Ekorodzice

3 zaskakujące przepisy na tradycyjny barszcz biały

11.10.2016, 15:26 3 zaskakujące przepisy na tradycyjny barszcz biały

Barszcz biały to klasyka polskiej kuchni. Chyba trudno wyobrazić stół bez potrawy, która w tym wyjątkowym czasie króluje w niemal wszystkich polskich domach - bez względu na region, tradycje i świąteczne obyczaje. W wersji tradycyjnej zazwyczaj podaje się go z białą kiełbasą i jajkiem, czasem z twarogiem bądź ziemniaczanymi kluseczkami. Jednak warto urozmaicić tradycyjny przepis i sięgnąć po nieco egzotyki oraz niecodzienne dodatki. Sprawdź 3 pomysły na zaskakujący barszcz biały!

 Barszcz biały z nutką kokosu 

Niezwykle ciekawe połączenie tradycji z nutką egzotyki kryje w sobie barszcz biały z krewetkami i mleczkiem kokosowym. Na pierwszy rzut oka takie połączenie smaków wydaje się niemożliwe.  Jednak efekt jest niezwykle smaczny, a mieszanka kuchni polskiej i tajskiej przynosi zaskakująco dobre rezultaty. Składniki na tę zupę to: 

  • 1,5 litra wody,
  • 4 średnie ziemniaki,
  • 1 marchewka,
  • 250 g krewetek,
  • pół papryczki pepperoni,
  • 240 ml mleczka kokosowego,
  • 1 torebka białego barszczu instant,
  • ćwiartka cytryny,
  • 2 ząbki czosnku,
  • łyżka oleju.

Ugotowanie zupy jest bardzo proste. Obrane warzywa należy zalać litrem wody i gotować do czasu aż zmiękną. Instant barszczu trzeba rozpuścić w pozostałej wodzie, a następnie dodać do niego mleczko kokosowe. Tak przygotowaną mieszankę wraz z krewetkami wlewa się do gotującej się zupy. Na łyżce oleju należy usmażyć papryczkę i czosnek, a następnie dodać je do zupy. Ostatnim krokiem jest doprawienie zupy sokiem z cytryny. I gotowe – barszcz biały można podawać z jajkiem na twardo i rzeżuchą.


Barszcz biały pod pierzynką

Daniem doskonale sprawdzającym się na specjalne okazje jest barszcz biały pod pierzynką z ciasta francuskiego. Ta wykwintna potrawa nie tylko świetnie smakuje, ale także olśniewa widokiem, dzięki czemu zachwyci niejednego gościa. Składniki, które należy przygotować to:

  • 1 opakowanie ciasta francuskiego,
  • 1 torebka barszczu białego (w formie instant), 
  • 650 ml zimnej wody,
  • 100 ml śmietanki 30%,
  • 1 łyżka tartego chrzanu,
  • 2 pęta kiełbasy śląskiej,
  • 7 jajek

Pierwszym krokiem w przygotowaniu tej potrawy jest połączenie wody ze śmietanką i dodanie do nich barszczu instant oraz chrzanu. Tak przygotowaną zupę należy rozlać do żaroodpornych miseczek lub bulionówek, a następnie do każdego naczynia dodać pokrojoną kiełbasę oraz wbić surowe jajko. Kolejnym krokiem jest wycięcie z ciasta francuskiego odpowiednich krążków (o średnicy większej niż krawędzie naczynia z zupą) i przykrycie nimi wszystkich miseczek w taki sposób, aby ciasto było przylepione do ścianek. Ciasto należy posmarować roztrzepanym jajkiem i wstawić do piekarnika nagrzanego do 200 stopni Celsjusza. Po 30 minutach barszcz biały pod pierzynką można wyjąć z piekarnika i podawać. Zachwyt gości gwarantowany!


Barszcz biały z leśnymi grzybami

Chociaż tradycyjna Wigilia kojarzy się przede wszystkim z barszczem czerwonym, to w wielu rejonach Polski biesiadnicy spożywają w ten wieczór różnorodne zupy przygotowane na bazie leśnych grzybów. Alternatywą dla tradycyjnej zupy grzybowej może być więc barszcz biały z grzybami, który świetnie smakuje i doskonale wpisuje się w wigilijną tradycję. Do przygotowania tej potrawy będą potrzebne następujące składniki:

  • 40 g suszonych grzybów (na przykład borowików i prawdziwków),
  • 2 torebki białego barszczu instant,
  • 1 litr wody, 
  • 2 łyżki kwaśnej śmietany,     
  • 1 cebula,    
  • 1 łyżka masła.

Oczyszczone i wypłukane grzyby należy zalać pól litrem zimnej wody i odstawić na kilka godzin do namoczenia. Po tym czasie grzyby wkłada się do garnka i zalewa wodą, w której się moczyły, a następnie gotuje się je do czasu aż będą miękkie. Na patelni należy rozgrzać masło i dodać do niego posiekaną cebulę oraz pokrojone grzyby. W tym samym czasie trzeba rozprowadzić barszcz w wodzie i zagotować. Ostatnim krokiem jest dodanie do zupy podduszonych grzybów z cebulką i gotowanie jej przez kolejne pięć minut. Po zdjęciu barszczu z płyty należy dodać do niego śmietanę. Zupę można udekorować natką pietruszki. Smak tak przyrządzonego barszczu białego zachwyci każdego, gdyż łączy w sobie kwaskowatość z tradycyjnym smakiem wywaru z grzybów.

Barszcz biały często bywa utożsamiany z żurkiem, jednak eksperci kulinarni podkreślają, iż różnica pomiędzy dwiema zupami tkwi w zakwasie - prawdziwy barszcz powinien być wykonany z kwasów warzywnych lub owocowych (na przykład z kiszonej kapusty), a nie z zakwasu mącznego. Jednak bez względu na sposób wykonania, barszcz biały zawsze pozostanie jedną z ulubionych, tradycyjnych, polskich zup.



Zobacz pozostałe porady

Kosz Mojżesza i inne akcesoria ekologiczne, które warto zapewnić niemowlęciu

Kosz Mojżesza i inne akcesoria ekologiczne, które warto zapewnić niemowlęciu

Akcesoria dla niemowlęcia powinny być nie tylko funkcjonalne, ale również ekologiczne – dzięki temu będziemy mogli mieć pewność, że maluszek nie ma styczności z przedmiotami, które mogłyby wywołać niepożądane reakcje, na przykład... więcej »
Dlaczego seniorzy powinni przyjmować probiotyki?

Dlaczego seniorzy powinni przyjmować probiotyki?

Czy seniorzy powinni przyjmować specjalne probiotyki dla osób starszych i kiedy warto je włączyć do diety? Odpowiedzi znajdziesz w  poniższym tekście. ... więcej »
Życie zgodnie z filozofią lagom

Życie zgodnie z filozofią lagom

Lagom to szwedzkie słowo, które nie ma bezpośredniego tłumaczenia na inne języki. Najbliżej mu do określenia "właśnie tyle, ile trzeba". Filozofia ta promuje harmonię, równowagę i umiarkowanie we wszystkich aspektach życia. W jaki... więcej »
Jak naturalne kosmetyki wpływają na zdrowie skóry dzieci?

Jak naturalne kosmetyki wpływają na zdrowie skóry dzieci?

Skóra noworodków, niemowląt, dzieci jest bardzo delikatna i wrażliwa. Do jej pielęgnacji należy stosować naturalne, hipoalergiczne i dokładnie przetestowane kosmetyki. Zmniejszają ryzyko podrażnienia skóry. Za to odpowiednio nawilżają i... więcej »
Świąteczna magia z autem na akumulator - poradnik zakupowy

Świąteczna magia z autem na akumulator - poradnik zakupowy

Święta to doskonały czas, aby sprezentować dziecku coś naprawdę wyjątkowego. Tym pożadanym prezentem może stać się auto na akumulator. Co chwilę w sprzedaży pojawiają się nowe modele aut na akumulator, które przyciągają uwagę zarówno... więcej »

Zieloni eksperci

Waldemar Czerwoniec – lekarz ginekolog z 30-letnim stażem Magdalena Modlibowska – coach zdrowia, socjolog, ekolog Joanna Mendecka – psycholog, dietetyk, www.mamowanie.pl Monika Lipowska-Hajduk – psycholog, www.szczesliwa-mama.pl Jolanta Wrzesińska – ekonomistka, podróżniczka, ekoPanidomu :D Marta Tyszko – wielbicielka surowców naturalnych, gaj-oliwny.pl Wanda Hałuniewicz – Certyfikowany Doradca Noszenia ClauWi®, Pasiata.pl Agata Bala – propagatorka naturalnego pieluchowania, www.pupus.pl Katarzyna Wysocka – architekt zieleni Grażyna Ziółkowska - lekarz pediatra oraz specjalista medycyny rodzinnej z 16 letnim stażem Ania i Krzysztof Kobus – podróżnicy, www.malyporoznik.pl Anna Zielińska – antropolog, ekolog żywienia, www.bio-diet.pl Natalia Przybysz – specjalistka do organizacji wolnego czasu z dziećmi Kinga Toczewska vel Myszka Agata Natalia Kozdra – www.ekokobieta.com.pl Hanna Walczyk - handmadowa mama szydełko, druty to jej atuty Agnieszka Dziśko Puchała – adwokat, www.kancelaria-szczecin.com Marta Kierzkowska-Grzybek – fotografka i bębniarka, www.martagrzybek.selia.pl Rafał Młyński – logopeda, prywatna szkoła "SALWATOR" Joanna Koszewska – specjalista ds. Żywienia i Dietetyki, www.dietetyka.waw.pl Mariusz Jaworski – Dyplomowany Dietetyk Kliniczny Aleksandra Kus – rzeźbiarka i nauczycielka Marcin T. Zakrzewski – organizuje i prowadzi szkolenia dla przyszłych doradców, www.chustomania.pl Izabela Lenkiewicz – lekarz, strony: www.przedporodem.pl, www.blog.przedporodem.pl Iwona Sławek – specjalista ds. ochrony środowiska, www.ecoekspertyzy.pl Anna Buchmiet – doradca Noszenia po kursie Die Trageschule® Dresden, strona: www.maminek.pl Matylda Cygalska – doradca dietetyczny, www.zdrowosfera.pl Anna Nogajska – ekspertka od naturalnego pieluchowania oraz chustowania, strona: www.ekobaby.pl Iwona Styrenczak – położna z 17-letnim stażem Alicja Sieklucka – pedagog z ponad 25-letnim stażem pracy z dziećmi Magdalena Słomkowska – doradca laktacyjny; www.centrumdlamamy.com Martyna Kędziora – lekarka, joginka z 7-letnim stażem, nauczycielka jogi Karol Krzysztoń - radca prawny, Kancelaria Radcy prawnego Karol Krzysztoń Magdalena Kowalska Leszek Jaćkiewicz – stały współpracownik miesięcznika "Góry", autor przewodników "Nieznane Tatry"