Ekorodzice

Jestem z wami od:2013.09.27 23:22
Mema
Ostatnie logowanie: 2014.07.15 00:10
Liczba postów: 27
Moje ulubione: 0

użytkownik portalu

40 punktów
Dodaj do ulubionych »
Wyślij wiadomość Wyślij wiadomość

Inne notki »   Wszystkie blogi »

Dlaczego dzieci nie chcą się uczyć?

09.10.2013
Dla mnie to jest fenomen, że małe dziecko od pierwszych dni ma ogromną chęć do nauki, zaczyna się od machania rączkami, dotykania, pierwsze próby chwytania, potem siadanie, raczkowanie chodzenie itd.... Wszystko z niesamowitym uporem i bez zrażania się niepowodzeniami. To samo dziecko trafia do szkoły i czar pryska. Jak ręką odjął znika siła, która pchała je do poznawania dosłownie wszystkiego, co go otacza. 

Czy zawsze? Okazuje się, że nie. 

Potrzebne jest indywidualne podejście i wcale nie musi oznaczać: specjalne traktowanie. Wystarczy poświęcić więcej czasu temu, które potrzebuje, a temu, które się nudzi, dać dodatkowe, trudniejsze zadania.
 
Maria Montessori zwróciła uwagę na fazy wrażliwe u dziecka. To są szczególne momenty, kiedy dziecko jest wyjątkowo chętne i chłonne, żeby uczyć się danej rzeczy. Jeśli przegapimy ten moment, nauka potem jest dużo trudniejsza i jest dla dziecka wysiłkiem. Jest nienaturalna. Najprostszy przykład jest z pisaniem i czytaniem. Faza wrażliwa przychodzi w wieku ok 4-4,5 lat i dziecko potrzebuje kilku miesiecy, żeby opanować tę umiejętność, jest to dla niego tak naturalne, że kiedyś zapytany 4 latek-wychowanek Marii, kto go nauczył czytać, powiedział, że "nikt, sam się nauczył". A co robi nasz system? Uczy dzieci w wieku 6 lat, dla niektórych jest to istna katorga i naprawdę duży wysiłek. I mamy system, który coraz więcej dyskutuje nt. dzieci z trudnościami w uczeniu się i robi wszystko, żeby było ich wiecej. 

Zachęcam do obserwacji swoich dzieci. Jeśli półtoraroczne dziecko, chce zamiatać, bo mu się coś wysypało, to pozwólmy mu. To oznaki fazy porzadkowej, która wraca co jakiś czas, ale jeśli nie będziemy tego wspierać, to nie liczmy na to, że 6 latek chętnie będzie po sobie sprzątał i będzie miał w sobie naturalne poczucie odpowiedzialności. 
Dodaj komentarz
Jeśli chcesz w pełni korzystać z możliwości i funkcjonalnosci serwisu Ekorodzice.pl, dołącz do nas! Rejestracja nie zajmie Ci więcej niż 2 minuty!