Ekorodzice

Ubranka dla psów – kiedy są niezbędne?

Autor: Eko Jeż 2017.07.20, 00:59

Czy ubrania dla zwierząt są im niezbędne? Przecież nasze pupile posiadają futro, więc zasadniczo nie powinniśmy się martwić o to, czy nie jest im przypadkiem zimno. Jak się jednak okazuje, dodatkowa warstwa może pomóc zwierzętom, których sierść nie ochrania wystarczająco przed dużymi mrozami. Na pomoc zmarzniętym psiakom przychodzą specjalne ubranka dla zwierząt! Jak je odpowiednio dopasować do swojego czworonoga?

Najbardziej narażone na niedogodne warunki atmosferyczne są niewielkie zwierzęta, posiadające mało futra; starsze lub chorujące, albo np. psy ratunkowe. Niestety same nie są one w stanie same sobie poradzić, dlatego opiekunowie muszą zadbać o to, aby ich psom było ciepło i wygodnie. Najlepiej, jeśli wybierzemy najprostsze ubranie dla naszego psa, ponieważ proces zakładania i ściągania ubrania może być zbyt trudny i problematyczny dla naszego pupila. Proste kroje pomogą nam ubrać zwierzaka szybko i łatwo. Bywają też przypadki, jeśli nasz pupil dzielnie walczy o to, aby nie mieć na sobie ani grama "obcego materiału". Wtedy nie ma najmniejszego sensu go zmuszać, ponieważ wyrządzimy tym więcej szkody, niż pożytku.


Ubranka dla dużych psów


Jak zostało wcześniej wspomniane dodatkowe ubranie jest przydatne także w przypadku dużych psów ratowniczych, które tracą zasoby ciepła podczas intensywnego wysiłku fizycznego: w górach, na akcjach ratowniczych, itp. Są to zwierzęta bardzo odporne na nieprzyjazne warunki pogodowe i niską temperaturę, ponieważ mają bardzo grube futro. Mimo to należy im zapewnić odpowiednią ochronę, m.in. buty zapobiegające odmrożeniu i otarciom oraz specjalne ocieplacze.

Ubranka dla psów na zimę


Ważne, abyśmy wybrali odpowiedni materiał, z którego będą uszyte ubrania. W zimie, gdy na zewnątrz jest śnieg i nasz pupil, ledwo co wyszedł z domu, a już ląduje w zaspie, warto zdecydować się na ubranko z wodoodpornego materiału. Dzięki temu, zwierzę nie będzie od razu mokre i nie zmarznie zbyt szybko.


Buty dla psa


W ofercie sklepów zoologicznych znajdziemy także buty dedykowane psom. Przed pierwszym wyjściem na spacer musimy upewnić się, czy nie są one za małe, albo za duże. W pierwszym przypadku mogą one uwierać psa, a w drugim łapki nie będą przylegały do materiału, co sprawi, że chodzenie i bieganie będzie dla psa bardzo uciążliwe.


Rozmiar ubranka


Jak wybrać rozmiar ubranka dla naszego zwierzęcia? Najważniejsze są komfort i wygoda, tak aby nasz psiak czuł się bezpiecznie i swobodnie w ubranku, a najlepiej - żeby w ogóle nie czuł, że cokolwiek na sobie ma. To ważne, aby przylegało ono dobrze do ciała, ale nie opinało go zbytnio. Co musimy zmierzyć, aby idealnie je dopasować? Najpierw w najszerszym miejscu należy zmierzyć obwód klatki piersiowej, a następnie obwód szyi. Później długość - od nasady ogona do podstawy szyi.


Obwód klatki piersiowej jest najważniejszym parametrem budowy ciała psa. Dzięki  dobremu pomiarowi jesteśmy w stanie dopasować ubranie czy szelki do naszego czworonoga. Obwód szyi mierzymy w najszerszym miejscu, dodajemy do niego jakieś 2 cm, aby zachować trochę swobody (wtedy pies się nie dusi). Jak prawidłowo zmierzyć długość ciała? Tułów psa mierzymy, gdy jest on w pozycji stojącej - od podstawy szyi do 3 cm przed nasadą ogona.


Należy pamiętać, że nie ma uniwersalnej tabeli rozmiarów, każda firma ma własną „rozmiarówkę”. Jeśli wymiary nie pokrywają się co do centymetra z wymiarami naszego psa, lepiej jest wziąć produkt trochę większy, niż za mały (zawsze lepiej mieć "w zapasie" 1 cm).

Ubranka dla psów – moda czy ochrona?


Niektórzy miłośnicy zwierząt nie traktują ubranek dla psów, jako praktyczną ochronę, ale raczej jak element mody. Zakupują niefunkcjonalne sweterki, kurteczki, ozdobne szelki, itd. Niepotrzebnie ubierają psa w różne dodatki, które powodują tylko, że zwierzę się męczy i czuje dyskomfort. Przede wszystkim powinniśmy kierować się zdrowym rozsądkiem i jeśli ubranie jest psu niepotrzebne, to po prostu nie zmuszać go do noszenia dodatkowych warstw. Najlepszym sposobem jest obserwacja. Nie zapominajmy o wygodzie naszego pupila!


Artykuł przygotowano we współpracy ze specjalistami firmy Zoofast International 


Przeczytaj także:

Jeżyk z gryką - termofor i przyjaciel na guzy

Jeżyk z gryką - termofor i przyjaciel na guzy

Nasz Eko Jeż to przyjaciel na ból brzucha, kolki oraz stłuczenia i guzy. Posłuży Wam i Waszym maluchom jako termofor (po podgrzaniu w piekarniku lub mikrofali) lub jako przyjaciel na guzy (po wcześniejszym włożeniu do zamrażarki w foliowym woreczku).... więcej »
Bajki do słuchania na telefon

Bajki do słuchania na telefon

Rodzicu – rozwijaj wyobraźnię twojego dziecka! Wyobraźnia kształtuje się najintensywniej już u małego dziecka, dlatego bardzo ważnym zadaniem rodzica jest stymulowanie jej. Jedną z form takiej stymulacji jest słuchanie czytanych bajek bez... więcej »
Naklejki i tapety – odmień swoje wnętrze!

Naklejki i tapety – odmień swoje wnętrze!

Zmiana wnętrza wcale nie musi być związana z dużymi kosztami. Bardzo często zwyczajnie nie każdy może sobie pozwolić na remont, a mimo to chciałby coś zmienić w pomieszczeniu. Dlatego warto poszukać produktów, które małym kosztem potrafią... więcej »
Ekologiczne warsztaty EKO JEŻ

Ekologiczne warsztaty EKO JEŻ

Portal Ekorodzice.pl zaprasza do udziału w eko-warsztatach. Uczą one kreatywnego myślenia, pozwalają rozwijać wyobraźnię i uwrażliwiają na problemy środowiska. Zapewniamy profesjonalnie przygotowane scenariusze. Zajęcia przeznaczone dla... więcej »
Szczęśliwie ekologiczni, czyli jak uczyć dzieci podstawowych zasad ekologii!

Szczęśliwie ekologiczni, czyli jak uczyć dzieci podstawowych zasad ekologii!

Niewątpliwie coraz więcej mówi się dzisiaj o ekologii, ochronie środowiska i problemach globalizacyjnych, ponieważ to my, ludzie jesteśmy tych problemów bezpośrednią przyczyną, a zapewne te problemy nie znikną tak po prostu i nie wystarczy... więcej »