Ekorodzice

Kubeczki menstruacyjne, wielorazowe podpaski i tampony – EKOmenstruacja

Autor: EkoKobieta 2011.03.15, 11:39
Ciepłe dni, to nie tylko powód do porządków w mieszkaniu. To również dobry czas na uporządkowanie siebie. Warto wykorzystać zwiększoną ilość energii i zmienić swoje mało zielone przyzwyczajenia. Niewiele jest bardziej intymnych i trudnych do zmiany nawyków niż te dotyczące menstruacji. Większość z nas dorastała w świecie, w którym jedyną dostępną formą ochrony w czasie miesiączki były jednorazowe podpaski i tampony.

fot. www.sxc.hu

Z opowieści mam znamy historyjki o wacie, ligninie i o problemach z nimi związanych. Nierzadko jeszcze w szkole podstawowej uraczono nas pogadanką na temat menstruacji przeprowadzoną przez jednego z wiodących producentów podpasek, po której sprezentowano nam "próbki". Czyli ideologizacja do produktów jednorazowych naładowanych zbędnymi, toksycznymi dla środowiska i kobiecego zdrowia substancjami zaczyna się już w młodym wieku, a potem tylko narasta. Wiosna to idealny czas na rozprawienie się z tymi starymi przyzwyczajeniami i przerzucenie się na jedną z ekologicznych alternatyw dla konwencjonalnych tamponów i podpasek.

Ale cóż takiego znajduje się w konwencjonalnych podpaskach i tamponach?
  • Przeciętna kobieta zużywa w ciągu swojego życia około 11 tysięcy podpasek i tamponów. Wszystkie miesiączkujące Polki miesięcznie zużywają ich około 150 milionów. Większość ląduje na wysypiskach śmieci albo w toaletach. Ale nie o samą liczbę rzecz się rozchodzi.

  • Do produkcji podpasek i tamponów wykorzystuje się bawełnę, którą nawożono pestycydami i traktowano środkami owadobójczymi. Oprócz nieorganicznej bawełny w skład podpasek i tamponów wchodzi też często miazga papierowa, lub syntetyczny jedwab. Te materiały w  połączeniu z plastikowym spodem powodują, że skóra nie oddycha i tworzy się niekorzystna flora bakteryjna, co sprzyja tworzeniu się odparzeń i  infekcjom.

  • Folia użyta w podpaskach jako siateczka na wierzchu i wkładka na dnie podpaski (polietylen lub polipropylen) rozkłada się nawet 300 lat.

  • Wiele podpasek zawdzięcza swoją chłonność superabsorbującym pudrom i żelom, czyli czysto chemicznym dodatkom, które dodawane do podpasek wysuszają delikatną skórę waginy, przyczyniają się do podrażnień i mogą powodować alergie.

  • Również perfumy, mające za zadanie zapewnienie "świeżego" zapachu, to substancje o negatywnych konsekwencjach zarówno dla środowiska naturalnego, jak i zdrowia.

  • W procesie wybielania chlorem, któremu poddawane są podpaski (nie w celu ich dezynfekcji, a dla czysto wizualnego efektu białości – sterylne podpaski i tampony tracą na chłonności), wytwarzają się dioksyny, większym natężeniu powodujące raka (info. Światowa Organizacja Zdrowia).
  • Wszystko to, co zostało użyte do wyprodukowania podpasek czy tamponów przedostaje się do naszego organizmu przez bardzo chłonną śluzówkę, a następnie w procesie rozkładu toksyczne substancje trafiają do środowiska naturalnego, zatruwając je.

I co ma zrobić kobieta, aby nie narażać środowiska naturalnego ani siebie na działanie toksyn?

Poprzez promocję ekologicznych alternatyw dla konwencjonalnych tamponów i podpasek sklep internetowy EkoKobieta ma nadzieję wspomagać kobiety w rozwiązywaniu tego problemu.

  • Pierwszą, można powiedzieć podstawową, alternatywą w ofercie EkoKobiety są biodegradowalne, jednorazowe podpaski i tampony Organyc, zrobione w 100% z bawełny organicznej i niebielone chlorem. Nie wymagają od swoich użytkowniczek żadnych zmian w miesiączkowych przyzwyczajeniach, a jedynie zmiany producenta.

  • Podstawową cechą kolejnych eko-produktów menstruacyjnych, która wzbudza największe kontrowersje wśród kobiet i nie tylko, jest ich wielorazowość. Dla wielu idea prania ich lub mycia, czyli zwiększonego kontaktu z własną krwią miesiączkową jest trudna do zaakceptowania. Ale warta do rozważenia, zważywszy na korzyści dla środowiska naturalnego, zdrowia, ale też kieszeni, płynących z wielorazowych produktów.




Komentarzy: 4
{opis}
13.07.2013 12:57 - cerrotorre8
What?
{opis}
23.04.2012 12:07 - lilify
Czytałam już kilka artykułów o tych kubeczkach jest to dosyć ciekawe i na pewno pro ekologiczne, ale trochę się tego obawiam i jakoś to do mnie nie do końca przemawia. A odnośnie tamponów to czytałam artykuł, iż substancja w nich zawarta zwiększa ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy, staram się więc ich nie używać. Wielorazowe wkładki bawełniane są ok.
{opis}
28.04.2011 11:05 - wielodzietna
A macie może wykrój na ta wielorazówkę?
{opis}
20.04.2011 13:26 - dociekliwa
Jakoś nie mogę sobie wyobrazić jak niby sobie ten kubeczek mam wsadzić... Za to biodegradowalne wkładki to jest strzał w 10!
Najlepsze prezenty świąteczne
zrobione własnoręcznie np. techniką decoupage
praktyczne, takie które przydadzą się w domu, a nie będą tylko ozdobą
dobra książka - ma szanse trafić w gust każdego
karta podarunkowa
inne