Ekorodzice

Jak czyścić pralkę?

Autor: Jola Wrzesińska 2015.03.01, 20:18

Pralkę czyścimy w dwóch celach. Po pierwsze, aby pozbyć się niechcianego zapachu z jej wnętrza, po drugie, aby odkamienić bęben pralki i automatycznie wydłużyć jej żywotność. Oba powody są wystarczająco dobre, aby zaopatrzyć się w sodę, kwasek i ocet.

Czyszczenie pralki za pomocą sody oczyszczonej
Pewnym i lubianym przez wszystkich sposobem dezynfekcji pralki jest nastawianie pustego prania z sodą oczyszczoną. W tym celu 3/4 szklanki sody oczyszczonej wsypujemy do pojemnika na proszek i włączamy pełny cykl prania ustawiony na temperaturę 90 stopni Celcjusza.

Czyszczenie pralki za pomocą octu
Mniej lubiany sposób dezynfekcji pralki (z powodu zapachu, jaki się pojawia w mieszkaniu) to metoda z octem. Aby wyczyścić pralkę wlewamy do pojemnika na proszek 3/4 szklanki octu i włączamy pełny cykl prania ustawiony na temperaturę 90 stopni Celcjusza. Wart skorzystać z tej metody, jeśli chcemy pozbyć się kamienia zalegającego na bębnie urządzenia.

Czyszczenie pralki przy pomocy kwasku cytrynowego
Najmniej znanym sposobem, a najbardziej skutecznym moim zdaniem, jest czyszczenie pralki kwaskiem cytrynowym. Proporcje i zasady stosowania podobne jak w poprzednich przepisach. Wystarczy wsypać do pojemnika na proszek 1/3 szklanki kwasku cytrynowego i włączyć pełen cykl prania ustawiony na 90 stopni Celcjusza.

Odgrzybianie pralki

Jeśli macie problem z grzybem w pralce, to warto włączyć pralkę na 2 cykle. Jeden z sodą z dodatkiem 3 łyżek boraksu oraz drugi z octem. Aby zapobiec ponownemu dostaniu się pleśni do urządzenia, warto nie zamykać pralki od razu po praniu.


CIEKAWOSTKA EKO JEŻA Pralkę najlepiej czyścić raz na miesiąc. Przy okazji należy odkręcić filtr na dole pralki i dokładnie umyć go pod bieżącą wodą. Pamiętajmy też o odpowiednim dobieraniu ilości detergentów do objętości prania. Jeśli w rurach osadzają się resztki detergentu, to powstaje specyficzny nieprzyjemny zapach, który przechodzi na ubrania. 



Przeczytaj także:

Ekologiczne sprzątanie – domowe środki czystości

Ekologiczne sprzątanie – domowe środki czystości

Ekologiczne sprzątanie jest o wiele tańsze i mniej skomplikowane niż się Wam wydaje. Wystarczy odrobina dobrych chęci, aby w kilka minut stać się właścicielem domowego środka czystości do mycia okien lub drewnianych podłóg. Przekonajcie... więcej »
Ekologiczne czyszczenie toalety

Ekologiczne czyszczenie toalety

Domowa toaleta to miejsce, gdzie harcują zastępy zarazków. Nie dziwi więc fakt, że podczas sprzątania łazienki często decydujemy się na korzystanie ze sklepowej chemii. Ale czy ten wybór jest na pewno najlepszy? Dla ekorodziców - zagorzałych... więcej »
Indyjskie orzechy piorące

Indyjskie orzechy piorące

Szukasz alternatywy dla przesyconych chemią środków czyszczących? Wypróbuj indyjskie orzechy piorące i rozkoszuj się tanim, wydajnym, zdrowym i dobrym dla środowiska naturalnego praniem w zaciszu czterech ścian! To jeszcze nie koniec ich zalet.... więcej »
Mydło galasowe

Mydło galasowe

Jak usunąć skutecznie bardzo uporczywe plamy? Najlepiej ekologicznym sposobem? Specjalnie dla was testujemy skuteczność mydła galasowego. Od lat znany i lubiany środek na tłuste plamy naszych babć. Niestety zapomniany przez nasze mamy... ... więcej »
Sprzątanie bez chemii – cytryna i jej właściwości wybielające

Sprzątanie bez chemii – cytryna i jej właściwości wybielające

Soda oczyszczona i ocet już dawno zostały odkryte przez nasze prababcie i perfekcyjne panie domu. O ich właściwościach czyszczących nie trzeba nikogo przekonywać. Ale lista naturalnych pogromców brudu jest o wiele dłuższa… I znaleźć na... więcej »


Komentarzy: 1
{opis}
04.03.2015 22:35 - miraga_
Koniecznie muszę wypróbować z tym kwaskiem cytrynowym.
ikona kategorii
Blogi eko-rodziców