Ekorodzice

Nie noś dziecka przodem do świata!

Autor: Anna Buchmiet 2010.08.20, 08:09
Noszenie dzieci w chuście to fajna sprawa. Jednak upewnij się, że robisz to prawidłowo! O najczęstszych błędach popełnianych przez chustujących rodziców opowie nam Anna Buchmiet. 



Tak NIE NOSIMY!!!

Piękny to widok, gdy widzimy zachustowanego maluszka wtulonego w mamę lub tatę. To nie nowa moda, jak myśli jeszcze wiele osób, to powrót do tradycji. Dzieci noszone są od początku świata. Chusty i inne nosidła miękkie są używane na całym świecie. W krajach rozwijających się są popularniejsze od wózków. Na zachodzie chusty przeżywają renesans już od ponad trzydziestu lat, a w wielu tradycyjnych, "pierwotnych" kulturach jest to główny lub jedyny sposób zarówno przenoszenia dzieci, jak i  wychowywania ich.

Należy jednak robić to prawidłowo i przestrzegać pewnych zasad.

  • Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez rodziców jest noszenie dziecka w źle zawiązanej chuście.

    Nie jest ona dobrze dociągnięta
    , więc:
    • nie otula dziecka,
    • nie podtrzymuje kręgosłupa,
    • nie zapewnia fizjologicznej postawy – plecki nie są zaokrąglone, a nóżki nie są odwiedzione na bok.

  • Niewskazane są usztywnienia, które wymuszają nienaturalne wyprostowanie młodego kręgosłupa.

  • Złe wiązanie to także dyskomfort dla noszącego rodzica. Spacer w źle zawiązanej chuście to gwarancja niewygody i bólu kręgosłupa.

Pamiętajmy, żeby nigdy nie nosić dziecka przodem do świata, mimo że w niektórych instrukcjach ta pozycja jest polecana.

  • Taka pozycja tylko z pozoru daje dziecku możliwość lepszego "poznawania świata". Gdy maluch czegoś się przestraszy, nie ma ucieczki przed nadmiarem bodźców, a jego delikatny układ nerwowy poddawany jest nieustannej stymulacji, przed którą nie może się schronić.  Nie ma możliwości wtulenia się w rodzica i upewnienia, że wszystko jest w porządku. Konsekwencją nieograniczonego bombardowania maluszka wrażeniami jest stres objawiający się nadmierną lękliwością, płaczliwością, problemami z zasypianiem.

  • Noszenie przodem do świata utrudnia przyjęcie prawidłowej pozycji ciała:

    • Kręgosłup dziecka opartego o klatkę piersiową rodzica wygina się w nienaturalny sposób.
    • Nóżki nie mają podparcia i zwisają.
    • Bioderka nie uzyskują prawidłowej pozycji żabki.
    • U najmłodszych główka nie ma wystarczającego podparcia.
    • W przypadku dziewczynek zachodzi dodatkowy ucisk na kość łonową, a u chłopców na mosznę.

    Cały ciężar dziecka spoczywa na jego najniższym punkcie tułowia, ponieważ jego waga nie rozkłada się równomiernie w takiej pozycji.

  • Noszenie w takiej pozycji jest też bardzo niekorzystne dla kręgosłupa osoby noszącej.

Najważniejsze, aby kierować się własnym wyczuciem, wiedzą i rozsądkiem przy wyborze i sposobie noszenia naszych największych skarbów.

Chcesz dowiedzieć się, jak chusty zmieniają spojrzenie na tacierzyństwo i wychowywanie dziecka, koniecznie przeczytaj: Chustotata jest fajny!


Tagi: chustach   chustonoszenie   chuście   dzieci   jak   nosić   noszone  

Przeczytaj także:

Chusta kółkowa – chusta czy nosidło?

Chusta kółkowa – chusta czy nosidło?

Formalnie chusta kółkowa to jeden z rodzajów nosideł miękkich. Jedyne nosidło, które nadaje się dla dziecka od urodzenia. A jednak nazywane jest chustą, bo tworzy je pas tkaniny tkanej splotem skośnokrzyżowym (identycznej jak w chuście tkanej)... więcej »
Kto to jest Doradca Noszenia?

Kto to jest Doradca Noszenia?

Do tego, że warto nosić dzieci w chustach czy nosidłach miękkich już chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Ale jak to robić dobrze? Czy jest to skomplikowana sztuka, gdzie niezbędna jest wiedza Doradcy Noszenia czy może sama instrukcja wiązania... więcej »
Czy chusta lub nosidło sprawdzi się podczas podróży?

Czy chusta lub nosidło sprawdzi się podczas podróży?

Dla wielu rodziców wyjazd bez chusty to wyjazd stracony. Nie wszędzie da się wjechać wózkiem, więc albo trzeba zrezygnować z atrakcji, albo nosić malucha na rękach. A przecież nawet w najmniejszym bagażu znajdzie się miejsce dla chusty... więcej »
Dziecko w chuście

Dziecko w chuście

Na początku chodziło im przede wszystkim o dwie wolne ręce, później okazało się, że chusty to coś znacznie więcej... Cztery chustomamy – użytkowniczki naszego portalu – podzielą się z nami swoimi chustowymi doświadczeniami oraz... więcej »
Jak wybrać chustę czy nosidło?

Jak wybrać chustę czy nosidło?

Gdy już jesteśmy przekonani, że i my, i dziecko potrzebujemy chusty, stajemy przed nie lada wyzwaniem: jak wybrać odpowiednią chustę czy nosidło? Nie będę udawał, że jest to zadanie tak czasochłonne, jak wybór wózka – jednak... więcej »


Komentarzy: 8
{opis}
07.04.2016 20:14 - iwona89
dobrze wiedzieć o tym noszeniu przodem bo chociaż nigdy tak nie nosiłam to teraz wiem, że mnie nie podkusi, ale faktycznie nawet nie wiedziałabym jak w takiej pozycji obwiązać szkraba mimo, że elastyczna chusta, przynajmniej moja z bonbonenfant pracuje świetnie od samego początku
{opis}
07.04.2016 20:14 - iwona89
dobrze wiedzieć o tym noszeniu przodem bo chociaż nigdy tak nie nosiłam to teraz wiem, że mnie nie podkusi, ale faktycznie nawet nie wiedziałabym jak w takiej pozycji obwiązać szkraba mimo, że elastyczna chusta, przynajmniej moja z bonbonenfant pracuje świetnie od samego początku
{opis}
15.03.2013 21:48 - emiczek
Ale tak nigdy nie można przodem nosić? Czy jest limit wieku? Czyli zostaje na plecach, boku i na kangura - tak?
{opis}
09.05.2011 10:13 - superbabcia
Niestety bardzo dużo osób tak nosi swoje pociechy... Zwróciłam uwagę raz pewnej młodej matce to mnie zwyzywała od beretów;/ Co jak co, ale" beretem" nie jestem i mam doktorat na kącie. Druga sprawa publicznie przy wnuczkach i córce takich rzeczy się nie robi. Dobrze, że o tym mówicie. Teraz mogę polecić wasz portal i jak rodzic jest mądry sam się zorientuje o co chodziło.
{opis}
23.12.2010 22:13 - nemhain
Ani w chuście ani w nosidle nie nosimy przodem do świata!
{opis}
20.10.2010 14:44 - mama_Igorka
W nosidle też nie można nosić przodem!
{opis}
08.10.2010 10:47 - jurek
czyli w chuscie przodem do swiata never ever ale w nosidelku mozna nosic? bo w nosidle na przyklad moja bratowa nosila tak 8 miesiecznego syna Leosia i wszystko w porzadku, rzadnych przeciwskazan lekarz nie mial mlody juz podrosl i nic mu nie jest
Najlepsze prezenty świąteczne
zrobione własnoręcznie np. techniką decoupage
praktyczne, takie które przydadzą się w domu, a nie będą tylko ozdobą
dobra książka - ma szanse trafić w gust każdego
karta podarunkowa
inne