Ekorodzice

Jak spać? Tak, aby się wyspać!

Autor: użytkowniczka portalu lenneke 2011.10.29, 15:19

Autorka: użytkowniczka portalu lenneke

List do córki

Zanim się urodziłaś, nigdy nie zadałam sobie tego pytania: jak spać? To było tak oczywiste: dzieci śpią w łóżeczkach. Bezpiecznie i komfortowo. Bombardowana dobrymi radami z mądrych poradników, z ust doświadczonych mam i babć, nigdy nie zwątpiłam w przydatność tego niezwykłego wynalazku, jakim jest łóżeczko dziecięce.


Aż do chwili gdy sie urodziłaś i jednym głośnym krzykiem zdecydowanie odrzuciłaś wszystkie dobre rady na temat spania. Bo spać sama nie chciałaś. Nawet wtedy, gdy w szpitalnym pokoju, gdzie zmuszone byłyśmy spędzić nasze pierwsze noce, pani pielęgniarka niezadowolonym tonem dałą nam do zrozumienia, że w szpitalu nie praktykuje się tak niebezpiecznych akrobacji, jak spanie z noworodkiem w jednym łóżku. Za nic miałaś szpitalne rygory i zasady bezpieczeństwa: płakałaś co 5 minut, a ja co 5 minut desperacko naciskałam przycisk wzywający pomoc – nie mogłam sięgnąć po Ciebie sama, choć byłaś tak blisko – moje ręce spętane były wszelkiego rodzaju rurkami, między innymi do transfuzji krwi. Wreszcie nawet strażniczka szpitalnych zasad poddała się – obłożyła nas poduszkami i wyszła – zasnęłyśmy razem.

Powrót do domu również nie zmienił Twojego zdania co do łóżeczek tudzież wózków... I tak w naszym domu zawitała chusta, w której spałaś w ciągu dnia.

Trochę to jednak trwało zanim na dobre zawitałaś w naszym łóżku. Przerażona szpitalnymi przestrogami nie miałam odwagi pozwolić Ci spać z nami – postawiliśmy małą kołyskę tuż przy łóżku. Szybko jednak zorientowałaś się, że kołyska to też rodzaj dziecięcego łóżeczka i zaczęłaś protestować –tak przekonująco, iż po niedługim czasie zdecydowaliśmy dać Ci to, o co prosisz. I wreszcie spaliśmy wszyscy, a nocne karmienie piersią stało się prostsze niż kiedykolwiek.

Nie zdecydowaliśmy się na wspólne spanie przekonani o jego pozytywnym wpływie na nasze relacje – zrobiliśmy to z dużo prostszej i bardziej prozaicznej przyczyny: z wygody. Chcieliśmy spąć i wysypiać się. I okazało się, że to był właśnie cudowny sposób na spełnienie tych potrzeb: nie tylko naszych, ale również Twoich!

Parę tygodni temu skończyłaś dwa latka. Chusty leżą nieużywane od paru miesięcy, trzy tygodnie temu odstawiłaś się sama od piersi – spokojnie i naturalnie. Ale nadal jesteś właścicielką 1/3 naszego wspólnego łóżka. I to nasze wspólne spanie jest dziś dla nas wszystkich sposobem na bycie blisko, jest jak mówienie "kocham cię" – nawet gdy śpimy. A Twoje dziecięce łóżeczko stoi nadal nieużywane w Twoim pokoju – dumne jak muzealny eksponat.

Najmilszym momentem wieczoru jest chwila, gdy wchodzimy z Twoim tatą do sypialni i cichutko wtulamy się w Twoje ciepłe pachnące ciałko. Śpisz tak spokojnie... Czasem w nocy szukasz mnie swoją małą rączką albo wtulasz się we mnie całą sobą. Wszyscy śpimy spokojnie, bezpiecznie, komfortowo. Parę tygodni temu Twój tatuś powiedział mi tuż przed zaśnięciem, gdy patrzyliśmy na Twoją śpiącą twarz, że sam nie wie, jak będzie sypiał kiedyś, gdy zdecydujesz, że już nie chcesz spać z nami... W głębi serca myślę, że nic tak nie uzależnia jak to poczucie niezwykłej bliskości, bezpieczeństwa, pzynależności. Czy nie do tego dążymy całe nasze życie?

Dlatego gdy ktoś mnie pyta: "jak spać?", odpowiadam z przekonaniem: "jak to: jak?! Tak, by się wyspać!" A najlepiej śpi się w kochających ramionach, słysząc znajomy oddech, czując ciepło, zapach, puls kogoś, kogo kochamy, będąc razem. Dzieci nie różnią się w tym wcale od dorosłych. Ty wiedziałaś to od zawsze – ja musiałam się tego dowiedzieć od Ciebie.

Twoja mama


Praca nagrodzona w konkursie "Jak spać?" z Italian Fashion. Przeczytaj inne wyróżnione przez nas teksty:



Przeczytaj także:

Bunt dwulatka – jak sobie radzić?

Bunt dwulatka – jak sobie radzić?

W wieku dwóch lat następuje przełom w życiu malutkiego człowieka. Przełom ten wiąże się z rozwojem nowych zdolności fizycznych i psychicznych, a także z pierwszym w życiu dziecka buntem. Zapewne wielu z nas zastanawia się, skąd u... więcej »
Rodzice a wychowanie dziecka

Rodzice a wychowanie dziecka

To rodzice są centrum rodziny. To rodzice powinni wychowywać dziecko, a nie odwrotnie. Jeśli tego nie zrobią w odpowiednim czasie – dziecko zacznie wymagać, a nie prosić, żądać, a nie pytać, krzyczeć, a nie mówić. Rolą rodziców jest... więcej »
Moje dziecko lubi nianię

Moje dziecko lubi nianię

Pieniądze ważniejsze od dziecka, nieoczekiwana absencja w pracy, drobne kradzieże. Na te wszystkie problemy możesz napotkać wynajmując niesprawdzoną opiekunkę do dziecka z ogłoszenia. Jednak dobra niania to skarb zarówno dla dorosłego jak... więcej »
Edukacja ekologiczna jest ważna!

Edukacja ekologiczna jest ważna!

Z Agatą Czachórską odpowiadającą za działania proekologiczne w IKEA Kraków, pomysłodawczynią i organizatorką konkursu „EDUeko” na najbardziej ekologiczne przedszkole, z przekonania i pasji - ekolożką – rozmawiała Magdalena Tokarska.... więcej »
Co klaps, to klaps?

Co klaps, to klaps?

Dziadkowie są od rozpieszczania, a rodzice od wychowywania. Babcie i dziadkowie odegrali już w swoim życiu rolę sierżantów, a teraz mogą bezkarnie rozpuszczać swoje ukochane wnuki. Znacznie trudniejsza rola przypada matkom i ojcom. To oni muszą... więcej »


Komentarzy: 2
{opis}
30.10.2011 11:49 - edymal
szkoda, że odkryłam to dopiero przy drugim dziecku. Córka nie upominała się tak mocno o nas. Synek owszem :) I mam poczucie straty ciepła córki....
{opis}
29.10.2011 18:53 - madzioch
bardzo piękny list:)

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »