Ekorodzice

Jak tkać?

Autor: Kinga Toczewska ze sklepu Myszka Agata 2011.07.27, 08:53
Tkactwo to tradycyjne zajęcie, które znane jest ludzkości już od tysięcy lat jako rzemiosło i jako sztuka. Takie funkcje spełnia i w naszych czasach, ale dodatkowo tkanie pięknymi kolorami jest także doskonałą zabawą edukacyjną dla dzieci. O tym, jak tkać, opowie nam Myszka Agata.

Tkać mogą już pięciolatki, dzięki czemu mimochodem trenują sprawność manualną paluszków. Taki trening przygotowuje je do nauki pisania oraz innych precyzyjnych zadań, które będą na nie czekać w szkole. Tkanie to ćwiczenie, które nie jest nudne, gdyż w trakcie pracy dziecko jest żywo zainteresowane dobieraniem kolorów i oczekiwaniem na końcowy efekt. Nawet jeżeli rodzic nie zszyje potem z tej tkaniny torebeczki czy kosmetyczki, posiadanie własnoręcznie wykonanej serwetki/dywanika też daje dziecku dużo satysfakcji.

Ćwiczenie przebiega najciekawiej, jeżeli dziecko ma do wyboru wiele kolorowych włóczek. Mogą one być różnych grubości i faktur. Wtedy efekt jest jeszcze lepszy. Jedynie bardzo cienkie nitki takie jak kordonek czy mulina nie nadają się dla przedszkolaków na dłuższą metę. Praca tylko takimi nićmi będzie dla nich zbyt nużąca.

Dajmy dzieciom swobodnie dobierać kolory z dużej puli. Czasami możemy być zaskoczenie tworzonymi przez nie zestawieniami. Ale niezależnie od tego, jak odważne były pomysły kolorystyczne, efekt zawsze jest ciekawy i co najważniejsze ładny. Dla mnie jest to zawsze fascynujące – przyglądanie się jak właśnie najmłodsi oryginalnie zestawiają barwy, a na koniec uzyskują piękną pracę.



Poprzez takie zajęcie dziecko również rozwija w sobie poczucie sprawności i samodzielności, które sprzyjają podnoszeniu własnej wartości. Jednocześnie tkanie uspokaja i wycisza, a przy tym rozwija:
  • koncentrację uwagi
  • zmysł dotyku i ruchu
  • wyczucie barw
  • koordynację wzrokowo-ruchową
  • sprawność manualną
  • wytrwałość
Aż trudno uwierzyć, że tak prosta czynność jak przewlekanie nitki nad i pod osnową może kształcić tak różnorodne umiejętności.


Przeczytaj także:

Zabawy z plasteliną dla małych dzieci – część II

Zabawy z plasteliną dla małych dzieci – część II

O tym, że lepienie, ugniatanie i rozciąganie plasteliny pobudza wyobraźnię, rozwija obie półkule, ćwiczy zdolności manualne oraz usprawnia język dziecka Aleksandra Kus już nam zdążyła powiedzieć. Ale to jeszcze nie wszystko… Przed Wami... więcej »
Fontanna di Trevi

Fontanna di Trevi

W Rzymie jest fontanna, do której wrzuca się pieniążek, aby na pewno tam wrócić. My możemy się zabawić we wrzucanie miedziaków do szklanki z wodą. Na dnie naczynia umieszczamy dziesięciogroszówkę. Osoba, której uda się tak wrzucić... więcej »
Wróżby i zabawy na dziecięce Andrzejki

Wróżby i zabawy na dziecięce Andrzejki

Listopad ma w sobie coś wyjątkowego: nostalgię jesieni łączy z przedsmakiem zimy. Bywa jednak niedoceniany, no bo jak tu lubić te ciemne i zimne wieczory? Świętowanie Andrzejek to dobry pomysł, aby kolejny chłodny dzień stał się pretekstem... więcej »
Magiczne lustro

Magiczne lustro

Dzieci lubią magię, dlatego zabawa w magiczne lustro na pewno przypadnie im do gustu. Co trzeba zrobić? Musisz przygotować tyle talerzyków, ile jest dzieci oraz wziąć jeden dla siebie. Naczynia należy umazać sadzą. Teraz stajemy przed maluchami... więcej »
Miś, ślimak, kapcie i... co było dalej?

Miś, ślimak, kapcie i... co było dalej?

Czy notujesz swoje zadania na małych karteczkach i przyklejasz je na lodówce? Jeśli tak, to pora na małą gimnastykę pamięci. Zaproś do zabawy dziecko. Rozsiądźcie się wygodnie w fotelach, do zabawy nie będzie Wam nic potrzebne. Pierwsza... więcej »


Komentarzy: 2
{opis}
28.07.2011 10:25 - myszkaagata
Bardzo mi miło:)
{opis}
27.07.2011 13:35 - wielodzietna
Bardzo lubimy ten sklep:D Chodzi o Myszkę agatę oczywiście

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »