Ekorodzice

Jak rzeźbić z dwulatkiem?

Autor: Aleksandra Kus 2011.03.03, 09:46
Kto czytał poprzednie artykuły i razem z dzieckiem zaczął rozwijać jego rączki, ten wie, że nawet taki 1,5-roczny maluch potrafi już co nieco stworzyć. Do tej pory skupialiśmy się na płaskich obrazkach, na kropkach, placuszkach, rulonikach i trafianiu do celu. Tymczasem nasz maluch opanował już te umiejętności i czeka na nowości.



Kiedy wprowadzić nową zabawę naszemu smykowi?

Jeśli zaobserwowaliśmy już znudzenie lepieniem, nie zwlekajmy z wprowadzeniem nowej zabawy. Nawet jeśli nie wszystkie poprzednie zadania zrobione były tak idealnie, jak byśmy sobie tego życzyli, to pamiętajmy, że w miarę ćwiczeń rączki naszego dziecka będą coraz sprawniejsze. Za kolejne pół roku maluch nie będzie miał problemów z utoczeniem plastelinowego rulonika czy kulki, o ile w międzyczasie będziemy podsycać jego ciekawość do tworzenia w plastelinie.


Proponuję dziś nową zabawę:

Namawiam Was żebyście właśnie w takim momencie stworzyli z dziećmi pierwsze trójwymiarowe rzeźby. To będzie coś niesamowitego! Spróbujcie ulepić coś, co właśnie w tym okresie najbardziej interesuje Wasze dziecko, np. samochodzik, lalę, koszyczek z kasztankami, a może trójwymiarowego bałwanka, kotka czy ulubionego bohatera bajki. Nie przejmujcie się tym, że wcale nie jest to podobne np. do autka, dzieci mają niesamowitą wyobraźnię i same podpowiedzą Wam, co ulepiliście. A autko czy robaczek trzymany w rączce, którego można poobracać, dorobić ozdoby, a potem z pomocą mamy lub taty spróbować samemu zrobić takie "cudo" – to jest to!


Przypominam, że dziecko najwięcej i najłatwiej przyswajają, obserwując rodziców, więc nie pozwól, aby Twoje dziecko zakodowało sobie, że coś jest zbyt trudne albo że tego nie da się zrobić. W końcu chodzi tu również o pobudzanie wyobraźni, która ma procentować na całe przyszłe życie naszej pociechy. Najlepiej będzie, gdy postarajcie się coś stworzyć, pomimo że jest to trudne. Najłatwiej Wam będzie zrobić to, co jest najmilsze i najbliższe dziecku.


Przeczytaj także:

Zabawy z niemowlakiem za pomocą zmysłów

Zabawy z niemowlakiem za pomocą zmysłów

Nam jako rodzicom zależy na jak najlepszym rozwoju naszych pociech. Niektórym wymyślanie zabaw nie sprawia większego problemu, innym zaś – chociażby się dwoili i troili – przychodzi to z pewną trudnością i z czasem staje się udręką.... więcej »
Zabawy z chustą animacyjną

Zabawy z chustą animacyjną

Zabawy z chustą animacyjną mogą być wyzwaniem dla niejednego szkraba. Zorganizujcie grupę sąsiadów albo kolegów z boiska i wspólnie ze swoimi maluchami sprawdźcie możliwości kolorowego spadochronu. Gotowi na chustowe szaleństwo? więcej »
Jak lepić z plasteliny? – zabawa z szablonami

Jak lepić z plasteliny? – zabawa z szablonami

Drodzy rodzice, aby wzbudzić w waszym dziecku chęć tworzenia i rozwijania umiejętności manualnych, nie trzeba być artystą! Co więcej, nie musimy mieć nawet dobrego smaku (choć to zwykle jest rzecz względna i indywidualna). Do zabawy z plasteliną... więcej »
Ekomalowanie

Ekomalowanie

Różnego rodzaju farby, plastelinę czy klej można kupić w każdym sklepie papierniczym. Ale czy nie lepiej zrobić je samemu w domowym zaciszu? Zaangażujcie do pomocy maluchy, a my zdradzimy Wam kilka prostych i skutecznych sposobów na przygotowanie... więcej »
Wirujące tasiemki

Wirujące tasiemki

Wystarczy patyk i wstążka, aby spędzić aktywnie czas z własnym dzieckiem. Do gałązki mocujemy tasiemkę – im dłuższa, tym lepsza. Puszczamy skoczną muzykę i wywijamy patykiem tak, aby wstążka swobodnie falowała. Natomiast dziecko powinno... więcej »


Komentarzy: 2
{opis}
11.05.2012 12:07 - HAART
przeczytałam z wielkim zainteresowaniem :)
{opis}
07.05.2011 00:36 - wesoly_romek
Bardzo cenne wskazówki. Dziękuję pani Olu!

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »