Ekorodzice

zaloguj się »
pamiętaj
Jestem z wami od:2016.09.24 15:41
ihkato
Ostatnie logowanie: 2018.03.25 23:57
Liczba postów: 0
Moje ulubione: 0
Można mnie znaleźć: Warszawa
Województwo: ukryty

użytkownik portalu

10 punktów
Dodaj do ulubionych »
Wyślij wiadomość Wyślij wiadomość

Inne notki »   Wszystkie blogi »

Czy inwestycja w panele słoneczne jest opłacalna?

29.12.2017

Polska z pewnością nie jest słonecznym potentatem i nie może równać się pod tym względem z wieloma krajami. Jednak każdego dnia dociera do nas wystarczająca ilość promieni słonecznych, z których można korzystać również w branży solarnej. Od kilku lat zastosowanie zasobów naturalnych w energetyce cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Wynika to przede wszystkim z opłacalności tego typu inwestycji. By czerpać darmowy prąd wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie instalacje.

 

Fotoogniwo to półprzewodnikowy element wykonany najczęściej z krzemu lub selenu. Padające na nie światło słoneczne powoduje reakcje w konsekwencji której wytwarza prąd.

To tu odbywa się najważniejszy proces, czyli zamiana promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Ogniwa fotowoltaiczne mogą być wytwarzane w różnych kształtach i rozmiarach tak by wkomponować je bez problemu w dany obiekt, na którym będą umieszczone.

 

Sprawdzone i przyszłościowe

 

Szacuje się, że w przyszłości na masową skalę stosowane będą niezwykle cienkie ogniwa o dużej wydajności. Pojedynczy element produkuje w granicach 1-2 W, co jest oczywiście niewystarczające. Dlatego łączy się je odpowiednio szeregowo lub równolegle w moduły. Pojedyncze ogniwa stanowią panel słoneczny, czyli płaską, prostokątną powierzchnię najczęściej spotykaną jako wkomponowany w poszycie dachowe element.

 

Są trzy rodzaje ogniw: monokrystaliczne, polikrystaliczne i amorficzne. Różnią się one przede wszystkim kolorem, kształtem, ceną, strukturą i zastosowaniem. Dla użytkowników to bardzo ważne informacje, które świadczą nie tylko o sprawności i wydajności, ale też o kosztach instalacji.

 

Panele słoneczne lekkie, proste, sprawne elementy, pozwalające w bezkolizyjny sposób czerpać energię elektryczną z promieniowania słonecznego. Ich praca nie wymaga konserwacji, nie są hałaśliwe i w żaden inny sposób nie utrudniają. 

 

Szerokie zastosowanie instalacji

 

Ogniwa słoneczne to wykorzystywane na szeroką skalę źródła energii elektrycznej. Znalazły zastosowanie np. w zegarkach, kalkulatorach, lampach ogrodowych, oświetleniu znaków drogowych, sztucznych satelitach czy samochodach hybrydowych. Ogniwa znalazły zastosowanie również w rolnictwie. Wykorzystywane są np. do wentylacji magazynów, zasilania suszarni czy pomp nawadniających pola.

 

Ceny ogniw wciąż idą w dół. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na ich zastosowanie. Ponadto stajemy się niezależni od wielkich dystrybutorów prądu, którzy oprócz dostarczania nam energii elektrycznej, przesyłają również niemałe rachunki. Koszty utrzymania i użytkowania urządzeń codziennie stosowanych w domach są naprawdę duże. Niestety nie jesteśmy w stanie na to wpłynąć, bo ceny podyktowane są wieloma czynnikami. Ale problem wysokich rachunków wynikających z dużego zużycia można zniwelować. Wystarczy inwestycja w ogniwa, które każdego dnia będą produkować tyle energii ile potrzebujemy. A wszystko dzięki niekończącym się zasobom naturalnym. 


Więcej interesujących informacji o panelach słonecznych i fotowoltaice można przeczytać na portalu  http://systemy-fotowoltaika.pl