Ekorodzice

Jak znaleźć kosmetyki prawdziwie naturalne?

Autor: Magda Tokarska z Redakcji EKORODZICE.PL 2017.02.20, 19:44
Kremy bez ekościemy, czyli jak nie dać sobie zamydlić oczu i wybrać kosmetyk naprawdę naturalny, a nie chemiczną podróbkę? Na te i na inne pytania odpowie kosmetolog Renata Piotrowska .

fot. kosmetyki naturalne



EKORODZICE.PL: Spójrzmy na etykietę kosmetyku naturalnego. Niemal zawsze znajdziemy jakiś naturalny składnik. Jak w takim razie odróżnić kosmetyk prawdziwie naturalny od chemicznej podróbki?

Renata Piotrowska: To pokazuje, jak przez wszystkich ceniona jest natura. Każdy producent chce w składzie kosmetyku mieć coś naturalnego i się tym chętnie chwali. Najłatwiej rozpoznać kosmetyk naturalny po certyfikacie: np. NaTrue, BDIH, Ecocert, Cosmos.  


EKORODZICE.PL: A jeśli certyfikatów brak? Jak wtedy dokonać właściwego wyboru. Pamiętajmy, że mówimy o zwykłym kliencie, który nie posiada wykształcenia chemicznego.

Renata: Na kosmetykach bez certyfikatu zwracajmy uwagę na:

Deklarację producenta
Jeśli producent napisał, że kosmetyk jest naturalny, a produkt nie ma certyfikatu, to na etykiecie powinna być informacja, że wszystkie surowce spełniają kryteria naturalności, a nie tylko jeden lub dwa składniki.

INCI
W kosmetyku naturalnym na pewno nie powinno być m.in.: Mineral Oil, Parafinum Liquidum, Petroleum, xxx – Paraben, Phenoxyethanol, Propylene, Glycol, Dimethicone, Cyclomethicone, PEG, PPG, BHA, BHT, DEA, TEA,  ale to tylko część listy substancji zakazanych w kosmetykach naturalnych.

✓Greenwashing, czyli:
• Powoływanie się na naturalność lub ekocertyfikat jednego lub kilku składników nie daje gwarancji, że cały produkt skomponowano zgodnie z kryteriami dla kosmetyków naturalnych.
• Używanie słów „bio”, „eko”, „naturalny”w nazwie produktu lub na awersie etykiety sugeruje naturalność kosmetyku, a w INCI mogą być tylko dwa, trzy składniki tego typu.
• Umieszczanie na produkcie słowa „ekologiczny”, które sugeruje konsumentom, że mają do czynienia z produktem naturalnym, choć eko jest tylko opakowanie lub sposób produkcji.


EKORODZICE.PL: Wiemy już jak bronić się przed nieuczciwymi producentami i wybrać kosmetyk naturalny. A co z ich skutecznością? Czy rzeczywiście można stworzyć produkt, który jest bezpieczny dla nas i dla środowiska, a jednocześnie naprawdę działa?

Renata: Oczywiście, że tak. Skuteczność surowców naturalnych docenia także kosmetyka konwencjonalna i przedstawia je jako „perełki” w składzie. Na przykład olej arganowy – obecnie jest dosłownie wszędzie! Nic dziwnego – to bogactwo kwasów omega 3, 6 i 9, naturalny filtr UV. Olej ten działa przeciwzmarszczkowo, świetnie natłuszcza i napina skórę. A w kosmetykach naturalnych wszystko pochodzi z natury, nawet to, co w kosmetykach konwencjonalnych jest syntetyczne. Np. popularny kwas hialuronowy – składnik pozyskany w naszych kosmetykach w naturalnym procesie przy udziale drobnoustrojów. Witamina E używana w kosmetykach naturalnych jest pozyskiwana z soi. Propanodiol, czyli odpowiednik glikolu, otrzymuje się z kukurydzy. W kosmetyce naturalnej cenna jest wielofunkcyjność surowców, każdy składnik robi coś dobrego dla skóry, np. emolienty – działają  natłuszczająco, nawilżająco, ale są też świetnymi emulgatorami.


EKORODZICE.PL: Kosmetyki naturalne i organiczne obfitują w masło awokado, oliwę z oliwek, żurawinę, jagody goji. Składniki wyglądają apetycznie… Czy są równie smaczne? 

Renata: Faktycznie, te nazwy kojarzą się smakowicie, ale należy pamiętać, że mówimy o produktach pielęgnacyjnych, a nie spożywczych. Mamy do czynienia z kosmetykami, które oprócz pysznych ekstraktów, olejów czy maseł zawierają również surowce konieczne do utworzenia emulsji. Te dodatkowe składniki, choć są pochodzenia roślinnego mają nazwy brzmiące mniej smacznie.  


EKORODZICE.PL: Czyli nici z "małego co nieco"... 

Renata: Coś smakowitego i spożywczego też znajdziemy. Na przykład kosmetyki do ust skomponowane z jadalnych olejów i ekstraktów, jak np. pilingi do ust z ksylitolem (cukrem brzozowym), który można bezkarnie oblizać i czerpać z tego nieopisaną przyjemność, jednak żywienia się nimi nie polecam.



Renata Piotrowska

Absolwentka technologii surowców kosmetycznych i substancji zapachowych" Politechniki Łódzkiej. Obecnie pracuje jako product manager w firmie Aromeda. 



Przeczytaj także:

Czy kosmetyki mogą negatywnie wpływać na zdrowie?

Czy kosmetyki mogą negatywnie wpływać na zdrowie?

Uważasz na to co jesz, ale kupujesz kosmetyki bez zastanowienia i czytania etykiet? To błąd! Jak nie dać sobie zamydlić oczu i kupić kosmetyk naprawdę naturalny? Zobacz, czym się należy kierować, kupując kremy do twarzy oraz inne środki... więcej »
Maseczka z drożdży na trądzik

Maseczka z drożdży na trądzik

Bardzo prostą maseczkę na bazie drożdży można szybko i bez wielkich nakładów finansowych przygotować w domu. Pomijając zapach, który zapewne nie każdemu przypadnie do gustu, drożdżowa mikstura jest jedną z moich ulubionych metod na trądzik.... więcej »
Maseczka czekoladowa do twarzy i ciała

Maseczka czekoladowa do twarzy i ciała

Na samą myśl o czekoladowej maseczce do twarzy i ciała zaczynamy oblizywać usta. Taka kuracja nie tylko rozpieści nasze zmysły, ale także nawilży skórę i zadba o jej nienaganną kondycję. Która Pani oprze się tej słodkiej pokusie? ... więcej »
Jak naturalne kosmetyki wpływają na zdrowie skóry dzieci?

Jak naturalne kosmetyki wpływają na zdrowie skóry dzieci?

Skóra noworodków, niemowląt, dzieci jest bardzo delikatna i wrażliwa. Do jej pielęgnacji należy stosować naturalne, hipoalergiczne i dokładnie przetestowane kosmetyki. Zmniejszają ryzyko podrażnienia skóry. Za to odpowiednio nawilżają i... więcej »
Suchy szampon do włosów

Suchy szampon do włosów

Są dni, gdy nie mamy czasu umyć włosów lub znajdujemy się w takim miejscu, w którym nie mamy takiej możliwości. Co wtedy począć? Najlepszym rozwiązaniem będzie wtedy suchy szampon do włosów. więcej »


Jeśli chcesz w pełni korzystać z możliwości i funkcjonalnosci serwisu Ekorodzice.pl, dołącz do nas! Rejestracja nie zajmie Ci więcej niż 2 minuty!
Najlepsze prezenty świąteczne
zrobione własnoręcznie np. techniką decoupage
praktyczne, takie które przydadzą się w domu, a nie będą tylko ozdobą
dobra książka - ma szanse trafić w gust każdego
karta podarunkowa
inne