Ekorodzice

Gra Tik tak bum dla najmłodszych

28.04.2016, 10:48 Gra Tik tak bum dla najmłodszych

Tym razem testujemy grę słowną Tik Tak Bum w wersji dla młodszych graczy! Będzie wesoło i wybuchowo... Zachęcamy do lektury!

Grę to testów przekazał producent PIATNIK

Specyfikacja:

Gra dla 2-12 osób
od lat 5
W skład gry wchodzi 55 kart z obrazkami + 1 elektroniczna bomba

wymagane dwie baterie 1,5V

Testerzy:
6-letni Samuel

3-letni Daniel

Na czym polega gra:

Zadaniem gracza jest jak najszybsze znalezienie słowa lub skojarzenia pasującego do danego obrazka i oddania tykającej bomby kolejnemu uczestnikowi gry. Od włączenia bomby do jej wybuchu mija 10-60 sekund. Nigdy więc nie wiadomo ile jeszcze mamy czasu. Jeśli bomba wybuchnie nam w rękach, zabieramy kartę, do której właśnie dobieraliśmy skojarzenia. Wygrywa gracz z najmniejszą ilością zebranych kart.


PLUSY:

  • Jest jedną z najczęściej wyciąganych gier u nas w domu, a o to chyba chodzi. Z młodszym Danielkiem bawimy się na zasadzie nazywania szukania co jest na obrazku np. kombinerki, pani, bułka, podłoga, trawa, piłka itd. Ta modyfikacja w zasadzie nie zakłóca dynamiki gry, ani o dziwo poziomu trudności, a 3-latkowi pozwoliła zrozumieć reguły Dodatkowo dzięki tej grze bardzo rozwinął słownictwo. W następnych latach zastanawiam się czy nie wykorzystać tego grając po prostu po angielsku. Przyjemne z pożytecznym.
  • W wersji dla zaawansowanych, wyrazy trzeba wypowiadać w porządku alfabetycznym, co z pewnością zaznajamia dzieci z literami, jednak dla nas to jeszcze za wcześnie. 
  • Dzięki temu, że nigdy nie wiadomo kiedy bomba wybuchnie, podczas gry jest ten emocjonujący dzieci dreszczyk i euforia, gdy „Buum” zdarzy się w rękach brata ;) Minimalizuje to też przewagę rodzica nad dzieckiem, starszaka nad maleństwem. 
  • Gra mimo prostych zasad nie jest dla rodzica nudna jak flaki z olejem ;P Pewnie jak się gra ze starszymi dziećmi to może nawet wciągnąć. 
  • Dużym plusem jest w zasadzie nieograniczona liczba osób. Można pograć z samym bratem, jak i na przyjęciu urodzinowym. Szybka rozgrywka i ciągłe zaangażowanie (zamiast długiego czekania na swoją kolej) sprawia, że dzieci się nie nudzą podczas gry i faktycznie się bawią. 
  • Długość rozgrywki można dowolnie modyfikować, albo za pomocą regulacji ilości kart w talii, albo wyznaczenia maksymalnej ilości zebranych kart przez jednego gracza, po której kończymy rozgrywkę. Sprzeczki jakie mogą wyniknąć z zasad gry to przede wszystkim „Kto trzymał bombę jak wybuchła?”, jeśli wydarzyło się to w trakcie przekazywania. Problem rozwiązaliśmy w ten sposób, że każdy musi mieć jedną dłoń otwartą i jak tylko dotknie jej bomba to jest ona już jego, nawet jak drugi gracz jeszcze ją trzyma. 
  • Poza tymi oczywistymi pozytywami, jest jeszcze jeden mniej oczywisty. Samej bomby można używać po prostu jako zabawki – chłopcy uwielbiają jak tyka i wybucha, rozsadzając ich wyimaginowane mosty czy kopalnie złota. Bomba świetnie się też nadaje jako wyliczanka np. kto ma nakarmić rybki. Ostatnio też próbujemy tworzyć swoje gry, w których wykorzystujemy bombę, jako np. element odmierzający czas na wykonanie zadania (m.in. ściągnięcia skarpetki, pobiegnięcia do kuchni i z powrotem, policzeniu do 10 itp.)
  • Obrazki adekwatne do wieku dziecka, czytelne i różnorodne. Bomba prosta, czarna, plastykowa kula ze sznurkiem. Dźwięki, które wydaje są przyjemne dla ucha, nie za głośne. Bateriami nie trzeba się przejmować – jeszcze ani razu nie wymieniałam, a grę mamy już pół roku.
 MINUSY:

  • Gra nie jest szczytem pomysłowości, ale chyba właśnie dzięki jej prostocie tak bardzo podoba się dzieciom i jest uniwersalna :D
  • Gra zapakowana jest w solidne kartonowe pudełko. Nie za duże, choć jak na zawartość gry – mogłoby być mniejsze. Zwracam na to uwagę, bo w pokoju synków brakuje już miejsca...
  • Nie powala dizajnem, ale akurat moim chłopcom to nie robi wielkiej różnicy.
  • Razi nagromadzenie napisów na opakowaniu w czterech językach (polskim, słowackim, serbskim i chorwackim): na opakowaniu czy na kartach, choć dla innych może to być plus. Karty standardowej grubości – niestety przy tak małych dzieciach, trochę się już podniszczyły. 

 

Ocena końcowa:
Bardzo się zdziwiłam, że taka niepozorna gra, a może stać się tak cennym nabytkiem. Wydawałoby się, że nie jest edukacyjna, a słownictwo małemu rozwinęła niewspółmiernie do typowo edukacyjnych gierek, w które po prostu nie chce grać ;P. Niby od 5 lat, a 3-latek bez problemu chwyta zasady i może na w miarę równych zasadach konkurować z 6-latkiem. Rodzice też nie umrą z nudów. Dużo śmiechu i dużo możliwości. Ja myślę, że warto!


Zobacz pozostałe porady

Hit ostatnich lat, czyli pieluszki bambusowe: jak dobrać pieluszkę do delikatnej skóry dziecka?

Hit ostatnich lat, czyli pieluszki bambusowe: jak dobrać pieluszkę do delikatnej skóry dziecka?

Pieluszki bambusowe od jakiegoś czasu są bardzo popularne, a  zainteresowanie nimi ciągle wzrasta. Co sprawia, że te produkty zyskały zaufanie rodziców? Dowiedz się, dlaczego te wielorazowe pieluchy są znakomitą alternatywą dla jednorazowych... więcej »
Kosz Mojżesza i inne akcesoria ekologiczne, które warto zapewnić niemowlęciu

Kosz Mojżesza i inne akcesoria ekologiczne, które warto zapewnić niemowlęciu

Akcesoria dla niemowlęcia powinny być nie tylko funkcjonalne, ale również ekologiczne – dzięki temu będziemy mogli mieć pewność, że maluszek nie ma styczności z przedmiotami, które mogłyby wywołać niepożądane reakcje, na przykład... więcej »
Dlaczego seniorzy powinni przyjmować probiotyki?

Dlaczego seniorzy powinni przyjmować probiotyki?

Czy seniorzy powinni przyjmować specjalne probiotyki dla osób starszych i kiedy warto je włączyć do diety? Odpowiedzi znajdziesz w  poniższym tekście. ... więcej »
Życie zgodnie z filozofią lagom

Życie zgodnie z filozofią lagom

Lagom to szwedzkie słowo, które nie ma bezpośredniego tłumaczenia na inne języki. Najbliżej mu do określenia "właśnie tyle, ile trzeba". Filozofia ta promuje harmonię, równowagę i umiarkowanie we wszystkich aspektach życia. W jaki... więcej »
Jak naturalne kosmetyki wpływają na zdrowie skóry dzieci?

Jak naturalne kosmetyki wpływają na zdrowie skóry dzieci?

Skóra noworodków, niemowląt, dzieci jest bardzo delikatna i wrażliwa. Do jej pielęgnacji należy stosować naturalne, hipoalergiczne i dokładnie przetestowane kosmetyki. Zmniejszają ryzyko podrażnienia skóry. Za to odpowiednio nawilżają i... więcej »

Zieloni eksperci

Waldemar Czerwoniec – lekarz ginekolog z 30-letnim stażem Magdalena Modlibowska – coach zdrowia, socjolog, ekolog Joanna Mendecka – psycholog, dietetyk, www.mamowanie.pl Monika Lipowska-Hajduk – psycholog, www.szczesliwa-mama.pl Jolanta Wrzesińska – ekonomistka, podróżniczka, ekoPanidomu :D Marta Tyszko – wielbicielka surowców naturalnych, gaj-oliwny.pl Wanda Hałuniewicz – Certyfikowany Doradca Noszenia ClauWi®, Pasiata.pl Agata Bala – propagatorka naturalnego pieluchowania, www.pupus.pl Katarzyna Wysocka – architekt zieleni Grażyna Ziółkowska - lekarz pediatra oraz specjalista medycyny rodzinnej z 16 letnim stażem Ania i Krzysztof Kobus – podróżnicy, www.malyporoznik.pl Anna Zielińska – antropolog, ekolog żywienia, www.bio-diet.pl Natalia Przybysz – specjalistka do organizacji wolnego czasu z dziećmi Kinga Toczewska vel Myszka Agata Natalia Kozdra – www.ekokobieta.com.pl Hanna Walczyk - handmadowa mama szydełko, druty to jej atuty Agnieszka Dziśko Puchała – adwokat, www.kancelaria-szczecin.com Marta Kierzkowska-Grzybek – fotografka i bębniarka, www.martagrzybek.selia.pl Rafał Młyński – logopeda, prywatna szkoła "SALWATOR" Joanna Koszewska – specjalista ds. Żywienia i Dietetyki, www.dietetyka.waw.pl Mariusz Jaworski – Dyplomowany Dietetyk Kliniczny Aleksandra Kus – rzeźbiarka i nauczycielka Marcin T. Zakrzewski – organizuje i prowadzi szkolenia dla przyszłych doradców, www.chustomania.pl Izabela Lenkiewicz – lekarz, strony: www.przedporodem.pl, www.blog.przedporodem.pl Iwona Sławek – specjalista ds. ochrony środowiska, www.ecoekspertyzy.pl Anna Buchmiet – doradca Noszenia po kursie Die Trageschule® Dresden, strona: www.maminek.pl Matylda Cygalska – doradca dietetyczny, www.zdrowosfera.pl Anna Nogajska – ekspertka od naturalnego pieluchowania oraz chustowania, strona: www.ekobaby.pl Iwona Styrenczak – położna z 17-letnim stażem Alicja Sieklucka – pedagog z ponad 25-letnim stażem pracy z dziećmi Magdalena Słomkowska – doradca laktacyjny; www.centrumdlamamy.com Martyna Kędziora – lekarka, joginka z 7-letnim stażem, nauczycielka jogi Karol Krzysztoń - radca prawny, Kancelaria Radcy prawnego Karol Krzysztoń Magdalena Kowalska Leszek Jaćkiewicz – stały współpracownik miesięcznika "Góry", autor przewodników "Nieznane Tatry"