszają ryzyko podrażnienia skóry. Za to odpowiednio nawilżają i... więcej »
Świąteczna magia z autem na akumulator - poradnik zakupowy

Świąteczna magia z autem na akumulator - poradnik zakupowy

Święta to doskonały czas, aby sprezentować dziecku coś naprawdę wyjątkowego. Tym pożadanym prezentem może stać się auto na akumulator. Co chwilę w sprzedaży pojawiają się nowe modele aut na akumulator, które przyciągają uwagę zarówno... więcej »

Zieloni eksperci

Waldemar Czerwoniec – lekarz ginekolog z 30-letnim stażem Magdalena Modlibowska – coach zdrowia, socjolog, ekolog Joanna Mendecka – psycholog, dietetyk, www.mamowanie.pl Monika Lipowska-Hajduk – psycholog, www.szczesliwa-mama.pl Jolanta Wrzesińska – ekonomistka, podróżniczka, ekoPanidomu :D Marta Tyszko – wielbicielka surowców naturalnych, gaj-oliwny.pl Wanda Hałuniewicz – Certyfikowany Doradca Noszenia ClauWi®, Pasiata.pl Agata Bala – propagatorka naturalnego pieluchowania, www.pupus.pl Katarzyna Wysocka – architekt zieleni Grażyna Ziółkowska - lekarz pediatra oraz specjalista medycyny rodzinnej z 16 letnim stażem Ania i Krzysztof Kobus – podróżnicy, www.malyporoznik.pl Anna Zielińska – antropolog, ekolog żywienia, www.bio-diet.pl Natalia Przybysz – specjalistka do organizacji wolnego czasu z dziećmi Kinga Toczewska vel Myszka Agata Natalia Kozdra – www.ekokobieta.com.pl Hanna Walczyk - handmadowa mama szydełko, druty to jej atuty Agnieszka Dziśko Puchała – adwokat, www.kancelaria-szczecin.com Marta Kierzkowska-Grzybek – fotografka i bębniarka, www.martagrzybek.selia.pl Rafał Młyński – logopeda, prywatna szkoła "SALWATOR" Joanna Koszewska – specjalista ds. Żywienia i Dietetyki, www.dietetyka.waw.pl Mariusz Jaworski – Dyplomowany Dietetyk Kliniczny Aleksandra Kus – rzeźbiarka i nauczycielka Marcin T. Zakrzewski – organizuje i prowadzi szkolenia dla przyszłych doradców, www.chustomania.pl Izabela Lenkiewicz – lekarz, strony: www.przedporodem.pl, www.blog.przedporodem.pl Iwona Sławek – specjalista ds. ochrony środowiska, www.ecoekspertyzy.pl Anna Buchmiet – doradca Noszenia po kursie Die Trageschule® Dresden, strona: www.maminek.pl Matylda Cygalska – doradca dietetyczny, www.zdrowosfera.pl Anna Nogajska – ekspertka od naturalnego pieluchowania oraz chustowania, strona: www.ekobaby.pl Iwona Styrenczak – położna z 17-letnim stażem Alicja Sieklucka – pedagog z ponad 25-letnim stażem pracy z dziećmi Magdalena Słomkowska – doradca laktacyjny; www.centrumdlamamy.com Martyna Kędziora – lekarka, joginka z 7-letnim stażem, nauczycielka jogi Karol Krzysztoń - radca prawny, Kancelaria Radcy prawnego Karol Krzysztoń Magdalena Kowalska Leszek Jaćkiewicz – stały współpracownik miesięcznika "Góry", autor przewodników "Nieznane Tatry"