Ekorodzice

Jak zdrowo i regularnie żywić dzieci? - dla zapracowanych - Maczfit

15.10.2018, 22:19 Jak zdrowo i regularnie żywić dzieci? - dla zapracowanych - Maczfit

Za mamusię, za tatusia, za babcię, za dziadka… Niestety – nie każdego małego niejadka da się w ten sposób przekonać do zjedzenia posiłku do końca albo w ogóle do jedzenia. Niejadek potrafi być wyjątkowo uparty, rodzice mogą szybko stracić cierpliwość… Jak łagodnie i efektywnie przekonać małego buntownika do jedzenia posiłków, do tego zdrowych? 



Wspólna zabawa w kuchni
Dzieci są ciekawe świata. Nie zadowalają ich zbyt proste odpowiedzi, a rodzice powinni zdawać sobie sprawę, że dziecka interesującego się szczegółowo jego otoczeniem nie należy zbywać ogólnymi odpowiedziami, tylko spróbować wzbudzić w nim fascynację. Czy wiecie, że malucha w ten sposób można zachęcić do wspólnego gotowania w kuchni? 

Pomyśl tylko, jak ciekawym można uczynić opowiadanie o produktach spożywczych, które codziennie jemy: skąd się bierze mleko, jak rosną ziemniaki, dlaczego papryka ma tyle kolorów? Od tego już tylko krok do tworzenia zabawnych opowieści i piosenek z warzywami w roli głównej – czy ktoś z nas nie zna wesołej melodii piosenki o zielonym ogórku w garniturku? ;)

Niejadka należy zaangażować we wspólne przygotowywanie posiłków, uczynić w ten sposób gotowanie atrakcyjnym i rodzinnym zajęciem – niejadek powinien mieć chęć na skosztowanie np. kanapek, które robił wraz z mamą i tatą. Kilkulatek może również pomóc w przygotowaniu bardziej skomplikowanego dania – rozbełtać trzepaczką jajka, pod pilnym okiem rodzica pokroić pieczywo w plastry, ozdobić fantazyjnie surówkę lub udekorować zupę natką pietruszki.

Dzieci chętniej jedzą kolorowe potrawy
Powiedzmy sobie szczerze: potrawa ma nie tylko rewelacyjnie smakować, ale również cieszyć oko. Eleganckie i barwne danie sprzyja większej satysfakcji z posiłku i zachęca do jego spożycia. 

Dla dziecka ważne jest, aby jego posiłek wyglądał zachęcająco: popularne są kanapki w kształcie zwierzątek lub buziek czy kolorowe i kremowe zupy. Jeżeli chodzi o zupę – jeden z najlepszych ciepłych posiłków w ciągu dnia – warto poczytać o tym, jakie przepisy warto wypróbować. Najmłodsi często dla zasady nie przepadają za kremami warzywnymi – nawet wtedy, kiedy ich nie skosztowały… Dlatego warto ugotować zupę owocową, która również może być delikatna i wartościowa jednocześnie dla organizmu pociechy, a przy tym smaczna i atrakcyjnie wyglądająca.

Zdrowe posiłki dla dzieci, a zapracowani rodzice

Chcemy, aby nasze dzieci jadły zdrowo, ale ciągle brakuje czasu na wspólne gotowanie? Gorąco polecamy stronę maczfit.pl znajdziecie tam zdrowe kid boxy, czyli zestaw trzech posiłków przeznaczonych dla dzieci. W jego skład wchodzą: II śniadanie, obiad i podwieczorek. Dostępne są w dwóch wariantach kalorycznych: 1100 lub 1400 kcal.  Pozostałe posiłki – śniadanie i kolację – należy dodatkowo uzupełnić we własnym zakresie. Kid Box jest dostępny w czterech różnych wariantach: Regular, Care, Diabetic oraz No gluten & lactose. Dziecko może chętniej podchodzić do posiłków, jeżeli będzie  dostawało takei lunch boxy regularnie lub z naklejką z ulubioną postacią z bajki.

Nic na siłę!

Czasami może bywać tak, że rozmaite atrakcje nie zachęcą dziecka do zjedzenia konkretnego posiłku. Co wtedy robić? Na pewno nie zmuszać do jedzenia na siłę, nie krzyczeć, nie krytykować dziecka. Rodzice nie mogą pozwolić, aby jeszcze bardziej zniechęciło się do jedzenia i zamknęło w sobie – tutaj ważna jest spokojna rozmowa. Niech dziecko np. narysuje swój wymarzony posiłek, zapyta koleżanek i kolegów w przedszkolu, co im smakuje; może jego ulubione postacie z bajek i kreskówek jedzą coś, co można przygotować w domowej kuchni? 

Jeżeli dziecko je bardzo mało, nie zmuszajmy go do jedzenia na siłę. Przytrzymywanie niejadka przy stole nie jest efektywne – lepiej, żeby dziecko zjadło małą porcję, rozsmakowało się w niej, a po odpoczynku i zabawie zjadło kolejny niewielki posiłek, a później samo poprosiło o dokładkę. 

Artykuł powstał we współpracy z maczfit.pl.  


Zobacz pozostałe porady

Hit ostatnich lat, czyli pieluszki bambusowe: jak dobrać pieluszkę do delikatnej skóry dziecka?

Hit ostatnich lat, czyli pieluszki bambusowe: jak dobrać pieluszkę do delikatnej skóry dziecka?

Pieluszki bambusowe od jakiegoś czasu są bardzo popularne, a  zainteresowanie nimi ciągle wzrasta. Co sprawia, że te produkty zyskały zaufanie rodziców? Dowiedz się, dlaczego te wielorazowe pieluchy są znakomitą alternatywą dla jednorazowych... więcej »
Kosz Mojżesza i inne akcesoria ekologiczne, które warto zapewnić niemowlęciu

Kosz Mojżesza i inne akcesoria ekologiczne, które warto zapewnić niemowlęciu

Akcesoria dla niemowlęcia powinny być nie tylko funkcjonalne, ale również ekologiczne – dzięki temu będziemy mogli mieć pewność, że maluszek nie ma styczności z przedmiotami, które mogłyby wywołać niepożądane reakcje, na przykład... więcej »
Dlaczego seniorzy powinni przyjmować probiotyki?

Dlaczego seniorzy powinni przyjmować probiotyki?

Czy seniorzy powinni przyjmować specjalne probiotyki dla osób starszych i kiedy warto je włączyć do diety? Odpowiedzi znajdziesz w  poniższym tekście. ... więcej »
Życie zgodnie z filozofią lagom

Życie zgodnie z filozofią lagom

Lagom to szwedzkie słowo, które nie ma bezpośredniego tłumaczenia na inne języki. Najbliżej mu do określenia "właśnie tyle, ile trzeba". Filozofia ta promuje harmonię, równowagę i umiarkowanie we wszystkich aspektach życia. W jaki... więcej »
Jak naturalne kosmetyki wpływają na zdrowie skóry dzieci?

Jak naturalne kosmetyki wpływają na zdrowie skóry dzieci?

Skóra noworodków, niemowląt, dzieci jest bardzo delikatna i wrażliwa. Do jej pielęgnacji należy stosować naturalne, hipoalergiczne i dokładnie przetestowane kosmetyki. Zmniejszają ryzyko podrażnienia skóry. Za to odpowiednio nawilżają i... więcej »

Zieloni eksperci

Waldemar Czerwoniec – lekarz ginekolog z 30-letnim stażem Magdalena Modlibowska – coach zdrowia, socjolog, ekolog Joanna Mendecka – psycholog, dietetyk, www.mamowanie.pl Monika Lipowska-Hajduk – psycholog, www.szczesliwa-mama.pl Jolanta Wrzesińska – ekonomistka, podróżniczka, ekoPanidomu :D Marta Tyszko – wielbicielka surowców naturalnych, gaj-oliwny.pl Wanda Hałuniewicz – Certyfikowany Doradca Noszenia ClauWi®, Pasiata.pl Agata Bala – propagatorka naturalnego pieluchowania, www.pupus.pl Katarzyna Wysocka – architekt zieleni Grażyna Ziółkowska - lekarz pediatra oraz specjalista medycyny rodzinnej z 16 letnim stażem Ania i Krzysztof Kobus – podróżnicy, www.malyporoznik.pl Anna Zielińska – antropolog, ekolog żywienia, www.bio-diet.pl Natalia Przybysz – specjalistka do organizacji wolnego czasu z dziećmi Kinga Toczewska vel Myszka Agata Natalia Kozdra – www.ekokobieta.com.pl Hanna Walczyk - handmadowa mama szydełko, druty to jej atuty Agnieszka Dziśko Puchała – adwokat, www.kancelaria-szczecin.com Marta Kierzkowska-Grzybek – fotografka i bębniarka, www.martagrzybek.selia.pl Rafał Młyński – logopeda, prywatna szkoła "SALWATOR" Joanna Koszewska – specjalista ds. Żywienia i Dietetyki, www.dietetyka.waw.pl Mariusz Jaworski – Dyplomowany Dietetyk Kliniczny Aleksandra Kus – rzeźbiarka i nauczycielka Marcin T. Zakrzewski – organizuje i prowadzi szkolenia dla przyszłych doradców, www.chustomania.pl Izabela Lenkiewicz – lekarz, strony: www.przedporodem.pl, www.blog.przedporodem.pl Iwona Sławek – specjalista ds. ochrony środowiska, www.ecoekspertyzy.pl Anna Buchmiet – doradca Noszenia po kursie Die Trageschule® Dresden, strona: www.maminek.pl Matylda Cygalska – doradca dietetyczny, www.zdrowosfera.pl Anna Nogajska – ekspertka od naturalnego pieluchowania oraz chustowania, strona: www.ekobaby.pl Iwona Styrenczak – położna z 17-letnim stażem Alicja Sieklucka – pedagog z ponad 25-letnim stażem pracy z dziećmi Magdalena Słomkowska – doradca laktacyjny; www.centrumdlamamy.com Martyna Kędziora – lekarka, joginka z 7-letnim stażem, nauczycielka jogi Karol Krzysztoń - radca prawny, Kancelaria Radcy prawnego Karol Krzysztoń Magdalena Kowalska Leszek Jaćkiewicz – stały współpracownik miesięcznika "Góry", autor przewodników "Nieznane Tatry"