Ekorodzice

Lekcja 17 Dlaczego rozróżniamy barwy? Kto to jest daltonista?



To, że możemy zobaczyć, jakiego koloru jest rzeka, niebo czy piłka plażowa, zawdzięczamy specjalnym komórkom o kształcie stożka, tzw. czopkom. Komórki te znajdują się w wewnętrznej części gałki ocznej, a każdy człowiek ma ich około siedem milinów w jednym oku. Niektóre czopki reagują na kolor czerwony, inne na niebieski, a jeszcze inne na zielony. To właśnie one przesyłają wiadomości do mózgu, który łączy wszystkie informacje i przekazuje człowiekowi, jaki kolor widzi w danym momencie. Jednak są  dzieci i dorośli którzy nie rozróżniają kolorów, zwłaszcza niebieskiego i czerwonego. Takich ludzi nazywamy daltonistami.

ZADANIE EKOJEŻA


Przygotuj kartkę papieru i przetnij ją na pół. Na jednej części narysuj czerwony trójkąt, a potem patrz na niego przez okrągłe sześćdziesiąt sekund. Możesz poprosić kogoś dorosłego, aby odmierzał czas. Po upływie minuty spójrz na białą kartkę papieru. Jaki kolor ma teraz twój rysunek? Jeśli masz ochotę, możesz to samo doświadczenie przeprowadzić z niebieskim trójkątem.


Co się stało?

Gdy swój wzrok skierowałeś na białą kartkę papieru, czopki wrażliwe na czerwone światło przez krótki czas nie pracowały i wtedy zamiast czerwonego trójkąta widziałeś niebiesko-zielony obraz. Sprawdź, jakie zmiany zajdą w przypadku niebieskiego trójkąta i zanotuj swoje obserwacje.

Pliki do ściągnięcia:
» lekcja17.jpg